Vážený návštevník, toto je strojovo preložený článok. Vo svojom pôvodnom znení (česky) je plne zrozumiteľný a je podložený nezávislou vedeckou literatúrou. Strojový preklad však má ďaleko k dokonalosti a jeho čítanie vyžaduje veľkú dávku trpezlivosti a fantázie.

Drobečková navigace

Otázka na liečenie vysokého tlaku

Dobrý deň, prečítala som si v dotazoch (na Ariadne.cz) o liečenie hypertenzie. Nie je tam však uvedená vaša odpoveď, tak by som bola rada, keby ste mi poslal odpoveď, ktorú ste poskytol tej pani. Moja lekárka je asi verná kópia tej tazatelčiny lekárky. Rovnako hľadám prírodné produkty na liečenie vysokého tlaku, ako prehĺtať chemické lieky. Bohužiaľ zatiaľ som moc neuspela. Ďakujem za skorú odpoveď. BN

Dobrý deň, pani N.

Bol mi preposlaný Váš dotaz na liečenie hypertenzie. K odpovedi sa dostávam trochu neskôr, za čo sa Vám ospravedlňujem.

Hypertenzia a civilizačné choroby vôbec sú jednou z hlavných domén adaptogénov, najmä modelového adaptogénu, ktorým je ženšen pravý . Článok na túto tému nájdete tu: Ženšen spôsobuje rozšírenie ciev a zníženie krvného tlaku .

Otázok na hypertenziu som na webe adaptogeny.cz už odpovedal niekoľko. Konkrétne hypertenzia sa týkajú otázky:

Na webe ariadne.cz bohužiaľ jeho prevádzkovateľ odpovede uvádzať nemôže (dôvody sú uvedené tamtiež).

Dúfam, že Vás cez oneskorenie moja odpoveď informačne uspokojí.

S pozdravom,

-boris-

Dobrý deň,

ďakujem za Váš email. Kúpila som si v lekárni tablety mandžuského ženšenu od firmy Natures Bounty, kde uvádzajú, že kapsula obsahuje extrakt z čerstvého koreňa. Jedna kapsula má 250 g. Teraz čo som si prečítala od Vás všetky informácie, tak mám pocit, že som siahla vedľa. Prosím, môžete mi odpovedať.

Počas hľadania na internete som našla informáciu o kvasený čínskej a jej pôsobenie mi pripadá skoro rovnaké ako pôsobenie leskokorky, o ktorej píšete. Prosím, môžete mi odpovedať. Ďakujem vopred za informácie. Som rada, že ste si urobil na mne čas. Ešte raz ďakujem. BN

Vážená pani N.!

Liekové formy ako kapsule majú všeobecne svoje výhody, ale u ženšenových kapsúl konkrétne je kľúčovou nevýhodou to, že nemôžete vizuálne posúdiť, aký obsah je vo vnútri. Užívaním kapsúl tiež dochádza väčšinou k nedostatočnému dávkovanie ženšenu, kde potom pacient ženšen opustí s tým, že "neúčinkuje". Toto som ostatne napísal už dávno vo svojom komentári k ženšenovým výrobkom

250mg Ženšenový kapsule je úplne nedostatočná

Samozrejme 250mg kapsule je úplne nedostatočná, k minimálnej rozumnej dávke by ich pacient denne musel zjesť najmenej desať. V EÚ existuje aj úplne nezmyselné nariadenie o obmedzení maximálnej odporúčanej dennej dávky na 2g, ktoré si zaslúžia iba ignorovať, rovnako ako iné nariadenia o škodlivosti juhoamerickej rastliny stévie sladké (pretože konkuruje sacharínu), tichomorského piepra posvätného (ktorý predstavuje zdravší variant práškov na spanie) atď.

S plátky 6-ročného ženšenu TaiwanTCM Liang z Ariadne.cz mám osobnú skúsenosť (pretože som ich kedysi sám pomáhal vybrať). Ak Vám tento 6-ročný ženšen nezaberie, potom budete vedieť, že ženšen na Vaše problémy nezaberá. Pokiaľ Vám nezaberú ženšenový kapsule, neviete nič.

Znalosť účinku (alebo neúčinnosti, ak by nezabral) naozajstného 6-ročného ženšenu Vám umožní potom samostatne posúdiť aj ďalšie ženšenový výrobky, treba onen kórejský granulovaný čaj, na ktorý sa pýtate vo inom svojom maile z 25. 9., ktorý týmto zodpovedám. U ženšenu , na rozdiel od iných adaptogénov (treba LESKLOKORKA lesklé ) má totiž pacient sám šancu silu prípravku do určitej miery posúdiť, musí sa ale začať od naozaj vysokých dávok, aby pacient vedel, aké subjektívne pozorovateľné zmeny má šancu od ženšenu očakávať (je to hlavne mentálne aktivácia a u mužov tiež zlepšenie erekcie ).

Porovnanie LESKLOKORKA lesklé a kvasený čínskej

Vďaka nepoctivým, nedbalým a predajným pisateľom bohužiaľ spoľahlivé informácie nemožno hľadať len tak "na Internete". Prvým krokom je výber spoľahlivých autorov. Takým je napríklad prof. Ing. Pavel Valíček, DrSc. V jeho práve vychádzajúce knihe "Huby a ich liečivé účinky" sa u kvasený čínskej nachádza celý odsek pozitívnych zdravotných účinkov, z ktorých mnohé sa, presne ako píšete, naozaj podobajú účinkom LESKLOKORKA lesklé, dlho popísaným v rovnakej knižke. Jedná sa ale o knižku populárno-vedeckú a ja ako vedec sa jej teda nemám právo riadiť. Je mojou povinnosťou písať konzervatívne, aby sa tým, čo napíšem, mohli bezpečne riadiť lekári, pacienti aj záujemcovia o preventívne a adaptogénne účinky týchto húb. Moja odpoveď na túto Vašu otázku preto bude trochu nezáživné, dúfam ale, že Vás aj napriek tomu uspokojí:

Húsenica čínska je huba, ktorá sa vysoko cení v TČM . Tradičná čínska medicína nie je nevedecké a je teda je úplne nepravdepodobné, že by húsenica čínska bola terapeuticky úplne bezcenná. Dovoľujem si preto súhlasiť so zaradením kvasený čínskej medzi liečivé huby . Jej účinky ale nemám naštudované z primárnych zdrojov a populárnym zdrojom veriť nesmiem.

U LESKLOKORKA lesklé som nezvratne uistený o tom, že má protirakovinové pôsobenie u mnohých typov nádorových ochorení . Lesklokôrovka lesklú teda môžem a musím odporučiť do pozornosti onkológov, onkologických pacientov a ľudí so zvýšeným rizikom rakoviny. Ostatné uvádzané účinky LESKLOKORKA lesklé nemám dostatočne naštudované z primárnych zdrojov a populárnym zdrojom veriť nesmiem. Dovoľujem si ale hádať, že prinajmenšom vďaka obsahu účinných ganoderových kyselín budú aspoň niektoré z ďalších (ne-onkologických) účinkov LESKLOKORKA reálne. Leskokôrka teda veľmi pravdepodobne zasluhuje zaradenie medzi adaptogény s účinnosťou viac ako malý.

Inak to, že kvasený červ nemám naštudované, neznamená, že by som o nej žiadny vedecký článok nečítal - čítal som ich veľké množstvo. Nemám ale právo primárnym zdrojom slepo veriť a musím posudzovať ich správnosť a váhu. Presnejšie môžem povedať, že húsenica čínska mám naštudované čiastočne, ale nie tak, aby som mohol bez hanby a so 100% istotou svoje závery o jej liečivosti verejne prezentovať.

-boris-

| 1.11.2018