Vážený návštevník, toto je strojovo preložený článok. Vo svojom pôvodnom znení (česky) je plne zrozumiteľný a je podložený nezávislou vedeckou literatúrou. Strojový preklad však má ďaleko k dokonalosti a jeho čítanie vyžaduje veľkú dávku trpezlivosti a fantázie.

Drobečková navigace

Pochvala

Dobrý deň. S obľubou si čítam Vaše stránky a veľmi sa mi páči štýl, ktorým píšete o tejto problematike. Ako odbornosť, tak prehľadnosť aj snaha o nezaujatosť. Len tak ďalej ..

S pozdravom. Ing. pavel Havelka

Keď sa teraz po semestri dostávam k otázkam čitateľov, narazil som pritom aj na pochvalu od Vás. Nebojujú síce pre medaily, ale priznávam, že úprimné pochvaly ako tá Vaša ma teší. Je veľa tém, ktoré sa v oficiálnych učebniciach vykladajú s prílišnými ceremóniami. Z vedeckej metodiky sa tak stáva moloch prekážajúce v pochopení často triviálne reality. Nie je to ani tak mojou snahou, ako skôr prirodzenosťou, že rád hovorím veci práve po sedliacky a bez ceremónií - ako napríklad v článku o našom imunitnom systéme .

Niekedy nás ale "znalci" mystifikuje schválne - napríklad u bežne predávaných komerčných liečiv alebo v bankovníctve . Inokedy je to argot, ktorý bráni "znalca" proti nováčikom - neškodným príkladom je fytochemické názvoslovie . V matematike ma hnevá komplexné čísla, vo fyzike ma nahnevali tzv. Diracovej fermióny v grafenu, to tu ale nebudem rozvádzať. Fyzika je našťastie viac-menej mimo môj odbor, to skôr fyzici nám všetci dneska lezú do biologického modelovania :-).

Za pochvalu vďaka,
-boris-

| 30.1.2018