Vážený návštevník, toto je strojovo preložený článok. Vo svojom pôvodnom znení (česky) je plne zrozumiteľný a je podložený nezávislou vedeckou literatúrou. Strojový preklad však má ďaleko k dokonalosti a jeho čítanie vyžaduje veľkú dávku trpezlivosti a fantázie.

Drobečková navigace

Leskokôrka lesklá v TČM

Leskokôrka ako kultúrny symbol

Leskokôrka sa uznáva ako liečivá huba po viac ako 2000 rokov a už staroveké texty jej pripisujú výnimočné účinky. V umení a kultúrnych vyobrazeniach sa leskokôrka začala rozširovať od začiatku 15. storočia, väčšinou v spojení s taoizmom. Z náboženskej oblasti vyobrazenia G. lucidum prenikli do bežného Úmerne - malieb, drevorezieb, nábytku a dokonca aj šperkov. Na počesť LESKLOKORKA sa v starovekej Číne skladali hymny a vyhlasovali amnestie. Význam LESKLOKORKA v čínskej kultúre je zrejmý dokonca aj na známom mrakodrapu Tape 101, ktorého jedinou dekoráciou sú práve štylizované symboly lingči - teda LESKLOKORKA lesklé:

Motívy LESKLOKORKA na budove mrakodrapu Taipei 101

Leskokôrka lesklá v odbornej literatúre TČM

Prvá kniha TČM cele venovaná popisu prírodných liečiv a ich účinkov bol Kánon božského poľnohospodárov, Šen-Nong pen cao ťing, spísaný okolo roku 200 nl a postupne rozširovaný. Kánon božského poľnohospodárov rozoznáva niekoľko druhov LESKLOKORKA, ktoré medzi liečivami radí na popredné miesto. V "Supplement to Classic of Materia Medica" (502-536 nl) a v "Ben Cao Gang Mu", ktorá sa považuje za prvý čínsky liekopis, sa tejto hube pripisujú posilňujúce účinky, zvýšenie životnej energie, posilnenie funkcie srdca, zlepšenie pamäti a účinok proti starnutiu. Podľa súčasného "Štátneho liekopisu ČĽR" (r. 2000), G. lucidum posilňuje čchi ( "životnú energiu"), relaxuje myseľ , pomáha proti kašľu a astme a odporúča sa u nespavosti , srdcových arytmií , porúch spojených s vestibulárnom aparátom a dýchavičnosti ( pozn .: arytmie, vestibulárny poruchy, dýchavičnosť atď. sú diagnostické kategórie TČM, ktoré majú v TČM presnú definíciu nie úplne totožnú s naším bežným chápaním týchto slov).

Leskokôrka lesklá hrá v tradičnej čínskej medicíne úlohu, ktorá je do určitej miery analogická ženšenu . Rovnako ako ženšen, aj leskokôrka sa vysoko cení. Rovnako ako ženšen, aj leskokôrka je úplne neškodná. Rovnako ako ženšen, aj leskokôrka trpí spletitú taxonómií a názvoslovnými problémy. Už Šen-nongova kniha bylín (asi 100 pnl) rozoznáva šesť druhov "ling-chi" podľa farby a radia ju do tej najvyššej kategórie liečiv, zodpovedajúce dnešným adaptogenům. Rovnako ako u ženšenu, účinnými látkami LESKLOKORKA sú triterpenoidy (ganoderovej kyseliny a pod.) A proteoglykánmi (častejšie nazývané "polysacharidy"). Na rozdiel od ženšenu ale leskokôrka nemá žiadne účinky, ktoré by boli krátkodobo subjektívne pozorovateľné.

Ospravedlňujeme sa, ale tento článok nie je zatiaľ dokončený. Súčasná, rozpracovaná verzia nevyjadruje jeho konečnú podobu.