Vážený návštevník, toto je strojovo preložený článok. Vo svojom pôvodnom znení (česky) je plne zrozumiteľný a je podložený nezávislou vedeckou literatúrou. Strojový preklad však má ďaleko k dokonalosti a jeho čítanie vyžaduje veľkú dávku trpezlivosti a fantázie.

Drobečková navigace

15. ginsenoid RH2

ginsenoid Rh 2

Je damaranový, protopanaxadiolový Panaxosid:

ginsenoid RH2

R 1 = -Glc
R 2 = -H

  • Gssd. Rh 2 vzniká z väčšej časti účinkom črevných mikróbov z gssd. 20 (S) Rg 3 , ktorý zasa z väčšej časti vzniká v žalúdku hydrolýzou požitého gssd Rb 1 ( Christensen2009gcb ).
  • Gssd. Rh 2 obnovuje bunkovú imunitu a aktivitu NK buniek po poškodení mitomycínom (kórejský výskum spomínaný v prehľade Choi2008bcp ).
  • Podľa Park1996gri majú gssd. Rh 2 a Rh 1 schopnosť znižovať produkciu NO u makrofágov stimulovaných lipopolysacharid (myš, makrofágy z brušnej dutiny). Gssd. Rh 2 okrem toho tiež znižoval produkciu NO u rovnakých makrofágov po stimulácii interferónom-γ.
  • Podľa Park2003aag má gssd. Rh 2 účinok proti alergii - inhiboval výlev β-hexozaminidázy stimulovaných žírnych buniek (potkan, leukemické kmeň RBL-2H3) lepšie ako štandardné liek chromoglykát, neinhiboval však aktiváciu hyaluronidázy a nemal vplyv na kyslíkové radikály.
  • Gssd. Rh 2 blokoval väzbu transkripčného faktoru AP-1 na DNA u myší mikroglie aktivované lipopolysacharid alebo interferónom-γ. Rh 2 tým blokoval expresiu NOS2 a produkciu NO s IC 50 = 17μM a tiež expresiu TNF-α a IL-1β. Rh 2 ďalej zvyšoval expresiu zápal brzdiaceho IL-10 a uľahčoval väzbu transkripčného faktoru CREB na DNA. Na väzbu transkripčného faktoru NF-κB nemal Rh 2 vplyv. Gssd. Rg 3 mal účinky podobné Rh 2, avšak oveľa slabšie. ( Bae2006grr )
  • Ginsenosidy RH2 inhibuje na NMDA receptory v hipokampe. ( Lee2006srn )

| 30.1.2018