Vážený návštevník, toto je strojovo preložený článok. Vo svojom pôvodnom znení (česky) je plne zrozumiteľný a je podložený nezávislou vedeckou literatúrou. Strojový preklad však má ďaleko k dokonalosti a jeho čítanie vyžaduje veľkú dávku trpezlivosti a fantázie.

Drobečková navigace

Byliny na zlepšenie zraku

Dobrý deň, môžete mi poradiť bylinu na zlepšenie zraku? Ďakujem za odpoveď. Marcela S.

Dobrý deň. Pri čistení mailovej schránky som objavil Váš mail a nie som si istý, či som už na neho odpovedal. Ak nie, ospravedlňujem sa a dúfam podľa hesla lepšie neskoro ako nikdy, odpovedám.

Z bylín na zlepšenie zraku by som po pamäti odporučil tri druhy:

  1. Plod kustovnice (Lycium spp.)
  2. Semeno senny tupolisté (Senna obtusifolia, slovenský názov v skutočnosti nepoznám a ani zrejme neexistuje, snáď som ho vytvoril správne)
  3. Svetlík lekársky (Euphrasia rostkoviana)

Plody kustovnice sa predávajú sušené a možno ich konzumovať priamo, alebo sa z nich pripravuje odvar ( napríklad v kombinácii so ženšenom ), nakladajú sa do vína atď., Ako to napokon odporúča Dr. Valíček. Semeno senny tupolisté, o málo väčší ako ľanové semienko, sa používa čerstvé alebo pražené a tiež sa z neho robí odvar. Vňať svetlíka lekárskeho, ktorého potenciálny prínos na oči odráža aj jeho slovenský a anglický Jemen, sa podľa literatúry používa ako zvonka (na výplachy očí), tak na pitie. Svetlík sa pripravuje ako vývar krátkym varom (~ 2 minúty) v dávke asi 2g na 200ml vody.

S pozdravom,
-boris-

| 30.1.2018