Vážený návštevník, toto je strojovo preložený článok. Vo svojom pôvodnom znení (česky) je plne zrozumiteľný a je podložený nezávislou vedeckou literatúrou. Strojový preklad však má ďaleko k dokonalosti a jeho čítanie vyžaduje veľkú dávku trpezlivosti a fantázie.

Drobečková navigace

Špecifiká biológie húb

Wood wide web - biológia húb
Umelecké vyobrazenie "Wood Wide Web" (zdroj: Verena Wiemken & Thomas Boller, Curr. Opin. Plant Sci. 5, 355-361, 2002)

Praktická farmakológie pristupuje k liečivým hubám v zásade rovnako ako k liečivým rastlinám . Liečivé huby radia do bylinné medicíny (angl. "Herbal medicine"), alebo medzi "čínske byliny" (angl. "Chinese herbs"). Huby v skutočnosti samozrejme žiadne byliny nie sú, patrí do svojej vlastnej ríše Fungi rovnocenné ríšu rastlinné (Plantae) alebo živočíšne (Animalia). Sú ale aj ďalšie dôvody, prečo o liečivých hubách pojednávať samostatne, oddelene od rastlín.

Huby síce tvorí samostatnú ríšu Fungi, ale geneticky majú predsa len bližšie k živočíchom ako k rastlinám. Huby sú ďalej obvykle organizmy saprofytické alebo "pripojené" na živé rastliny, či už mutualisticky alebo paraziticky. Metabolizmus húb je jednoduchšie ako u rastlín. Huby (a liečivé huby) majú menšiu tendenciu syntetizovať sekundárne metabolity samostatne. Často je získavajú z hostiteľských rastlín alebo organického materiálu, na ktorom rastú. Napríklad liečivé drevokazné huby ako leskokôrka lesklá a ďalšie Polyporales často zo stromov získavajú triterpenoidy, ako napr. Liečivá kyselina betulinová.

Mykorhízu - Wood Wide Web

Pre mňa osobne je najviac ohromujúcim aspektom ríše húb mykorhízu. Ak vám vo filme Avatar pripadalo nerealistické to, ako sa domorodí obyvatelia, zvieratá a rastliny vzájomne prepájali akýmisi vláknitými konektory, potom vedzte, že inšpiráciou pre toto prepojenie bola práve mykorhízu. (Po biologickej stránke bol Avatar celkovo extrémne realistický .) To, čo rastie nad zemou ako "huby" je totiž iba nepatrnou časťou skutočného hubového organizmu. Skutočná huba môže zaberať plochu stoviek štvorcových metrov a je ukrytá pod zemou v podobe hubových vlákien - mycélia. Košík plodníc nazbieraný na malom území môže ľahko celý pochádzať z jediného hubového organizmu. Huby sú zrejme tiež najťažšími organizmy na Zemeploche - hmotnosť podzemných vlákien jediné huby bola odhadnutá až na 200 ton. Hubová vlákna vzájomne prepájajú väčšinu stromov a rastlín v lese, pre čo sa poslednou dobou ujmul názov "Wood Wide Web" . Huby pod zemou hrajú úlohu baníkov, ktorí ťažia minerály a za pomoci mykorrhizního pripojenie je potom za cukor a ďalšie dobroty predávajú rastlinám. Ukazuje sa, že stromy hocikedy až 50% zachytenej slnečnej energie odovzdajú hubám (v tomto článku s dovolením opomenie otravné citácie). To, do akej miery lesnej organizmy po "lesnej sieti" komunikujú, je predmetom súčasného výskumu, ja osobne sa ale prikláňam k hypotéze, že huby a stromy sa v lese osobne poznajú a obchodujú s tými partnermi, s ktorými sa to najlepšie vypláca. U orchideí je preukázané, že klíčiace rastliny sú vyživované hubami, ktorým to potom v dospelosti vracajú. Existuje hypotéza, že huby podobným spôsobom pomáhajú v raste aj semenáčkům stromov.

Fenomén huby: prvok prepojenie v živej prírode

Chytrý a patrične nafúknutý geobotanik Jiří Sadlo ( pozri aj video ) mával kedysi na Prírodovedeckej Fakulte v Prahe prednáškový kurz "Fenomen rastliny". Nikdy som sa tam nezapísal, takže to, čo tam asi asi pán doktor mohol prezentovať, si môžem len predstavovať. Ale keby som ja mal za úlohu vytvoriť prednášku na tému "Fenomén huby", tak by bola o tom, ako huby všetko prepájajú a sú aj samy prepojené - najmenej zo 4 hľadísk:

  1. Huby predstavujú "lesné sieť", prepájajú rastlinné jedinca.
  2. Huby so svojimi lietavými výtrusmi evolučne prepájajú ekosystémy na rôznych kontinentoch. Sú akýmsi evolučným McDonaldom - sú všade a všade sú viac-menej rovnaké, je na ne spoľahnutie. Existencia húb dodáva všetkým živým organizmom našej planéty spolupatričnosť a svojráznosť.
  3. Hubové bunky spolu viac či menej splývajú v hubová vlákna - hýfy.
  4. U húb neexistujú jasné medzidruhové hranice - príbuzné druhy splývajú v druhovej komplexy a mykológovia je rozdeľujú viac-menej na základe konvencií.

Ale aby som tu už príliš nefušoval mykologům do remesla - o fenoménu húb si radšej prečítajte napríklad u Jána Borovičku .

| 2011 - 1.11.2018