Vážený návštevník, toto je strojovo preložený článok. Vo svojom pôvodnom znení (česky) je plne zrozumiteľný a je podložený nezávislou vedeckou literatúrou. Strojový preklad však má ďaleko k dokonalosti a jeho čítanie vyžaduje veľkú dávku trpezlivosti a fantázie.

Drobečková navigace

Hypertenzia liečená manidipinem

dobré popoludnie

Mám záujem o energizujúce a stimulačné účinky ženšenu, ale bol som na pochybách o tom, aký druh ženšenu je vhodný pre ľudí s hypertenziou liečenou manidipinem. Mohli by ste mi láskavo odpovedať? Vďaka vopred. Jaume E. ( http://es.adaptogens.com , prekl.).

Vážený Jaume,

Bohužiaľ som schopný Vám odpovedať iba anglicky.

Stručná odpoveď na Vašu otázku

je, že ženšen vo Vašom prípade kontraindikovaný nie je. Môžete skúsiť najlepšie 6-ročný plátkovanie ženšen (liang alebo lepšie) zo spoľahlivého zdroja (Kórea, Taiwan). Odporúčam Vám prečítať si našu stránku o všeobecnom užívaní ženšenu . Upozorňujem Vás, že užívanie liečivých rastlín na účely liečby konkrétnych ochorení vyžaduje lekársky dozor. A teraz, keď som už povedal to najdôležitejšie, dovolil by som si niekoľko ďalších poznámok.

Ženšen v skutočnosti môže u hypertenzia pomoct

Ženšen má v skutočnosti určitý antihypertenzívne, lepšie povedané stabilizujúci účinok na krvný tlak ( chen2008cpe ), a to najmä v prípadoch primárnej (esenciálna) hypertenzia. Japonská bylinná kombinácia ženšenu, zázvoru a jednej ďalšej byliny, ktorú si teraz nespomeniem (ženšen je tak ako tak hlavnou prísadou) má schopnosť zmierniť esenciálne hypertenziu približne u 30% pacientov. Meno časopisu, kde som toto číslo vyčítal, som už tiež zabudol, ale ak chcete zdroje, pozrite sa na článok o antihypertenzívnymi účinku ženšenu, tam je tých zdrojov veľa. Takže, ženšen nie je u primárnej hypertenzie v žiadnom prípade kontraindikovaný. Obavy, že stimulačný účinok ženšenu sa spája so zvýšením krvného tlaku, sú všeobecne neopodstatnené a väčšinou pochádzajú z toho, že sa ženšen pletie s bežnými tlak zvyšujúcimi stimulanty na báze kofeínu.

Zhrnutie

Pacienti s hypertenziou, či už berú ženšen, alebo nie, by mali byť v kontakte s lekárom a mali by si pravidelne merať tlak. Tí lekári, ktorým ich univerzita neposkytla kurz lekárskej botaniky, sa o mechanizmoch účinku cenené a dobre preštudované rastliny, ktorú ženšen je, môžu dozvedieť z tisícov dostupných kníh a vedeckých prác .

Liečebný a stimulačné potenciál ženšenu je teda k dispozícii aj ľuďom s hypertenziou liečenou bežnými liekmi. Pre ďalšiu informáciu si môžete prezrieť odpovede niektorým ďalším (prevažne českým) pýtajúcich týkajúce sa vysokého krvného tlaku:

S prianím dobrého zdravia,
boris

| 1.11.2018