Vážený návštevník, toto je strojovo preložený článok. Vo svojom pôvodnom znení (česky) je plne zrozumiteľný a je podložený nezávislou vedeckou literatúrou. Strojový preklad však má ďaleko k dokonalosti a jeho čítanie vyžaduje veľkú dávku trpezlivosti a fantázie.

Drobečková navigace

Celkové posilnenie organizmu

Dobrý deň pán Štítnický. Syn je po úraze obličky, ktorá bola natrhnutá na 3 miestach. Našťastie nemusela byť odobratá. Schudol 12 kg, zhoršil sa zrak, potrebuje posilniť celkovú imunitu. Napriek tomu, že má dostatok vitamínov z ovocia, pravidelnú stravu, cíti sa unavený. Môžete mi prosím odporučiť vhodný adaptogén? Ďakujem veľmi pekne za vašu odpoveď. ZB

Vážená ZB,

Váš syn môže hovoriť o šťastí v nešťastí. Jeho prípad je pre aplikáciu adaptogénov ako šitý. Možno úplne jednoznačne odporučiť ženšen a zrejme aj eleuterokok . Ženšen pravý má regeneračné účinky , zlepšuje regeneráciu aktívnej telovej hmoty ak posilneniu imunitného systému je to jeden z vôbec najlepších liekov. Eleuterokok som si menej istý, ale športovci ho často užívajú sa k zvýšeniu fyzickej výkonnosti . Očné problémy zlepší kvalitné kustovnice . Odporučil by som aj čaj zo sušených plodov senny tupolisté. V zelenine by som odporučil zvýšiť podiel kvalitných paradajok, z ovocia ďalej čučoriedky. Nervovú regeneráciu má šancu zlepšiť materská kašička. Zvýšil by som tiež podiel kvalitného rybieho mäsa v potrave.

Vitamíny a minerály, presne ako hovoríte, by mal získavať hlavne z potravy. Mimoriadne vhodným zdrojom minerálov je zo zeleniny portulaka kapustová. Vitamínové doplnky sú len posledné záchranou pre ostré diéty a ďalšie špeciálne prípady. V prípade Vášho syna je dôležitý vitamín C, ktorý nie je iba antioxidantom , ale tiež kofaktorom pri syntéze väziva. Spamäti poznám iba štyri dobré prírodné zdroje vitamínu C: šípky, guava a momordika horkú a ovocie camu camu, ktoré je u vitamínu C absolútnym rekordmanom. Naproti tomu citrusy napriek svojmu počiatočnému písmene nie sú čo do obsahu vitamínu C nijako výnimočné. Žiadny z nich nie je u nás ľahko konzumovateľný, takže pre vitamín C som nútený pripustiť konzumácii tabliet, najlepšie so spomaleným uvoľňovaním vitamínu C.

Je ďalej dôležité, aby Váš syn začal denne športovať. Naši predkovia boli nútení regenerovať po zranení za plného nasadenia, takže v regenerácii úrazov tu máme paradoxnej situácii, že tkanivá pod záťažou regenerujú lepšie, než pri trvalom oddychu.

A nakoniec, samozrejme upozornenie: Odpoveď som písal spamäti. Tým, čo hovorím, som si viac-menej istý, ale všetky možnosti prírodných liečiv to zďaleka nevyčerpáva. Zvážte návštevu dobrého bylináře, alebo patrične osvieteného prevádzko TČM - môžu mať ďalšie užitočné návrhy.

-boris-

| 1.11.2018