Vážený návštevník, toto je strojovo preložený článok. Vo svojom pôvodnom znení (česky) je plne zrozumiteľný a je podložený nezávislou vedeckou literatúrou. Strojový preklad však má ďaleko k dokonalosti a jeho čítanie vyžaduje veľkú dávku trpezlivosti a fantázie.

Drobečková navigace

Znížený krvný tlak (hypotenzia)

Dobrý deň,

chcela by som sa opýtať, či je ženšen dobrý aj pri nízkom tlaku. Mám ho od malička. O ženšenu sa hovorí, že má stimulujúce účinky a skôr tlak znižuje. Rada by som si ženšen zakúpila, ale nie som si istá, či je pre mňa vhodný?

Tereza B.

Dobrý deň, Tereza!

Stručná odpoveď:

Hypotenzia môže mať mnoho rôznych príčin a nie je jasné, ako presne na ňu ženšen zapôsobí. Povedal by som, že ženšen s viac ako 50% pravdepodobnosťou Váš krvný tlak nijako neovplyvní. Je tu ale určitá šanca, že Vaši hypotenzii upraví, a tiež určitá malá šanca, že ju zhorší. Pokiaľ ho skúsite, začínajte užívaním nízkych dávok (menej ako 1g). Aj keby ženšen Vašu hypotenzii nezlepšil, nezabúdajte, že má rad ďalších pozitívnych účinkov .

Viac o hypotenzii

Konkrétne trvalá hypotenzia (znížený krvný tlak u konkrétnej osoby) môže mať rôzne príčiny. Bol by som sa takmer preriekol "hypotenzný choroba" podľa vzoru " hypertenznej choroba ", avšak zo skript arteriálnej hypertenzie a hypotenzia (pozri pdf ) Z Ústavu patologickej fyziológie LFHK UK , do ktorých som sa práve pozrel, sa dozvedám že sa hypotenzia za chorobný stav nepovažuje. Budiž. Ďalej sa dozvedáme: Príčina nízkeho tlaku nie je presne známa. Znížený tlak sa vyskytuje u športovcov s pokojovou bradykardiou, pri zvýšenej aktivite sympatiku, nedostatočnej funkcii nadobličiek (Addisonova choroba), problémoch so srdcom a aortou ... Tu výpočet autora skript končí, takže budem pokračovať na vlastnú päsť: Udržiavanie patričného krvného tlaku je pod kontrolou mnohých signálnych bielkovín au hociktoré z nich môže mať genetická odchýlka za následok hypotenziu. Kandidátmi sú systém renínu a angiotenzínu, adrenergné receptory, kaskáda oxidu dusnatého ai.

Ženšen hypotenzii pravdepodobne nezhoršia ...

Ženšen má u pacientov so zvýšeným krvným tlakom účinok skôr hypotenzný. Pomenovanie adaptogén si ale zaslúži. Adaptogény sa vyznačujú tým, že odchýlky od normálu ovplyvňujú smerom k normalizácii, bez ohľadu na to, v akom smere odchýlka nastala. To platí aj pre ženšen a jeho pôsobenie na krvný tlak - ženšen ho priamo neznižuje, ale dáva cievam silnejší nástroj k jeho zníženiu (posilňuje syntázu oxidu dusnatého NOS3). Konečné rozhodnutie, či tento nástroj bude, alebo nebude použitý, zostáva na samotných cievach. Keď miestna tlak nie je zvýšený, cievy kaskádu NO jednoducho nespustí. Ženšen teda Vaši hypotenzii pravdepodobne nezhoršia - ak sa nejedná však u Vás práve o chybu v nekontrolovanej aktivácii spomínané kaskády NO.

... ani nezlepší

Jediný mne známy prípad, keď ženšen pomáha proti hypotenzii, je u vyčerpaných a podchladených osôb. U tých sa používajú vysoké dávky (> 10g) ženšenu a ty oi. Tiež upravujú hypotenzii z vyčerpania. Vaša hypotenzia má ale iné dôvody. Ženšen má proti nej určitú šancu snáď len vtedy, ak je jej príčina v srdci alebo v príliš nízkej aktivite nadobličiek. Ak by ženšen Vašu hypotenzii zlepšil, rád by som sa o tom dozvedel.

-boris-

| 2011 - 1.11.2018