Vážený návštevník, toto je strojovo preložený článok. Vo svojom pôvodnom znení (česky) je plne zrozumiteľný a je podložený nezávislou vedeckou literatúrou. Strojový preklad však má ďaleko k dokonalosti a jeho čítanie vyžaduje veľkú dávku trpezlivosti a fantázie.

Drobečková navigace

Trombóza

krvná zrazenina
krvná zrazenina

Zrážanie krvi (trombóza) je prirodzený spôsob, ktorým telo zastavuje vnútorné aj vonkajšie krvácanie. Bez tejto schopnosti by sme nemohli prežiť - zomreli by sme na vnútorné krvácanie. Ale ľudia slovo trombóza počujú skôr v súvislosti s chorobnými stavmi, kedy krvná zrazenina (trombus) vzniká patologicky vnútri ciev a ohrozuje postihnutý orgán infarktom - upchatím tepny krvnou zrazeninou. Postihnutým orgánom býva veľmi často srdce, ale trombóza je bežná aj v mozgu, pečeni, obličkách, končatinách a všade tam, kde dochádza k vnútornému poškodeniu ciev napr. V dôsledku aterosklerózy alebo varixov .

Trombóza tepien srdca (vencovitých tepien) a mozgu je stredobodom pozornosti lekárskej prevencia kvôli tomu, že ide o priamu príčinu infarkte týchto orgánov - srdca a mozgovej mŕtvice . Trombóza je tu obvykle sprievodným javom aterosklerózy. Telo vníma aterosklerózou postihnuté tepny ako poškodené a snaží sa ich "opraviť" tvorbou krvnej zrazeniny. Keď trombus v postihnutej tepne narastie do dostatočnej veľkosti, krvný prúd ho odtrhne a nesie ho až k najbližšiemu zúženiu (zvyčajne bifurkáciu tepny), kde odtrhnutý trombus tepnu úplne upchá. Ak sa tak stane v srdci, je výsledkom infarkt myokardu, ktorý sprevádza prudká bolesť. Naproti tomu mozgový infarkt je úplne bezbolestný a prejaví sa funkčným poškodením v dôsledku odumretie postihnutej časti mozgu.

Antitrombotiká a boj proti trombóze

Vo svetle uvedených nebezpečenstvo je pochopiteľné, že sa lekári u náchylných pacientov snaží trombóze predchádzať. V praxi sa to robí tak, že postihnutí (napr. Kardiaci s už rozvinutou aterosklerózou ) trvalo berú medikamenty, ktoré proces krvnej koagulácie narušujú alebo spomaľujú - majú antikoagulačné účinky . Tým sa rovnováha medzi rastom a opätovným rozpúšťaním trombov v postihnutých tepnách posunie smerom k rozpúšťanie a nebezpečenstvo infarktu sa zníži.

Týmto spôsobom sa proti trombóze často používa napríklad warfarín a aspirín. Warfarín je typický paracelsovský liek, tj. Antikoagulačnej jed, ktorý sa v mikroskopických dávkach používa ako liek . O aspirínu je tiež dobre známe že "riedi krv" a navyše pri infarkte obmedzuje poškodenie buniek svojím výrazným protizápalovým pôsobením . Avšak warfarín ani aspirín nenapĺňajú definíciu adaptogénu. Ukazuje sa, že látky s antitrombotickým a ochranným účinkom nájdeme aj medzi adaptogény a že u rizikových pacientov možno dlhodobú liečbu paracelsovskými antikoagulanty ekvivalentne nahradiť užívaním príslušných bylín a bylinných zmesí, ktoré často ešte viac prispievajú k celkovému dlhodobému zdravie pacienta.

Adaptogény s účinkom proti trombóze

Ukazuje sa, že modelový adaptogén, ktorým je ženšen , má svoje vlastné antikoagulačný účinky a je súčasťou bylinných zmesí tradične predpisovaných v TČM pre kardiakov. Príbuzný ženšen notoginseng , ktorému sa nepripisujú duševne aktivačný a stimulačné účinky, je podľa TČM pre srdcovo-cievny systém ešte prospešnejšie. Čistené a štandardizované zmesi panaxosidů sa na Taiwane a v Číne dokonca podávajú injekčne ako prostriedok na úľavu pri akútnej srdcovej mŕtvici .

Červený ženšen ( ginseng radix rubra ) inhibuje zrážanie krvi cez arachidonátovou, kolagénovú a trombínový dráhu ( Yun2001ekr ). IC 50 týchto účinkov sa pohybuje medzi 600-800μg / ml ( Jin2007aaa , Yu2006aaa ). Ginsenosidy Rk 1 silne pôsobí proti trombóze po dráhe kyseliny arachidónovej v krvných doštičkách ( Ju2012mia ). V porovnaní s referenčným aspirínom majú podľa Lee2009paa a Lee2010iag ginsenoidy Rk 1 a Rg 5 nasledujúce účinnej dávky:

  • Trombóza arachidonátovou dráhou : V porovnaní s aspirínom (IC 50 = 63μM) pôsobí ginsenoidy Rk 1 a Rg 5 8-22x silnejšie. Ginsenosidy Rg 6 , F4 a Rk 3 majú IC 50 po rade 76μM, 114μM a 128μM - pôsobí teda iba 1,5x až 2x silnejšie ako aspirín.
  • Trombóza tromboxanovou dráhou: Ginsenosidy Rg 6 , F4, Rk 3 a Rh 4 pôsobí proti trombóze s IC 50 po rade 286μM, 87μM, 187μM a 119μM - teda 2-4x silnejšie ako aspirín (IC 50 = 468μM).
  • Trombóza kolagénovú dráhou : Skúmané ginsenoidy touto dráhou nepôsobí.

Vidíme teda, že podľa spomínaných štúdií ginsenoidy Rk 1 a Rg 5 pôsobí proti trombóze 10-20x silnejšie ako aspirín . Neúčinným bol naproti tomu uznaný ginsenoid Rg 3 (ako S , tak i R epimér) a acetylovanej formy účinných panaxosidů (ginsenoid acetyl Rs 3 , gssd. Acetyl Rs 4 a gssd. Acetyl Rs 5 ). Antitrombotický účinok ženšenu a liečiv obsahujúce uvedené účinné panaxosidy možno tak považovať za vedecky preukázaný.

Bylinná liečba trombózy v TČM

Tradičná čínska medicína proti trombóze bežne predpisuje štandardná bylinnú zmes Xiao Shuan Tong Luo (Chuan Xiong - rhizoma chuanxiong 120g, Dan Shen - radix salviae miltiorrhizae 90g, Huang Qi - radix astragala 180g, Ze Xie - rhizoma alismatis 60g, San Qi - radix notoginseng 60g, Huai Hua - flos sophorae immaturus 30g, Mu Xiang - radix aucklandiae 30g). Štúdia Zhao2015aee potvrdila účinok tejto zmesi (Xiao Shuan Tong Luo) proti tepnovej aj žilovej trombóze.

Ospravedlňujeme sa, ale tento článok nie je zatiaľ dokončený. Súčasná, rozpracovaná verzia nevyjadruje jeho konečnú podobu.