Vážený návštevník, toto je strojovo preložený článok. Vo svojom pôvodnom znení (česky) je plne zrozumiteľný a je podložený nezávislou vedeckou literatúrou. Strojový preklad však má ďaleko k dokonalosti a jeho čítanie vyžaduje veľkú dávku trpezlivosti a fantázie.

Drobečková navigace

Užívanie ženšenu v tehotenstve a pri dojčení

Dobrý deň, zaujímalo by ma, či môže ženšen nejako ublížiť bábätku, budem ak ho užívať v období dojčenia. Dojčím už takmer štyri roky (prvé dievčatko tri a druhú zatiaľ necelý rok) a som trochu unavená, tak by som rada skúsila, či by ma ženšen trochu "nezenergetizoval": c)) Ďakujem a prajem pekné dni, Barbora B.

Vážená pani Barbora,

odpoveď na Vašu otázku v skratke je: Účinné saponíny (panaxosidy) , ktoré ženšen obsahuje prechádzajú placentárnou bariérou a tiež do materského mlieka. Pri užívaní bežných nízkych dávok (2g denne) ale nehrozí žiadne vedľajšie účinky pre Vás ani pre bábätko. V tomto dávkovaní ho môžete pokojne skúsiť. Vyšším dávkam sa ale pre istotu vyhnite a ženšen vysádzajte častejšie - povedzme mesiac áno a potom zase mesiac nie. Viete, mojou povinnosťou je u tehotných žien a dojčiat pri akomkoľvek náznaku neistoty nasadiť varovný tón, čo týmto činím, ale existujú štúdie podľa ktorých ženšen miminkám prospieva rovnako ako dospelým.

Pre budúce mamičky

V prvých troch mesiacoch tehotenstva je lepšie sa ženšenu (rovnako ako ďalším liekom, bylinkám, korenie atď.) Vyhnúť. To je totiž kľúčová fáza, kedy sa u embrya zakladajú všetky orgánové sústavy. V tejto fáze sú u embrya v hre molekulárne mechanizmy, ktoré sa potom už v rovnakej forme nikdy v živote nepoužijú - srdce, mozog a ďalšie orgány sa nám zakladajú len raz. Práve preto je ťažké odhadnúť, ako ten-ktorý liek bude na vývoj embrya účinkovať, aj keď napríklad u detí a dospelých ľudí môže byť úplne neškodný. Plody staršie ako tri mesiace a bábätka po pôrode v zásade už len rastú a ich molekulárnej dráhy sú viac-menej rovnaké ako u dospelých.

Podľa literatúry je ženšen v tehotenstve a laktácii v zásade bezpečný

Otázkou užívanie ženšenu v tehotenstve a laktácii sa zaoberá prehľad Seely2008sep . Ten hovorí, že ženšen sa zdá byť v tehotenstve a laktácii bezpečný. Ženšen sa dokonca tradične odporúča pri a po pôrode k celkovému posilneniu rodičky. Dôvody, prečo Seely2008sep rovnako ako ja odporúča opatrnosť sú čisto bezpečnostné.

Ďalšie referencie

Podľa Seely2008sep neexistujú žiadne vedecké správy o tom, že by mal ženšen v tehotenstve a pri dojčení nežiaduce účinky. Jediná správa o negatívnom účinku "ženšenu" na vývoj dieťaťa (androgenizácie) bola dôsledkom falšovanie ženšenu - miesto ženšenu bola pacientke predaná svidina plotný (Periploca sepium). Vysokými dávkami ginsenoidov Rb 1, Rc a Re sa ďalej podarilo spôsobiť poškodenie u potkaních embryí, jednalo sa však o koncentrácia podstatne vyššie, než aké možno dosiahnuť bežným dávkovaním.

Zmes ženšenových panaxosidů bola klinicky testovaná v tehotenstve ako liek na spomalený rast plodu ( Zhang1994gst ). Účinok zmesi panaxosidů na rast plodu bol uznaný ako pozitívne a štatisticky signifikantné. Vzhľadom k Vašej otázke je dôležité to, že autori vykonali rozsiahle testy metabolických parametrov u liečených bábätiek a nezistili žiadne metabolické ani hormonálne rozdiely od kontrolnej skupiny. Podľa tejto štúdie by teda ženšen v tehotenstve au bábätiek bol prospešný a neškodný rovnako ako u dospelých. Štúdie na zvieratách spomínané v Seely2008sep ďalej ukazujú na ochranné účinky ženšenu na mozog novorodencov pri otrave alkoholom (potkan) a pozitívny efekt ženšenu na aktivitu makrofágov pri laktácii (tur domáci). U ľudí nebol vplyv ženšenu v laktácii zatiaľ skúmaný.

-boris-

| 2010 - 30.1.2018