Vážený návštevník, toto je strojovo preložený článok. Vo svojom pôvodnom znení (česky) je plne zrozumiteľný a je podložený nezávislou vedeckou literatúrou. Strojový preklad však má ďaleko k dokonalosti a jeho čítanie vyžaduje veľkú dávku trpezlivosti a fantázie.

Drobečková navigace

Hypnotický a upokojujúci účinok ženšenu

Dobrý deň,
chcel by som sa opýtať, ako píšete u ženšenu, že má hypnotický a upokojujúci účinok, tým je myslené, že je po ňom človek ako po sedatívam otupený, nesústredený, skrátka ako sa hovorí oblblý? Ďakujem za odpoveď aj za tovar.
Roman.

Váš krátky dotaz sa týka dôvodu, prečo máme pre ženšen osobitnú kategóriu adaptogénov . TČM ženšen pozná ako životabudič, prostriedok proti starobe a liek na rad chorôb. Bohužiaľ výklad TČM že "ženšen posilňuje čchi, pôsobí na poludníky srdce, sleziny a pľúc a tým zvyšuje produkciu telesných štiav, ktoré hasí smäd, pokojní myseľ a zlepšujú inteligenciu", alebo že "ženšen lieči zrútenia spôsobené nedostatkom čchi, únavu , nechutenstvo, hnačka , dýchavičnosť, slabý pulz, potenie, diabetes , horúčkovité ochorenia, zábudlivosť , nespavosť a impotencii "(oba výroky z Chen2008cpe ) nie sú pre európsku vedu prijateľná.

Keď sa Lazarev a Brechman začali ako prvé európski výskumníci ženšenom v 50. rokoch vážne zaoberať, robili tak v kontexte hľadania neškodné náhrady za vojnové stimulanty. V angličtine stress znamená jednoducho záťaž, aj keď u nás sa slovo "stres" všeobecne používa pre označenie nežiaducich následkov psychickej záťaže . Najrôznejšie druhy záťaže u človeka vyvolávajú tzv. Nešpecifický adaptačné syndróm (angl. General adaptation syndrome) - stresovú reakciu. Tá spočíva v aktivácii hypotalamicky hypofyzárnej osi a následnom výlevy adrenalínu, noradrenalínu a kortizolu. Ženšen v záťažových situáciách veľmi prospieva, ale na otázku či stresovú reakciu zosilňuje alebo zoslabuje nedá jednoznačne odpovedať, alebo skôr odpoveď bude tak aj tak, zosilňuje aj zoslabuje. Podobne sme na tom pri otázke, či je ženšen budiaci a povzbudzujúce, alebo upokojujúce a uspávajúce ( Saito1977epg , Saito1979epg ). Na mnohé fyziologické parametre má ženšen dvojaký, protichodný účinok. Touto svojou vlastnosťou ženšen inšpiroval celú kategóriu adaptogénov. Predpona adapto- poukazuje k termínu adaptačné syndróm, definícia samotná vyžaduje aby bol ženšen u zdravých z hľadiska účinkov neutrálne.

Inak sedatívny účinok liekov nemusí vždy znamenať otupenosť. Alkohol, známe sedatívum, má v nízkych dávkach povzbudzujúci a upokojujúci účinok (preto sa pije "na guráž"). Aj GABA agonisty (tabletky na spanie) môžu v malých dávkach paradoxne zlepšiť sústredenie. Pri športových strelcov sa napríklad použitie sedatív považuje za doping. Z mojej osobnej skúsenosti ženšen odstraňuje úzkosť a umožňuje sústrediť sa na riešenie problémov . Chcel by som zdôrazniť, že ženšen nezhoršuje spánok ( Han2013erg ).

| 2009 - 30.1.2018