Vážený návštevník, toto je strojovo preložený článok. Vo svojom pôvodnom znení (česky) je plne zrozumiteľný a je podložený nezávislou vedeckou literatúrou. Strojový preklad však má ďaleko k dokonalosti a jeho čítanie vyžaduje veľkú dávku trpezlivosti a fantázie.

Drobečková navigace

Adaptogén ako farmakologický koncept

Pôvod termínu adaptogén

Dr. Nikolai Lazarev
Dr. Nikolai V. Lazarev

Pôvod termínu "adaptogén" sa datuje do roku 1947 a pripisuje sovietskemu lekári a vedci Nikolaja Lazarev. Lazarev, ktorý vyštudoval medicínu v r. 1928, sa najskôr venoval škodlivým priemyselným chemikáliám, ktorých použitie sa vtedy prudko rozširovalo. Za druhej svetovej vojny dostal Lazarev za úlohu skúmať vojenské psychotropné stimulanty ( amfetamíny , kokaín), vtedy populárne u všetkých armád. Lazarev zrejme ako vedec nebol spokojný s krátkodobými psychotropnými účinkami, po ktorých nasleduje dlhá depresívna fáza a riziko závažného zdravotného poškodenia. Psychotropné látky sa možno niekedy môžu vyplatiť v špecifických bojových situáciách, ale ich dlhodobé návykové užívanie sa v konečnom dôsledku prejaví ako veľmi negatívny.

Po skončení vojny Lazarev hľadal látky, ktoré by dlhodobo skvalitnili výkonnosť, bez poškodzovania zdravia. To malo tiež význam lekárskeho odsúdenie návykových stimulantov, ktoré vtedy neboli zákonom zakázané. V armádach používané amfetamíny (pervitín) boli totiž v tom čase dostupné i civilné populáciu. Zákaz "tvrdých drog" môže vyvolávať dojem, že práve ony sú najúčinnejšie. Faktom je ale, že vojaci je už v 50. rokoch považovali za zastarané. Definícia adaptogénu slúžila ako ideál, ku ktorému by sa stimulanty novej generácie mali blížiť.

Pretože pôvodný Lazarevovy práce ani odkazujúce literatúra nie sú ľahko dostupné, ku kompilácii uvedených informácií som použil sekundárne zdroje, napr. Kelly2001rrp .

Klasické obdobie štúdia adaptogénov

Zlatý vek výskumu adaptogénov nastal v 50. a 60. rokoch. Na Lazarevovy práca nadviazala ďalšie generácie vedcov. V roku 1969 Izrael I. Brechman a Igor Dardymov publikovali ( Brekhman1969nsp ) tieto formálne, dnes už legendárny definíciu:

Definícia adaptogénu

  1. Adaptogén vyvoláva nešpecifickú odpoveď, tj zvýšenie odolnosti voči niekoľkým stresujúcim faktorom, v to počítajúc faktory fyzikálne, chemické a biologické.
  2. Adaptogén má normalizujúci vplyv na fyziológiu bez ohľadu na to, v akom smere od normálu stresor pôsobí.
  3. Adaptogén nezasahuje do normálneho fungovania organizmu viac, než je nutné k zvýšeniu nešpecifickej odolnosti.
Dr. Israel Brekhman
Dr. Izrael I. Brechman .

Ako počiatočné inšpirácie a príklad prírodného adaptogénu spočiatku slúžil Sovietom práve ženšen , ktorý je stimulantom, ale na rozdiel od návykových látok je zdraviu prospešný. Jeho účinok bol skúmaný v vtedy populárnom vojenskom ( Berdyshev1981eeb , Medvedev1963ege ) a kozmické ( Khasina1983eee ) kontextu, pri vyčerpaní ( Dardymov1972ipr ), hladovanie ( Peng1963egc ), extrémnych teplotách ( Novozhilov1985mae ), radiačná ( Brekhman1960ecp ), chemické a mikrobiálne záťaži, psychickom strese ( Brekhman1969eea ) atď.

Predpona "Adapto" pochádza z generalizovaného adaptačného syndrómu (GAS) , vtedy novo opísaného János Selye ako súčasť tzv. Zjednotenej teórie medicíny . Bola snaha hľadať adaptogény syntetické (napr. 2-benzyl-benzimidazol (dibazol) ako neuroprotektant objavený Lazareva, Brekhman1969nsp ) alebo dokonca fyzikálne ( Karpan1999lie , Yonezawa2006irb ), ale najjednoduchším zdrojom sa ukázala byť príroda. Brechman a Dardymov vykonali počítačovú analýzu stoviek tradičných ázijských receptov v snahe detekovať adaptogénne rastliny. V Brekhman1969eea zmieňujú ženšen pravý , eleuterokok ostnatý a ďalšie aralkovité, parchy saflorový, Pupava biebersteinovu, rozchodnica ružová , schizandru (klanoprašky) čínsku a ďalšie.

Adaptogény v súčasnosti

Od čias klasického výskumu adaptogénov ubehlo mnoho rokov. Psychotropné látky boli zákonom zakázané, priemerná morálna úroveň výskumníkov poklesla, vojenský a kozmické výskum vyšiel z módy. Liečba prírodnými prostriedkami si dnes opäť získala obľubu, ale legislatívne pohľad na lieky je stále paracelsovský .

Počet vedeckých publikácií používajúcich kľúčové slovo adaptogén vzrástol, ale verejnosť tento pojem väčšinou nepozná a prírodné adaptogény z núdze napospol nesprávne označuje za také či onaké "ženšen" . Napriek občasnému nepochopenie definície adaptogénu (viď napr. Davydov2000es ) slúži tento pojem v teoretickej oblasti ako farmakologický ideál a v praktickej oblasti hlavne ako skupinové meno pre určitú triedu účinných prírodných tonik, ktoré nie sú paracelsovskými lieky. Adaptogény aj paracelsovské lieky majú svoje výhody a nevýhody . Nenáročná definícia paracelsovských liekov umožňuje využiť na liečbu aj jedy, ale vyžaduje precíznu liekovú formu a dávkovanie. Reštriktívny definíciu adaptogénov vyhovie len menšie množstvo látok, u tých je ale možné menej náročné dávkovanie.

Adaptogén je farmakologický ideál budúcnosti

Adaptogén je farmakologický ideál budúcnosti nezávislý na paracelsovském pohľade na lieky . Liekové kategórie ako analgetiká , antipyretiká, antibiotiká , sedatíva, diuretiká ai. Označujú chorobný stav, ktorý má byť liekom napravený. V socialistických žiarivých zítřcích predsa ale ľudia nebudú Ochorel? Lieky zažehnajú nebezpečenstvo ešte predtým, než sa choroba vyvinie, nebudú to teda už anti-tohle, anti-tamto, ale niečo-protektant: hepatoprotektanty, radioprotektanty, neuroprotektanty atď. Nebudú len ochraňovať zdravie, ale budú nás podľa potreby posilňovať podľa našich potrieb, aby sme my zasa mohli podľa svojich schopností socialistický pracovať. Potreba oslobodiť úlohu zdravotníka od závislosti na existenciu choroby viedla paralelne s pojmom adaptogén k vytvoreniu pojmu valeologie .

Adaptogény novej generácie bude relatívne ťažké vyvinúť. Existujúce prírodné adaptogény totiž využívajú prirodzenú odolnosť človeka, pôvodom skákajúceho obyvateľa tropických lesov, proti najrôznejším rastlinným chemikáliám. Napríklad naša obľúbená cibuľa a cesnak je pre psov a mačky jedovatá - blokujú ich hemoglobín. Psom zlyhávajú obličky už po niekoľkých bobuliach hrozna, neznášajú ani mentol a kofeín, naše obľúbené kakao otrávi nielen psy a mačky, ale aj ošípané a sliepky. Pre vtáky je jedovatý aj toxín Persin z avokáda, zatiaľ čo pre nás je avokádo tou najzdravšie potravou ( zdroj ). V odolnosti voči fytochemikáliím nám môžu konkurovať len králiky a ďalšie bylinožravce (morčatá, gorily ...) Na rozdiel od týchto zvierat ale my ľudia máme tradíciu, v rámci ktorej používame prírodné adaptogény na liečbu už státisíce rokov (pre porovnanie, najstarším známe ohnisko v Čechách je 750 000 rokov staré). Nebuďme preto prekvapení, že doteraz známe syntetické adaptogény ( Lavan2003ssv , Kumar2009mmg ) stále ešte zaostávajú za svojimi prírodnými vzormi.

Hypotetické adaptogény novej generácie

Vzhľadom k pokroku v biológii a nanotechnológiách by som si dovolil špekulovať, že nie je nijako nemožné vyvinúť syntetickej adaptogény rovnako chytré alebo múdrejší než ich prírodné vzory. Vzhľadom k súčasnému pokroku vedy (samozrejme okrem ČR) si dovoľujem predpokladať vznik nasledujúcich kategórií nových adaptogénov:

  1. Biotechnologický adaptogén - lipozómy alebo modifikované bunky, ktoré monitorujú krv a podľa potreby uvoľňujú účinné látky (napr. Inzulín u diabetikov).
  2. Nanotechnologický adaptogén - rovnaký ako biotechnologický adaptogén, ale využívajúce širšie spektrum materálov (kovy, plasty, kremík atď.) Príklad: Umelý nanotechnológií leukocyt k ničeniu odolných baktérií.
  3. Genetický adaptogén - adaptogén, ktorý je skutočným génom. Príklad: Umelý gén alebo chromozóm zvyšujúce adaptačné rozmedzí bunky alebo organizmu.

Výskyt koncovky "gén" v slove adaptogen nie je náhodný. Rovnako ako existujú tzv. Onkogény majúce vzťah k nádorovému bujneniu, existujú aj stresom aktivovanej gény ( Nadal2011cge ), ktorým možno právom hovoriť adaptogény v užšom (genetickom) zmysle. Napríklad u všetkých buniek sa pri prehriatí (o 10-15 ° C) indukujú gény, ktoré kódujú tzv. Heat shock proteíny (HSP), ktoré zase pomáhajú renaturovat teplom poškodené bielkoviny. Iné genetické adaptogény sa aktivujú ako odpoveď na oxidačný stres alebo radiácii . Umelé genetickej adaptogény by potom boli stresom indukované gény zlepšujúce rezistenciu proti danému stresu. Biotechnologické, nanotechnologické a najmä genetickej adaptogény novej generácie by boli vítaným doplnkom existujúcich adaptogénov a paracelsovských liekov, ktoré sú v mnohých oblastiach na hraniciach svojich možností.

| 30.1.2018