Vážený návštevník, toto je strojovo preložený článok. Vo svojom pôvodnom znení (česky) je plne zrozumiteľný a je podložený nezávislou vedeckou literatúrou. Strojový preklad však má ďaleko k dokonalosti a jeho čítanie vyžaduje veľkú dávku trpezlivosti a fantázie.

Drobečková navigace

Pestrec mariánsky (Silybum marianum)

Pestrec mariánsky (Silybum marianum)
Pestrec mariánsky (Silybum marianum)

Pestrec mariánsky (Silybum marianum (L.) Gaertn.) Je liečivá rastlina zo zázračnej čeľade astrovité (Asteraceae). Vzhľadom pripomína veľmi pekný bodliak. Zastaralo sa mu hovorí Carduus Marianus či Carduus mariae, čo sa oplatí vedieť, pretože niektorí lekárnici jeho semienku nechcú hovoriť silybi Mariani fructus a radšej píšu po starom fructus cardui mariae.

Rozoznať sa nechá podľa bielo pruhovaných listov, ktoré vystavuje na obdiv už od mala, aby si ho mních v kláštornej záhrade náhodou kvôli tŕňom nepomýlil s bežným bodliaky a nevyplel ho. Zo semien sa pripravuje liečivý extrakt a liečivý olej. Keď máme ostropestřecový olej, nemusíme zháňať extrakt, pretože účinná látka silymarín je v oleji plne zastúpená a extrakciu dokonale vykoná naša tráviaca sústava. Rovnako tak by bolo možné k priamej konzumácii využiť drvené semienko pestreca. Ostropestřecový olej ani drvené semienko pred konzumáciou zásadne tepelne neupravujeme, rovnako tak ako tepelne neupravujeme jeho listy, ktoré sú prekvapivo chutné a po ostrihaní pavúkov okraja čepele predčí záhradný šalát. Na šalátových misách vynikne tiež bielo-zelené panašovanie jeho listov.

Silymarín pestreca nie je jedna látka, ale zmes nepolárnych, len v tukoch rozpustných zlúčenín pripravených extrakciou z drvených semien pestreca. Jeho hlavnými zložkami je asi sedum flavolignanů a jeden flavonoid - konkrétne ide o silibinín, izosilibinin, silikristin, silidianin a ďalšie. Užíva sa najčastejšie vo forme alkoholového roztoku, ale možno ho kúpiť aj v práškovej forme. Ako som už hovoril, príjem Sylimarin vám zaistí tiež panenský ostropestřecový olej či priamo konzumovaná drvené semená z kvalitného zdroja.

liečebné využitie

Konkrétne použitie pestreca možno pripísať jeho protizápalovým a poťažmo tiež antioxidačným účinkom, ktoré sú podstatou jeho ochranného pôsobenia na pečeň . Túto jeho indikáciu dobre pozná každý bylinkár. Podľa prehľadu Bahmani2015smb však pestrec tiež chráni obličky, znižuje obsah cholesterolu v krvi, chráni pred aterosklerózou , chorobami srdca a ciev, pomáha pri cukrovke (hlavne u pacientov s cirhózou ), chráni mozog a má protirakovinové účinky . Táto liečivka je vhodná aj pri rakovine pečene , rakovine hrubého čreva a iných nádorových ochoreniach ( Raina2016scc ).

| 2012 - 1.11.2018