Vážený návštevník, toto je strojovo preložený článok. Vo svojom pôvodnom znení (česky) je plne zrozumiteľný a je podložený nezávislou vedeckou literatúrou. Strojový preklad však má ďaleko k dokonalosti a jeho čítanie vyžaduje veľkú dávku trpezlivosti a fantázie.

Drobečková navigace

Rakovina prsníka

Praktické zhrnutie: V bylinné liečbe rakoviny prsníka ponúka praktické recepty len tradičná čínska medicína (TČM). V regeneráciu po chemoterapii a ožarovaní však pomáhajú aj známe adaptogény. Dve najdôležitejšie byliny sú vňať oldenlandie a vňať šišiaka fúzatého. Najčastejšie predpisované bylinné zmesi sú po rade obohatený uvoľňujúce prášok a lektvar zlatovka a stromovice. Článok neduplikuje učebnicové informácie, ale menuje ďalšie dôležité byliny a zmesi podľa štatistických štúdií súčasnej TČM. K najčastejším zložkám 10 populárnych elixírov proti rakovine prsníka patrí děhel a ženšen. Článok sa venuje aj problematike dostatočného dávkovanie bylín.

Rakovina prsníka je nebezpečný zhubný nádor , ktorý postihuje nielen ľudí, ale často aj iné druhy cicavcov (psi, mačky, hlodavce ...) K malígnemu bujnenie je najviac náchylný epitel prsnej žľazy. Pretože zhubným nádorom epitelu sa hovorí karcinóm (rakovina v užšom zmysle slova), myslí sa rakovinou prsníka väčšinou karcinóm mliečnej žľazy. (Tento text nenahrádza učebnicu, takže rôzne iné možné nádory prsníka systematicky menovať nebudem.) Sekrečné epitel mliečnej žľazy je náchylný k bujneniu preto, že aj v dospelosti je zo samozrejmých dôvodov schopný rastu (rozširovať sa za účelom dojčenia). Zatiaľ čo v minulosti ženy v plodnom veku dojčili často skoro stále, dnes je životný štýl úplne iný, než akému je ženský organizmus evolučne prispôsobený.

Dojčenie dvoch detí

Žena od 12-13 rokov fyziologicky očakáva možnosť opakovaného tehotenstva. Nič sa nestane, keď partnerský zväzok pár rokov odkladá, ale ak k tehotenstvo dlho nedochádza, tkanivo maternice i mliečnej žľazy nevie, čo si myslieť. Môže začať trpieť komplexom menejcennosti a proliferáciou sa snažiť dohnať svoje potenciálne nedostatky. Bezcitné evolúciu je pritom situácia bezdetných 30-ročných žien zo samozrejmých dôvodov úplne ľahostajná. K rakovine prsníka však dochádza aj u matiek 30+, kedy už tieto ženy začínajú byť bezcitné evolúciu ľahostajnejšou než ich mladšie kolegyne. Proliferácia epitelu mliečnej žľazy je riadená pohlavnými hormónmi - estrogén, progesterón, prolaktín, oxytocín a testosterón. Estrogén spôsobuje, že dospievajúcim dievčatám rastú prsia. Testosterónchalanov naopak proliferáciu mliečnej žľazy blokuje. Podľa citlivosti na estrogén rozlišujeme u rakoviny prsníka typ ER + a ER - (bunky ER + rakoviny estrogénové receptory majú, ER - je postrádajú). Oba hormóny (estrogén i testosterón) potom indukujú pohlavné žiadostivosť, avšak každý iným spôsobom. Mozgové centrum sexuálnej žiadostivosti sa vytvára ešte pred narodením, potom čo pohlavné žľazy rastúceho dieťatka dajú mozgu hormonálnej signál, ide o babu alebo chlapca. U určitej časti populácie je tento prenatálne hormonálnej signál dvojznačný a dieťa sa rodí ako prirodzene homosexuálne alebo bisexuálne. progesterónje ďalší sexuálny hormón, ktorého funkciou je u žien riadiť menštruačný cyklus a signalizovať ženskému organizmu tehotenstva. Progesterón spôsobuje ďalší rast mliečnej žľazy v tehotenstve, ako aj zmeny v objeme prsníkov, ktoré ženy pozorujú v priebehu menštruačného cyklu. V procese prípravy na dojčenie sa uplatňuje tiež prolaktín .

dojčenie

Možno najzaujímavejším zo sexuálnych hormónov je oxytocín . Tento peptid má v mozgu aj v tele viacero funkcií, ale zaujímavé je na ňom to, že sa do krvi vylučuje pri dojčení saním bradavky. Dojčenie tak udržuje mliečnu žľazu po pôrode funkčné aj niekoľko rokov, proste tak dlho, kým dieťa mlieko potrebuje. Kedysi nebývalo výnimkou, že mama dieťa kojila aj do 3-4 rokov, rozprávky o deťoch dojčených do 7 rokov tiež nie sú vymyslené. Je zaujímavé, že oxytocín sa tiež do krvi vyplavuje pri pohlavnom vzrušení a orgazmu. Hovorí sa mu preto hormón orgazmu. V skutočnosti sa ale oxytocín vo vzťahu uplatňuje už oveľa skôr, takže by sa mu skôr malo hovoriť hormón lásky, pardon, sexuálnych párových vzťahov. Nielen muži, ale aj ženy totiž myslia na sex už od počiatku zamilovávania sa. Dá sa povedať, že bez sexuálnych fyziologických reakcií (červenanie, erekcia bradaviek atď.) Nedôjde k vyplaveniu oxytocínu a žena sa do muža nezamiluje. Preto je sex tiež najlepším skúšobným kameňom vzťahu v prípadoch, keď nie sme si istí, či je nás protistrana tiež miluje.Pokiaľ ho / ju naopak vzrušujú, i (nie príliš) neohrabaný pokus o sex bude vítaný a korunovaný úspechom. Ak skončí pokus o sexuálne zblíženie negatívne, je zrejmé, že partnera / ku nevzrušujú a vzťah nie je možný. Oxytocín bol primárne hormónom pôrodu a vzťahu medzi matkou a dieťaťom. Až neskôr sa z neho evolučne vyvinul hormón lásky. A preto je sexuálnym spúšťačom aj ženská prsná bradavka, ktorej sania a láskanie aj pri sexe napomáha výlevy oxytocínu.ktorej sania a láskanie aj pri sexe napomáha výlevy oxytocínu.ktorej sania a láskanie aj pri sexe napomáha výlevy oxytocínu.

samovyšetrenie prsníka

Nie je možné, aby som v tomto krátkom príhovore plne oslávil molekulárnej inteligenciu prsnej žľazy, ktorá sa vie ku koncu tehotenstva v pravý čas zapnúť a po pôrode vylučuje najskôr mledzivo. V zložení mledziva je absolútna dôraz kladený na obranné imunoglobulíny. Dieťatko má k dispozícii unikátny mechanizmus, ktorým si vie mamičkinej imunoglobulíny z mledziva a mlieka vziať celé, v nestrávené stave. Aj na molekulárnej úrovni tak mamičkinho ruka (pardon, prsník) chráni dieťatko pred infekciou , zatiaľ čo jeho imunitný systémrobí prvé nesmelé krôčiky a učí sa poznať okolité baktérie a vírusy. Aj z tohto dôvodu malé deti strkajú do pusy rôzne predmety a dokonca aj hlinu - spoznávajú tak mikrobiologický svet okolo seba. U nižších cicavcov, napríklad mačiek, dokonca mama prehĺta výlučky mláďat a vďaka tomu má jej imunitný systém priamu informáciu o každej začínajúcej črevnú infekciu mačiatok. V ten istý moment, kedy v tráviacom trakte mačiatok začne stúpať množstvo tých či oných patogénov, tasí imunitný systém mamy zo svojej knižnice okamžite správnu protilátku a vo veľkom množstve ju dodá v mlieku. Imunitná reakcia, ktorá inak mačiatku trvá 7-10 dní, je vďaka materskému mlieku skrátená na 2-3 dni, takže k průjmovému ochorení sajúcich mačiatok vďaka materskej ochrane vo väčšine prípadov vôbec nedôjde. Až keď imunitný systém dieťaťa prestane byť úplne naivný,prepne sa prsník z mledziva na produkciu výživnějšího mlieka. Materské mlieko je ideálne stravou dieťaťa s vysokým obsahom všetkých živín, vitamínov, minerálov i esenciálnych tukov. Mlieko matka vytvára aj na úkor svojho tela - u dojčiacich mačiek je napríklad bežná osteoporóza. Aj molekulárnej krása prsníka teda zodpovedá kráse jeho makroskopického tvaru.

Výzva, aby si ženy pravidelne (každý mesiac) vykonávali samovyšetrenie prsníkov , je dnes všadeprítomná. Skôr než vydutím vedie sa rakovina prejavuje zatiahnutím tkaniva s typickým príznakom malej oblasti "pomarančovej kože". Detailné informácie o preventívnom samovyšetrenie prsníka získate v článku na mamo.cz .

Liečba a prevencia rakoviny prsníka bylinami

Ukazuje sa, že všeobecné moudro vedeckej medicíny 20. storočia, že na rakovinu žiadne byliny nezaberajú, neplatí. Štandardnú liečbu rakoviny (chirurgickou, cytostatickou)majú lekári dobre zvládnutú a tento text sa jej netýka. Fytoterapeutickej možnosti však už tak dobre nepoznajú. Aj vtedy, keď ide len o prevenciu, poskytnú byliny dobrú službu. Všetci tiež poznáme preventívne odporúčania samovyšetrenie prsníka každý mesiac a odporúčania podstúpiť plánovaná tehotenstva ešte pred získaním plánovaných vysokoškolských diplomov. A s kým? Všetky kategórie partnerov - vyšportovaní frajírci, brýlatí programátori i zazobancov - majú svoje nevýhody, že až je ťažké povedať, ktorí sú najhoršie. Musíte počúvať hlas svojho srdca, žiadna voľba nie je dosť nesprávna. Nevýhodou 19letých vytáhlých blonďatých gitaristov je napríklad to, že ich chcú všetky ... Ale späť k adaptogenům. Z bylinných možností liečby a prevencie rakoviny prsníka majú praktický význam v zásade len predpisy TČM.

Čo pri rakovine prsníka predpisuje TČM na Taiwane

Ako púhy vedec nie som odborníkom na nevedeckú Tradičné čínsku medicínu, ale smiem citovať vedecké štúdie o nej. V súčasnej dobe máme to šťastie, že už existuje štatistická štúdia Yeh2014hdc , ktorá katalogizuje zvyklosti TČM vo fytoterapii rakoviny prsníka na Taiwane. O taiwanskou TČM ide tiež preto, že na rozdiel od čínskej TČM nebola jej tradície (komunistami) prerušená. Ako vieme, TČM používa ako jednotlivé byliny, tak hlavne ich zmesi. Predpis TČM je (rovnako ako u nás) personalizovaný, berie do úvahy vek, pohlavie, možné tehotenstvo a ďalšie špecifiká pacienta. Na Taiwane mávajú slávni praktici TČM tiež MUDr. diplom, takže majú právo riadiť onkologickú liečbu komplexne. Štúdia Yeh2014hdc hovorí, že v taiwanskej TČM sa najčastejšie využívajútieto tri jednotlivé byliny

  1. oldenlandie roztažitá ,
  2. šišak fúzatý ,
  3. smotánka mongolská

a tieto tri bylinné zmesi :

  1. obohatený uvoľňujúce prášok - najdôležitejšie TČM zmes v tejto indikácii
  2. lektvar zlatovka a stromovice - druhá dôležitá TČM zmes v tejto indikácii
  3. obohatený lektvar šiestich vznešených , ktorý sa používa napr. aj u rakoviny hrubého čreva

Štúdia Yeh2014hdc hovorí, že zďaleka najčastejšou kombináciou je obohatený uvoľňujúce prášok. Až ďaleko za ním ide lektvar zlatovka a stromovice a lektvar šiestich vznešených, ktorý je už u tejto rakoviny len jednou z mnohých menej často používaných zmesí (kam sa tiež radí slezinný lektvar , lektvar k posilneniu stredu a zvýšenie čchi , lektvar na prekonanie stázy v sídle krvi , revitalizačné nápoj ozajstného človeka ...) Využitie týchto menej často používaných štandardných zmesí sa viaže na konkrétny stavy podľa úvahy TČM lekára.

Pokiaľ ide o jednotlivé byliny, tak dominantný v TČM liečbe rakoviny prsníka je pár drog vňať oldenlandie + vňať šišiaka fúzatého . Namiesto šišiaka fúzatého možno v prípade nutnosti využiť farmakologicky podobný šišak bajkalský , ktorý podľa Yeh2014hdc tiež patrí k často využívaným bylinám prí tejto rakovine. V štúdii Yeh2014hdc sa tým myslí koreň šišiaka bajkalského . Z ďalších používaných jednotlivých bylín (vedľa už spomínané smotánky mongolskej) potom Yeh2014hdc uvádza koreň šalvie červenokořenné , semeno cicimku pavúčích , stonka kaledy , koreň kozinca ,hľuza korunky a koreň revně .

Bylinné zmesi TČM užívané pri tejto rakovine potom samozrejme obsahujú oveľa väčšie plejádu bylín, z ktorých najčastejšie sú (podľa inej štatistické štúdie, Lai2012ppc ) na prvom mieste děhel čínsky a na druhom mieste ženšen pravý . V TČM liečbe rakoviny je tiež dôležitá leskokôrka lesklá a ďalšie liečivé huby .

TČM byliny a zmesi je nutné konzumovať v dostatočnom množstve

Pre väčšinu našich lekárov a pacientov sa môže zdať gramáž bylín v TČM zmesiach nezvyčajne veľká. Tak napríklad jedna vsádzka na výrobu elixíru zlatovka a stromovice obsahuje dohromady viac ako 100g bylín, takže týždenná dávka pre jedného pacienta váži okolo 1kg. Lepšie na tom nie je ani obohatený uvoľňujúce prášok - jedna vsádzka (tj. Denná dávka) váži asi 115g. V porovnaní s "prášky" našej medicíny ide o obrovské množstvo, ktorého konzumácia už predstavuje pre pacienta aj určité nepohodlie.

Tak je to ale správne. Vysoké dávky bylín sú nutné nie preto, že sú byliny neúčinné, ale preto, že ich účinok je miernej povahy. Väčšina prísad je netoxická / adaptogénne. Veľkú časť ich váhy zaberá celulóza, škrob, polysacharidy, bielkoviny a jednoduché molekuly. Aj väčšina účinných látok je miernej povahy (flavonoidy, lignany, mierne pôsobiace saponíny, alkaloidy, terpenoidy a živice). Len malé množstvo TČM prísad tvorí dramaticky pôsobiaci alkaloidy a ďalšie látky. Podľa predpisu TČM lekára sa vo vážnych prípadoch rakoviny aj iných chorôb štandardnej dennej dávky bylín ešte zvyšujú na dosiahnutie silného účinku.

Prečo je ale nevyčistíte a nezredukuje na pár stoviek miligramov? Robíme to schválne, pretože v TČM ide aj o mierne pôsobiace prísady . Farmaceutické metódy čistenia a kryštalizácie TČM pozná. Ale k obmedzeniu toxicity volia radšej morenie, vyprážanie, macerácii (v octe, lúhu, alkoholu ...), proste metódy, ktoré zachovávajú prírodnú textúru a kvantitu drog. Drogy v prírodnej forme sú aj krásne. Estetický je aj proces ich krájanie a prípravy elixírov. Aj vôňa bylín a korenia, ktorú návštevník vdychuje v TČM centre na rozdiel od vône karbolu a Ajatinu v nemocniciach vedeckého typu. O jin , jang , čchi, Ohniskách a TČM meridiánoch nehovoriac. Tento proces nie je nahraditeľný pásovou farmaceutickú výrobou ani instantnými informáciami získanými z webu. A v trhovom prostredí ázijského bylinkárstvo tiež dodržiavanie prírodnej formy bylín podstatne sťažuje ich falšovanie a klamania na kvalite.

Čo z toho pre liečbu a prevenciu rakovinu prsníka teda plynie prakticky? Že sa nemáme báť mierne pôsobiace prísady prítomné v slabej forme alebo v malom množstve fortifikovať ich silnejšie formou a väčším množstvom separátne zakúpených bylín. Tak napríklad jedna z najpopulárnejších bylín proti rakovine prsníka, smotánka mongolská , je v TČM k dispozícii vo forme sušenej vňate ( taraxaci herba ) . Silnejšie ako sušená vňať však pôsobí u nás dostupná čerstvá vňať púpavy lekárskej (púpavy) či tiež srdiečka púpavy podávaná ako šalát. Jedlé sú aj kvety púpavy a jej koreň ( taraxaci radix ). Na účely boja s rakovinou je smotánku výhodné záhradných pestovať v piesčitom záhone ako čierny koreň.

Úplne prakticky, obohatený uvoľňujúcu prášok je k dispozícii na slovenskom trhu. Môžete si ho zakúpiť napríklad tu: príklad 1 pdf (pod názvom " upokojenie sčerené hladiny " pdf), alebo tu: príklad 2 pdf , alebo tu: príklad 3 pdf .Avšak s ohľadom na potreby terapie karcinómu prsnej žľazy trpia tieto preparáty kvantitatívne absolútne nedostačujúcu liekovou formou. Pozri tabuľku:

počet piluliek 1 pilulka balenie celkom cena vč. DPH % Dennej dávky denná dávka (tabletiek) denná dávka (liekoviek) cena dennej dávky
Príklad 1 100 300 mg 30 g 350 Sk 26% 380 3.8 1330 Kč
Príklad 2 60 300 mg 18 g 290 Sk 15.5% 380 6.4 1856 Kč
Príklad 3 200 180 mg 36 g 210 Sk 31% 640 3.2 672 Sk

Opakujem informácie z tabuľky: U príkladov 1, 2, 3 celá liekovka obsahuje po rade 26%, 15.5% a 31% dennej dávky. Inými slovami, k dennej dávke by bolo nutné zjesť po rade 3.8, 6.4 a 3.2 liekoviek týchto prípravkov. Čo sa nám prirodzene musí zdať nehorázne, pretože jesť viac ako jednu liekovku piluliek sme u nás zvyknutí len vtedy, keď chceme spáchať samovraždu. Ale u obohateného uvoľňujúceho prášku je 300mg pilulka skutočne úplne neúčinná. Ani 10 takýchto piluliek z hľadiska množstva nič nezaviažu. Preto aspon spočiatku potrebujete vedenie praktika TČM, aby ste uverili, že toľko prášku sa u rakoviny prsníka skutočne prehĺta. Mnohí ľudia z neinformovanosti berú len 1-2 malé tabletky denne, takže prípravok nezaberá vôbec nijako, ak nepočítame placebo efekt. Tieto liekovky sú navyše predražené - denná dávka vás vyjde po rade na 1330, 1856 a 672 Sk. Preto je výhodnejšie si tieto byliny opatriť v prírodnej forme,nech už si ich práškuje sami (kuchynský práškovacie TČM bylín je bežne dostupný elektrospotrebič pripomínajúce mixér s kovovými stenami), alebo si ich necháme napráškovat u lekárnika.

Byliny proti rakovine prsníka z pohľadu dnešnej vedy

U fytoterapie rakoviny prsníka k roku 2019 platí to isté čo u iných rakovín: Že veda v porovnaní so šarlatánsku TČM hrá druhé husle. Že (ak to mám opakovať), dnešná veda má už desiatky rokov teoretickú znalosť desiatok protirakovinových bylín, ale nevie ani porovnať ich účinnosť, ani vydať nejaké konkrétne klinické odporúčania k ich užívaniu. Pragmatická TČM je na tom opačne. Hoci pozdvihnutá nad skutočnou fyziológiu aj biochémiu, presne vie, čo kedy predpísať. A jej recepty, ako na potvoru, zaberajú. Mohol by som robiť siahodlhé rešerše (pozri kolorektálny karcinóm alebo rakovina všeobecne ), ale už teraz viem, aký bude výsledok: Z vedy napriek stovkám publikácií pre fytoterapii rakoviny prsníka neplynie zhola nič.V porovnaní s tradičnými systémami (TČM, Ajurvéda) proste veda kríva (je podkulhaná). A kto chce referencie tohto nabubřelého, či minimálne vyboldovaného tvrdenie, toho s poznámkou "you can google too" odkazujem na PubMed či priamo Google Scholar . Sami sa presvedčte, ako na tom publikácie o bylinách proti rakovine prsníka sú. A že 90% z nich sa rovnako zakladá na TČM a Ajurvede.

PS: Tak aby som nebol úplne nekonkrétne: senovka , vítaním , alstonie , ľubovník bobulovitá , dlhý korenie čiže ganthoda , kôra aj plod kustovnice . Ajurvédsky divoplod ledviníkový , čiže východoafrická slonia voš, tamoxifén , a ešte raz děhel a ženšen .

| 2012 - 1.11.2018