Vážený návštevník, toto je strojovo preložený článok. Vo svojom pôvodnom znení (česky) je plne zrozumiteľný a je podložený nezávislou vedeckou literatúrou. Strojový preklad však má ďaleko k dokonalosti a jeho čítanie vyžaduje veľkú dávku trpezlivosti a fantázie.

Drobečková navigace

Prestup lysý (Smilax glabra Roxb.)

Prestup lysý, tiež známy ako sarsaparila, sa spolu s ďalším druhmi rodu Smilax z čeľade přestupovitých (Smilacaceae) používajú v TČM (rhizoma smilacis glabrae = tú fu ling). U nás používané meno "prestup lekársky" je taxonomicky trochu nejasné, pretože sa teoreticky môže vzťahovať tak k taxónu Smilax regelii Killip & CV Morton (syn. Smilax officinalis auct.), Tak ku Smilax officinalis Kunth, tak tiež k prestupu podražcolistému (Smilax aristolochiifolia Mill.), ktorý bol synonymne popísaný tiež ako Smilax medica Schltdl. & Cham.

V TČM sa prestup lysý používa na liečbu infekčných chorôb (vrátane syfilisu a kvapavky), dni, pečeňových problémov a rakoviny (pozri úvod štúdie She2015ssg dokumentujúce protinádorové účinky prestupu).

Ospravedlňujeme sa, ale tento článok nie je zatiaľ dokončený. Súčasná, rozpracovaná verzia nevyjadruje jeho konečnú podobu.