Vážený návštevník, toto je strojovo preložený článok. Vo svojom pôvodnom znení (česky) je plne zrozumiteľný a je podložený nezávislou vedeckou literatúrou. Strojový preklad však má ďaleko k dokonalosti a jeho čítanie vyžaduje veľkú dávku trpezlivosti a fantázie.

Drobečková navigace

Ženšen u seniora - nespavosť, kŕčové žily, bolesť kĺbov

Objednala som si 70gr. ženšenu TaiwanTCM Liang. Dala mi to moja dcéra, ako darčekom. Je mi 71 rokov, prevádzkovala som vrcholovo šport. Manžel mi zomrel v roku 2010. Popíšem veľmi krátko moje problémy, už dlhodobo trpím nespavosťou; nemôžem zaspať bez prášku na spanie. Som veľmi aktívny, pretože som na všetko zostala sama. Vlastným veľkého psa, dom, pravidelne chodím cvičiť na zdravotný telocvik a mam veľmi boľavé kolená, stále stuhnutá, zle sa ohýbající. Vlastným dom, kde je veľa schodov. Kolená si rozcvičuje na schodoch a na cvičenie, mám kŕčové žily a navyše zo športu (volejbal) - krčná chrbtica. Ospravedlňujem sa za tak dlhý popis mojich chorôb. A preto dcéra rozhodla, ze mi vami ODPORÚČANÉ ženšen pomôže. Ďakujem Blanka

Vážená pani Blanko,

za rozsiahlejšie opis svojich problémov sa nijako neospravedlňujte, naopak, svoje zdravie popisujete celkom stručne a celkom správnym spôsobom. Často dostaneme dotaz, ktorý je oveľa dlhší ako ten Váš, ale o tom najdôležitejšom, teda zdravotnom stave, tam nie je takmer nič.

Ako bývalá vrcholová športovkyňa máte tú výhodu, že si uvedomujete dôležitosť správnej výživy. Ženšen je vo Vašom prípade jasnou voľbou - od Vašej dcére to bol vynikajúci darček. 70g Vám postačí k vyskušania, do akej miery Vám ženšen je schopný pomôcť.

Vaše problémy sú chronické, pre starobu typické , preto užívanie ženšenu by u Vás malo byť mierne a dlhodobejšie. Prvých 10 dní by som Vám odporučil užívať dávku 2-3g denne. Po tejto dobe by tie účinky, ktoré ženšen u Vás bude mať, mali začať byť viditeľné. Dávku potom znížte na 1g denne až do doužívaní Vašich 70g. Po ukončení užívania budú účinky ženšenu, ak nejaké pocítite, doznievať ešte mnoho dní.

Keď to vezmem od konca, krčnú chrbticu a stuhnuté kĺby (kolená) má ženšen šancu zlepšiť, či už sa jedná o prosté opotrebenie, alebo aj artritickej imunitný / autoimunitné reakciu . Robíte výborne, že stuhnutá kolená bez záťaže ohýbajú, a že chodíte cvičiť. Ja si kolená obvykle rozcvičuje na schodoch, čo nie je z pohybového hľadiska úplne ideálne. Ja všetkým ľuďom s pohybovými ťažkosťami stále hovorím, že by nemali zabúdať aj na plávanie. Zo srdca by som Vám prial, aby Vám ženšen s kolenami aspoň trochu pomohol.

Inak pozor na falošné lieky od bolesti: Wobenzym prakticky nemá účinok väčší ako Pankreolan, blokátory COX ( ibuprofén atď., " Prášky od bolesti ") zase pôsobí príliš krátkodobo av dlhodobom horizonte skutočný problém nijako nerieši. Pokiaľ ide o všetky tie glukózamin niečo, chondroitín niečo hydrolyzáty ako na ne letí tie reklamy, tak ich farmakokinetiku budem musieť lepšie naštudovať, ako budem v stave o nich čokoľvek povedať. Pes je pozitívum, stačil by aj stredne veľký, ako milovník mačiek tiež odporučím mačku.

Kŕčové žily sú vo Vašom veku už problémom o niečo väčším. Od niektorých pacientov (pacientiek), ktoré som poznal, existujú sa ženšenom na kŕčové žily dobré skúsenosti, ale je to téma zúfalo nepreskúmané, takže opäť musím len popriať veľa šťastia.

Asi najviac ma znepokojuje Vaša nespavosť, alebo skôr Váš príjem práškov na spanie . Skracujúce sa spánková perióda, je vraj v staršom veku normálne. Tým nie som si úplne istý. Ale je nutné, aby ste si celkom jasne uvedomila, že príjem tzv. Hypnotík je mimoriadne zlým dlhodobým riešením (antiřešením) nespavosti. Na vine sú v zásade niektoré vrstvy farmaceutického priemyslu, ktoré tejto triede liekov hovoria hypnotiká ( "uspávadla") a sedatíva ( "uklidňovadla"), hoci dobre vedia že nech benzodiazepín, alebo nebenzodiazepinová, pôsobí táto "sedatíva" iba na jeden jediný receptor - inhibičný receptor GABA A , v mozgu zo všetkých receptorov najhojnejšia, slávny ako receptor opilstvo. Dnešným hypnotikám, okrem melatonínu, by sa preto malo hovoriť "alkohol v prášku". Nelieči príčinu, ale umožňujú pacientom sa opíjať, bez toho aby títo museli merať cestu do výčapného zariadenia. Táto skrytá forma opilstvo, ktorej v urbanizovanom svete trpí niekoľko percent populácie (najmä žien), má úplne rovnakú psychopatológie ako pijanství obyčajné, s bezdôvodnú eufóriou, fyzickú závislostí a abstinenčnými príznakmi vrátane obávaného delírium tremens.

Toto majte na pamäti a nezabudnite si ďalej prečítať môj článok o nastavovaní vnútorných hodín spánku a bdenia ao škodlivosti nočného svietenia . K nastaveniu vnútorných hodín možno vraj využiť melatonín, ktorý ale z princípu môže zabrať až po mnohých dňoch pravidelného užívania presne v určenú žiaduce dobu spánku.

So srdečným pozdravom, Boris

Vážený pane Borisovi, veľmi vám ďakujem za váš povzbudzujúce článok. Mam už objednanú 4 dávku, myslím, že sa mi úplne upokojil žalúdok, bolesti hlavy, rozrušenie, celkové upokojenie po smrti môjho manžela (45 rokov sme spolu žili. Som teraz v celom baráku sama a samota ma niekedy zmáha aj keď som veľmi činorodá, cvičím 2x týždenne, denne 2x vychádzka do lesa so psom, práca na záhrade a ešte, aby som všetko finančne utiahla, predávam kozmetiku. Myslím, že toho je na môj vek dosť, ale nesťažujem sa. Len skutočne denne užívam liek na spanie menom Rivotril a okolo 17 hod. Cypralex a niekedy keď je vysoko slnko a veľa svieti aj polku Stinloxu, ale to naozaj výnimočne, to je jediné čo ma trápi a nemôžem sa toho zbaviť. Strach, že nezaspím. Rada si vypočujem ďalšie vaše rady, na ktoré verím , ako na žien-šen. S pozdravom Blanka

Dobrý deň!
Veľmi ma teší že Vám ženšen pomáha. Na Vás je úžasné to, že sa stále hýbete, stále ste schopná robiť niečo zmysluplné, mať radosť zo života. Vy dokonca máte správnu životosprávu. Tým všetkým tromfnete aj dnes mnoho mladších ľudí, rovnako ako ste kedysi víťazila v športe. Mnohé mladšie ženy nie sú s to pochopiť spoločnosť v ktorej žijú, stále hľadajú príležitosti, ktoré neexistujú a nie sú schopné vnímať šťastie. Ale poďme ku konkrétnym bodom Vášho listu.

GABA A agonisty: klonazepam (Rivotril) a zolpidem (STILNOX)

Rivotril (klonazepam) a STILNOX (zolpidem) sú presne to, čo opakujem stále: chlast v prášku. Pôsobí na rovnaký mozgový receptor ako alkohol. Ako športovkyňa určite poznáte základy fyziológie a nemusím Vám vysvetľovať, čo sú to receptory a ich agonisty. Denné užívanie týchto liekov má rovnaké psychologické aspekty ako alkoholizmus, ich náhle vysadenie vyvoláva rovnaké abstinenčné príznaky ako vysadenia etanolu u alkoholikov (v ťažkých prípadoch až delírium tremens). Farmaceutické spoločnosti to týmto spôsobom nehovoria, pretože ich cieľom nie je pomáhať. Z vydřeného potom uplácajú zákonodarcu a médiá, vrátane lekárskych časopisov. Lekári pravdu o GABA A agonistoch sčasti nevedia, sčasti sú sami obeťami takýchto práškov a reklamy na ne. Výsledkom je to, že po večeroch sa mnohí ľudia opíjajú tabletkami a ráno je potom stretávame naštvané, nevrlé a depresívne na poštách, úradoch a v cestnej premávke. Rovnakú službu spoločnosti robí aj kofeín (tiež vedie k nepredvídateľným depresiám ) a zrejme tiež antidepresíva ako Váš Cypralex. Hlas dvíhajú len sebaistí neodborníci, ako napríklad Radkin Honzák vo svojom článku " Päťdesiate narodeniny benzodiazepínov ".

Zosilňovač serotonínového prenosu: escitalopram (Cypralex)

Cypralex (escitalopram) je selektívny inhibítor vychytávania serotonínu (SSRI). To bežným ľuďom moc nepovie. Zjednodušene možno povedať, že escitalopram zosilňuje sérotonínový prenos. To tiež laikom nič nepovie. Ako to teda povedať?

Nie je to ľahké. Klamal by som, keby som povedal že ja presne viem, čo escitalopram robí. To napokon to nevie ani jeho výrobcu, Lundbeck, ktorý na escitalopram drží patent. Vedia iba to, že táto chemikália je dobrým blokátorom vychytávania serotonínu, rovnako ako tucty iných, nepatentovaných chemikálií objavených pred niekoľkými desaťročiami. Vedia, že na túto konkrétnu oni majú niekedy od r. 2001 patent a to jediné čo zostáva urobiť, je agresívny marketing. Spýtajte sa svojho lekára, prečo Vám predpísal práve Cypralex a nie inú, lacnejšiu variantu SSRI?

Je prakticky isté, že rovnako ako ja, ani váš lekár nebude presne vedieť, prečo by mali byť SSRI antidepresívne . Všetci to hovoria ... Zoznam nežiaducich účinkov SSRI je dlhý: vystupuje na ňom anhedonia (neschopnosť pocitu slasti), nevoľnosť, bolesti hlavy a ďalšie nervové príznaky, samovražedné myšlienky a mnohé ďalšie. Možno ste počula o Johnovi Virapen, bývalom farmaceutickom manažéra, ktorý v starobe čestne priznal ako vo Švédsku podplácal profesormi, aby pre Eli Lilly získal povolenie na distribúciu prvého pilulkového SSRI fluoxetínu (Prozac). Ja sa spoločne s Johnom Virapen pýtam: Ako je možné že liek, ktorý má odstraňovať depresiu má ako vedľajší účinok samovražedné myšlienky?

Klinickým štúdiám nemožno veriť, ani na Medlajnu, to by som ich musel robiť vlastnoručne. John Virapen kedysi povedal, že 80% bádateľov v tejto oblasti je uplacených alebo nastrčených. Možno by som sám mohol začať tieto lieky schválne užívať, aby som o nich mohol písať z vlastnej skúsenosti. Spoločne sa Sigmundom Freudom si totiž fandím, že ako poučená osoba budem snáď voči väčšine liekových závislostí odolný, rovnako ako som odolný proti alkoholizme a nikotinizmom :-). (Žartom je tu to, že Sigmund Freud sám nechtiac prepadol kokaínu a odrezal si značnú odbornú hanbu, než si uvedomil svoju vlastnú závislosť as kokaínom promptne prestal.)

Uzavrel by som to tak, že výrobcovho liekov vedia toľko, že systém monoamínov ( serotonínu a dopamínu ) je motivačným centrom mozgu. Je miestom pôsobenia amfetamínov i kokaínu ... Akékoľvek tu pôsobiacej Farmakon má šancu niekomu ulahodit, čo i len malému zlomku populácie. (To je prípadom nikotínu - pre malý zlomok ľudí na pokraji schizofrénie je liekom a prináša obrovskú úľavu.) Keď sa vyvinie dostatočný počet chemikálií ovplyvňujúcich monoamínový systém, niektoré sa zákonite stanú kasovými trhákmi. Je jedno, či pacientom pomáhajú, hlavne aby nám to schválili a aby sa to predávalo. Taká je mentalita istých vrstiev podnikateľov.

Prečo zostať u liečivých rastlín

Jednoducho preto, že sme na ne po tisíce a milióny rokov zvyknutí. Porovnajte si napríklad taký kokaín s listami jeho materské rastliny, koky (Erythroxylon coca). Kým kryštalický kokaín je smrteľne nebezpečná návyková látka, listy koky sú bezpečné - v prirodzenom stave je ich návykový potenciál veľmi nízky (hovorí Dr. Duke ). V Peru je užívanie a predaj nespracovaných listov rudodřevu úplne legálne - používajú sa do bylinných čajov (napríklad na prekonanie výškovej chorobe) a žujú k zahnanie únavy .

Kokaín bol príkladom trochu extrémnym, ale aj u menej návykových SSRI antidepresív poznáme ich prírodné a zdravšie ekvivalenty. Kozlík lekársky, medovka, ľubovník, pestrec , zo zahraničných rozchodnica , bakopa, řemdihák a mnohé ďalšie.

Poľnohospodárske poučenie: Každé hrable k sebe hrabú

Podobne ako platenie diskutéri propagujúce SSRI farmaká, Aj ja mám svoje ciele. Chcem, aby sme čo najskôr pochopili, že si základné životné komodity budeme opäť musieť ako obvykle opatriť vlastnými silami z prírody. To, čo sa balí do lákavých obalov a stále ešte vydáva za plody najnovšie technológie, sú často už len podvody, a to nielen u liečiv, ale aj v iných oblastiach, napríklad v automobilizmu . Ako hovorí múdry český ekonóm, je našou výhodou to, že tento druh režimu v Strednej Európe už dobre poznáme. Napríklad na Kube a v Južnej Amerike sa pred pár rokmi z nutnosti rozšírila móda tzv. Organopónicos - svojpomocných zeleninových a potravinových záhrad. U nás netrpíme nedostatkom priestoru, takže nemusíme kapusta pestovať na balkónoch, terasách a opustených mestských parkoviskách, ale trpíme drahoty v oblasti liečiv, ktorá môže byť zmiernená iba rozvojom osobných a svojpomocných záhrad účinných liečivých rastlín. Pionierom je v tomto smere napríklad záhrada liečivých rastlín prof. Valíčka alebo tzv. Kotvičníková farma Ing. Štěpánka . Úlohou nás vedcov potom musí byť to, aby sme prírodným liekom, až doteraz zatienenými úspechy antibiotík 20. storočia, umožnili zaujať ich patričné miesto v lekárstve.

Skúste na záhrade pestovať liečivky

Pretože zahradničíte, navrhujem Vám, aby ste okrem kapusty navyše začala pestovať vyššie spomínané byliny (valeriána, medovku, ľubovník, pestrec ...) pre svoju vlastnú potrebu. Sama spoznáte, ktorá z nich Vám robí najlepšie a možno sa s ich pomocou zbavíte Cypralexu. Pozor, Cypralex by sa nemal brať zároveň s ľubovníkom, hoci účinkuje na rovnakej biochemickej dráhe a ich účinky by sa mohli nežiaducim spôsobom násobiť. Ďalej: Pred niekoľkými dňami som odpovedal na otázku o záhadnom vírusovom ochorení podobnom mononukleóze . V odpovedi som uviedol dlhý zoznam protivírusových bylín - to môže byť Váš prvý tip. Mnohé z týchto druhov rastú aj u nás, ale práve keď ich potrebujete, tak ich nenájdete: bukvica lekárska, Burin srdcovník, čakanka obyčajná, Čiernohlávok obyčajný, líčidlo jedlé, medovka lekárska, šišiak bajkalský, yzop lekársky, zavinutka citrónová, zbehovec plazivý, zimolez. .. Keď tieto byliny začnete pestovať, možno sa Vám podarí viac ako oplatiť Vašej dcére to, že Vám darovala ženšen. A viete čo? Nahraďte to kapusta radšej úplne Portulaka kapustovú. Portulaka je v ríši zeleniny rekordmanom v obsahu horčíka, má tiež veľa vápnika, draslíka, prospešných karotenoidov a ako jediná z rastlín je nezanedbateľným zdrojom ω-3 nenasýtených mastných kyselín.

S prianím dobrého zdravia,

-boris-

| 1.11.2018