Vážený návštevník, toto je strojovo preložený článok. Vo svojom pôvodnom znení (česky) je plne zrozumiteľný a je podložený nezávislou vedeckou literatúrou. Strojový preklad však má ďaleko k dokonalosti a jeho čítanie vyžaduje veľkú dávku trpezlivosti a fantázie.

Drobečková navigace

Ginko dvojlaločné (Ginkgo biloba)

(Tiež Yin Guo)

Liečivý strom ginko dvojlaločné (Ginkgo biloba L.) je jediným prežívajúcim zástupcom svojej triedy (Ginkgoopsida) príbuzné ihličnanom. Jedná sa o starobylý a dlhoveký dvoudomý strom s jedlými plodmi (jinanovými oriešky) a liečivými účinkami. Jinan sa v kombinácii s inými adaptogény odporúča na zlepšenie mentálnych funkcií ( nootropické účinky ). Podľa Ihl2012gbe je patentný extrakt ginka EGb761 prinajmenšom rovnako účinný ako nootropiká memantín, galantamín a donepezil. Podľa Janssen2010gba je ginko adaptogén vhodný pri Alzheimerovej chorobe . Existuje ale tiež veľa prehľadov, ktoré nootropické účinky ginka úplne popierajú, za všetky uvediem Laws2012igb .

 

Ospravedlňujeme sa, ale tento článok nie je zatiaľ dokončený. Súčasná, rozpracovaná verzia nevyjadruje jeho konečnú podobu.