Vážený návštevník, toto je strojovo preložený článok. Vo svojom pôvodnom znení (česky) je plne zrozumiteľný a je podložený nezávislou vedeckou literatúrou. Strojový preklad však má ďaleko k dokonalosti a jeho čítanie vyžaduje veľkú dávku trpezlivosti a fantázie.

Drobečková navigace

Ženšen proti stresu, depresii a únave?

Dobrý deň, veľmi sa mi páči Vaše stránky o adaptogén ... chcel by som vyskúšať žien-šen, ako údajne najsilnejší adaptogén v prírode ... chcel by som pri sebe zabrániť stresu skôr ľahké depresii , nespavosti a únave - spôsobené okrem iného stresom v zamestnaní a vôbec ... žen-šen som už raz krátkodobo skúšal a to formou prípravy čaju, avšak nepocítil som žiadny účinok - možno zlou prípravou ... som priaznivcom prírodných produktov, skúšal som yamagumbu, sceletium, kustovnicu, mumio a ďalšie. Chcel by som sa spýtal aký druh ženšenu mi odporučíte? A ešte čo si myslíte o vyššie uvedených "liečivách"? Prosím odpoveď len na môj mail, alebo bez zverejnenia mena. Ďakujem

Dobrý deň. Odpoveď bez zverejnenia mena nie je problém. Odpovede sú ale umiestňované online v sekcii otázok s ohľadom na ďalších záujemcov, ktorí môžu mať podobný problém.

Ku konkrétnym bodom Vášho listu:

Áno, žeň-šeň je modelový adaptogén . Ostatné rastlinné adaptogény sa niekedy nesprávne označujú za "ženšen" . Je vhodnejšie povedať jednoducho adaptogén. Účinkom ideálneho adaptogénu má byť rozšírenie stresového adaptačného rozmedzí alebo adaptačné schopnosti. U zdravých, nezaťažených jedincov by adaptogén nemal vyvolávať fyziologické zmeny v žiadnom smere. V praxi je možné sa k tomuto ideálu len priblížiť.

Stres, depresia, únava ...

Na stres, depresiu a únavu možno ženšen výrazne odporučiť. Nie u každého však zaberie a nie každý ho potrebuje. To Vám zdôrazní aj praktici TČM . Pod stresom sa dnes sa dnes najčastejšie rozumie duševný stres . Chronický stres (alostatická záťaž) chodí ruka v ruke s depresii a únavou . Môžu tiež mať spoločnú príčinu vo zvýšenej hladine interleukínov (imunitných hormónov) ktoré človeka nútia správať sa ako keby bol chorý.

Ak chcete vyskúšať ženšen, musíte ho užívať v dostatočnom množstve a musíte sa naučiť pozorovať vlastná myseľ. Nespavosť , o ktoré ďalej hovoríte, môže súvisieť so stresom a zlým denným rytmom. Nespavosť môže byť náznakom, že je čas si vziať nielen ženšen, ale aj dvojtýždňovú dovolenku, počas ktorej svoj denný rytmus a životosprávu riadne porovnáte .

Ďalší liečivá

Záujem o prírodné liečivá u Vás kvitujem ako racionálny krok, určite nie je nutné písať "liečivá" v úvodzovkách. "Yamagumbou" máte na mysli azda yarsagumbu? Yarsagumba je miestny názov pre prírodné kvasený červ (Cordyceps sinensis), TČM menom tong cong šia cao ( "v lete červ, v zime bylina"). Zbiera sa v Nepále, pestuje sa ťažko, pretože parazituje výlučne na hosenkách hrotokrídlovca. Kvasený zriedkavo rastie aj u nás. Húsenica čínska je príšerne drahá. Nemožno ju skúšať - subjektívne ťažko pocítite. Má sa užívať dlhodobo v malých dávkach, najlepšie pod vedením liečiteľa TČM. Ak Vaša kvasený nie je príšerne drahá (aj pestovaná), nie je pravá, alebo je jej v danom prípravku mizivo málo.

Sceletium tortuosum je bylina, ktorú som doteraz nepoznal. Možno že ste si ju k zlepšeniu psychického stavu vybral aj správne. Kustovnicu možno jednoznačne odporučiť, zatiaľ čo mumio či Mumijo som nútený považovať na súčasnej úrovni svojich znalostí skôr za poveru. Je to subfosilní olejovitý vývržek zo žalúdka skalných vtákov, zmiešaný s prachom a špinou z okolia hniezda. Nehovorím že je jeho účinnosť vylúčená - to zďaleka nie - len konštatujem, že predavači Mumijo trpí nedostatkom sebaistoty a prakticky bez výnimky len balamutí a vzájomne kopírujú táraniny sebe podobných.

A nakoniec, druh ženšenu Vám odporučím kvalitné šesťročný červený ženšen , radix panacis ginseng rubra, v dávke 6g denne po dobu 10 dní. Ak pozitívny účinok nepocítite, tak ako inak zdravý človek patríte jednoducho do veľkej skupiny tých, ktorí ženšen nepotrebujú, k čomu Vám potenciálne gratulujem a tým sa aj lúčim.

S pozdravom,
-boris-

| 2012 - 30.1.2018