Vážený návštevník, toto je strojovo preložený článok. Vo svojom pôvodnom znení (česky) je plne zrozumiteľný a je podložený nezávislou vedeckou literatúrou. Strojový preklad však má ďaleko k dokonalosti a jeho čítanie vyžaduje veľkú dávku trpezlivosti a fantázie.

Drobečková navigace

Škoricovník čínsky (Cinnamomum cassia)

Škorica (Cinnamomum cassia)
Škorica (Cinnamomum cassia)

Škoricovník čínsky (Cinnamomum cassia (L.) J.Presl, čiže C. aromaticum Nees) je blízky príbuzný škoricovníka pravého (Cinnamomum verum), ktorý poskytuje obľúbené korenie - škoricu. Škorica je ľudový názov pre kôru škoricovníka pravého aj čínskeho (cortex cinnamomi), a tiež ďalších druhov (C. loureirii, C. burmannii, C. tamala). Hlavným atribútom škorica nie je chuť, ale liečivosť. Tak je tomu u mnohých ďalších korenín - aromatických silne liečivých rastlín, ktoré nám častým užívaním v kuchyni zovšednel. V domácej kulinárske praxi používame obvykle iba jeden druh škorica - kôru škoricovníka pravého (cortex cinnamomi veri) v najnižšej akostnej triede, v rámci ktorej rozoznávame dva poddruhy: celú a mletú. V TČM sa naproti tomu zvyčajne využíva kôra škoricovníka čínskeho (cortex cinnamomi cassiae), ktorá je hrubšia. Presná hrúbka kôry škoricovníka čínskeho závisí od veku stromu či konáre, z ktorej sa lúpe - z kôry kmeňov a starších konárov aromatické látky nevyprchávají, ale sa tam naopak hromadí, aby svoju pálivosti strom chránili pred napadnutím. Vyššia akostnej triedy kôry škoricovníka čínskeho (a napokon aj iných škoricovníkov) sú teda makroskopicky rozoznateľné a predávajú sa oveľa drahšie, než kuchynská škorice.

Obsahové látky škorica

Hlavnou účinnou zložkou škorica je prchavý olej (silica), ktorý sa skladá hlavne z pálivého cinamaldehydu a ďalej obsahuje diterpény, fenylpropanoidy, lignany, seskviterpenové glykozidy, flavonoidy a polysacharidy. Škoricovník pravý a škoricovníka čínsky majú vonný olej podobného zloženia. Všeobecne sa dá povedať, že zatiaľ čo tie lacnejšie druhy škorice možno bez problémov ochutnávať, tie najdrahšie druhy škorice páli ako čert a k ich ochutnávanie by sme si mali k zapitie pripraviť pohár vody či vodky, v ktorej sa cinnamaldehyd ľahšie rozpúšťa. Okrem cinnamaldehydu je druhou hlavnou vonnú zložkou škorice , ktorý sa bežne vyskytuje v mnohých ďalších vonných olejoch rastlinného pôvodu. (Typicky po eugenolu vonia klinček.) Škorica navyše obsahuje bežné rastlinné obranné látky, napríklad kumaríny.

cinamaldehyd
eugenol

Účinky a využitie škorice

Cinamaldehyd je vysoko aromatická zlúčenina, ktorá pôsobí na teplovy (tzv. Vaniloidní) receptory a tým vyvoláva pálivý pocit. Jeho účinok však je ďaleko väčší než len iba chuťový. Práve cinamaldehyd je zodpovedný za väčšinu tradičného využitia škoricovníka čínskeho, ktorý sa v TČM používa na liečbu zápalov , hlavne zažívacieho traktu, hnačiek, diabetu a rakoviny ( Zaidi2015rdp ). Cinamaldehyd zabíja mikróby, hmyz i črevné parazity - preto je škorica tak populárne pri žalúdočných ťažkostiach . Pre nás, zo stromov zliezol zvieratá, ktorých potrava bola vždy triterpenoidov a flavonoidov plná, je cinamaldehyd ako zázrakom nejedovatý. Ako malá, relatívne nepolárne molekula si cinnamaldehyd ľahko nájde cestu do všetkých zákutí nášho tela, vrátane CNS, a interaguje s desiatkami nervových aj somatických receptorov. Prakticky najdôležitejšie je však schopnosť škorica potláčať diabetes.

Škorica čínska ako antidiabetikum

Škorica patrí k tým liečivým rastlinám, ktoré majú schopnosť znížiť krvný cukor. Je ťažké povedať, či jej účinnosť pri diabete a pri nadváhe je viac dôsledkom zníženie krvného cukru, alebo jej účinku na teplovy receptory. Kedysi v bylinkárstvo vládla náuka o signatúru, podľa ktorej byliny z vôle božej poukazujú na svoje liečivé účinky tvarom a sfarbením svojich listov či iných orgánov (napr. Listy pľúcnika pripomínajú pľúca, listy Pečeňovník trojlaločný zase pečeň atď.) Hoci v signatúru ani v bohov neveríme , môžeme si u škorice zapamätať, že poukazuje na svoj účinok proti cukrovke schopnosťou cinamaldehydu stimulovať receptory sladkej chuti a možno aj cievne cukrový receptory, ktoré udržujú hladinu cukru v našich cievach. Škorica navyše bojuje proti ateroskleróze (čo je častá komplikácia cukrovky) a minimálne svojimi antiseptickými účinkami potláča infekčné komplikácie cukrovky. Pretože nie je v silách jednotlivca vedecky recenzovať všetky liečivé rastliny, odkazujem záujemcov o tu uvedené tvrdenia na (NCBI search cinnamomum cassia + diabetes).

Ďalšie účinky

Kombinácia škorice a margarétky indickej lieči dnu ( Lee2017sua ). Pokiaľ ide o nežiaduce účinky bežných obranných látok kumarínov vyskytujúcich sa vo škoricovej kôre, tak tie sú zvieratá pochádzajúce z tropických pralesov povinná bez problémov zniesť a rozhodne nemajú mať potrebný európskych smerníc proti obsahu kumarínov v potravinách a nápojoch.

Ospravedlňujeme sa, ale tento článok nie je zatiaľ dokončený. Súčasná, rozpracovaná verzia nevyjadruje jeho konečnú podobu.