Vážený návštevník, toto je strojovo preložený článok. Vo svojom pôvodnom znení (česky) je plne zrozumiteľný a je podložený nezávislou vedeckou literatúrou. Strojový preklad však má ďaleko k dokonalosti a jeho čítanie vyžaduje veľkú dávku trpezlivosti a fantázie.

Drobečková navigace

Existuje ženšen pre ženy?

Počul som, že sú korene Ženšen pre ženy a iné pre mužov. Podľa toho, či je žena sa to rozžuvali, alebo robil z toho čaj. Jednej pani odo 50 rokmi to povedal jeden muž, ktorý ju videl pri záchvate migrény. Zľutoval sa nad ňou a priniesol jej 2 kusy koreňa ženšenu. A hovoril o koreňu mužskom a ženskom. Jeden z nich sa podľa pohlavia rozhryzie (tejto pani do štvrť hodiny prešiel bezo zvyšku záchvat migrény a do dneška si to pamätá) az druhého sa varí čaj podľa pohlavia. Platí to ešte aj dnes? Ďakujem vopred za odpoveď. H.

Dobrý deň.

Ľudová tvorivosť je veľká, takže na otázku v tej presnej forme, ako ju formulujete, odpovedať neviem. Je ale jasné, že skúsiť u bolesti hlavy ženšen nebola chyba. Prírodné liečivé prostriedky na migrénu som tu už spomínal v inej odpovedi ( idiopatickou bolesť čeľuste ). Môžete si všimnúť, že ich spoločným menovateľom je práve ženšen - skúsenosť pani, o ktorej hovoríte, by tomu tiež nasvedčovala.

ženský ženšen

Je známe, že ženšen pravý sa dáva žuť ženám pri pôrode k posilneniu. Ale špecificky ako " ženský ženšen " sa v TČM označuje rastlina iná, a to děhel čínsky . Děhel sa ženšen podobá v tom, že aj on má účinky proti zápalu a bolesti . Děhel sa často používa do bylinných elixírov TČM proti bolestivej menštruácii a ďalším menštruačným ťažkostiam. Napríklad jedna z týchto kombinácií obsahuje okrem děhel ligurček chuanxiong (Ligusticum chuanchiong), rehmania lepkavú (rehmania glutinosa), pivonku mléčnokvětou (Paeonia lactiflora) a ďalšie prísady.

Ďalšou možnosťou je potom to, že slová "mužský" a "ženský" v reči onoho muža označovala mužský princíp yang a ženský princíp yin, tiež známe ako "teplé" a "studené". Koreň ženšenu je yang, červený koreň ženšenu ešte viac yang, zatiaľ čo napríklad ženšen americký (Panax quinquefolius) je viac yin a aj koreňové vlásky ženšenu pravého alebo kvet ženšenu pravého je viac yin než koreň ženšenu pravého. Veda na rozdiel od tmářské TČM yin a yang neuznáva, ale niektoré z najnovších publikácií ukazujú, že by sa mohlo jednať o rôzne vzájomné pomery kľúčových účinných látok ženšenu, panaxosidů , ktorých protichodné účinky sa vzájomne vyvažujú a teda zmena ich pomeru môže mať za následok až opačný účinok na ten-ktorý fyziologický parameter. A tým som vyčerpal všetko, čo som schopný na tému "ženšen podľa pohlavia" povedať.

S pozdravom,
-boris-

| 2012 - 30.1.2018