Vážený návštevník, toto je strojovo preložený článok. Vo svojom pôvodnom znení (česky) je plne zrozumiteľný a je podložený nezávislou vedeckou literatúrou. Strojový preklad však má ďaleko k dokonalosti a jeho čítanie vyžaduje veľkú dávku trpezlivosti a fantázie.

Drobečková navigace

Ústrel chrbta a kolísavý krvný tlak

Dobrý deň, mám prosbu. Je mi 70 rokov a najmenej 14 rokov beriem prášky na vysoký tlak. Pred týždňom mi tlak začal kolísať, možná príčina podľa pána doktora bola úsad chrbta. Dnes pri hľadaní pomôcť som objavila Ženšen. Chcem sa preto opýtať na prípadné užívanie a či sa musí vysadiť lieky, čo by som sa bála. Prosím o odpoveď a vopred moc ďakujem. Regina.

Vážená pani Regina,

blahoželám Vám k Vašej schopnosti dopátrať sa málo známe informácie o Adaptogén znižujúcich zvýšený krvný tlak . Mal by som asi skôr hovoriť NORMALIZUJÚCI krvný tlak, pretože práve normalizačné účinok na fyziologické parametre je doménou adapotogenů - aj keď sa ich dávkovanie prekročí, nedôjde k nežiaducemu alebo prílišnému pôsobeniu.

Príčin kolísanie krvného tlaku môže byť viacero a Váš lekár je o ich určovanie v podstatne lepšej pozícii ako ja. Ďalej, ja som nikdy nikomu vysádzanie liekov nedoporučoval a už vôbec nie liekov proti hypertenzii . Väčšinou to býva tak, že pacienti, ktorí majú problém s vedľajšími účinkami liekov, sa ich sami snažia vysadiť a hľadajú za ne menej škodlivú prírodné alternatívu.

Týmto pacientom vždy hovorím, že má odporúčania sú len materiálom na zváženie pre dobrého lekára, ktorý je samozrejme znalý účinkov liečiv ako priemyselných, tak i prírodných. Hovorievam tiež, že dobrý lekár musí byť aj detektívom, pretože o liečivých rastlinách sa píše veľa nezmyslov, či už zo strany neprofesionálnych bylinárov, alebo nájomných osočovatelů prírodných liečiv platených výrobcovia priemyselných liekov.

Ale späť k Vášmu prípadu. Začnite tým, že si skúsite plátkový ženšen - zoznámite sa s jeho účinkom tým, že po niekoľko dní užijete vysokú dávku . Následne potom môžete dávku pri dlhodobom užívaní znížiť. Získaná skúsenosť Vám tiež umožní vyhodnotiť účinnosť iných ženšenových preparátov .

Ženšen - návod na použitie

U hypertenzie ženšen nie je liekom úplne spoľahlivým: niekedy zaberie a niekedy nie. Ženšen má tiež určitú šancu pomôcť is Vašej bolestí chrbta . Ak sa ale Vaše problémy do dvoch týždňov nezačnú zlepšovať, budete vedieť, že ženšen u Vás nezaberá a nemá zmysel, aby ste ho ďalej skúšala. Dlhšia pozorovací doba je nutná preto, že ženšen pôsobí tiež zmenou génovej expresie a tá sa plne prejaví až po uplynutí viacero dní.

Opakujem, že vysadenie liekov proti vysokému krvnému tlaku v žiadnom prípade nutné nie je. Ja som ho nikdy z vlastnej iniciatívy nedoporučoval, aj keď takúto možnosť nevylučujem. Po vysadení túžia a následne sa ma na neho pýtajú iba niektorí pacienti trpiaci vedľajšími príznakmi liekov proti hypertenzii. Zdôrazňujem, že všetky zmeny v liečbe vážne indikácie, akou je hypertenzia, by mal schváliť a riadiť lekár.

-boris-

| 1.11.2018