Vážený návštevník, toto je strojovo preložený článok. Vo svojom pôvodnom znení (česky) je plne zrozumiteľný a je podložený nezávislou vedeckou literatúrou. Strojový preklad však má ďaleko k dokonalosti a jeho čítanie vyžaduje veľkú dávku trpezlivosti a fantázie.

Drobečková navigace

Rakovina prsníka

Rakovina prsníka (karcinóm mliečnej žľazy) je nebezpečný zhubný nádor, ktorý postihuje nielen ľudí, ale často aj iné druhy cicavcov (psi, mačky, hlodavce ...) Hoci je v prsníka veľa druhov buniek, k malígnemu bujneniu sú náchylné práve sekrečnú epitelové bunky mliečnej žľazy. Pretože zhubným novotvarom vychádzajúcim z epitelu sa hovorí karcinómy, je v ľudovom povedomia rakovina prsníka synonymum karcinómom mliečnej žľazy. Sekrečnú epitel mliečnej žľazy tak náchylný k rakovine preto, že aj v dospelosti musia byť - zo samozrejmých dôvodov - schopný proliferácie (rastu). Dôvod je aj ten, že náš dnešný životný štýl je iný ako akému je ženský organizmus evolučne prispôsobený. Ženský organizmus je od 12-13 rokov pripravený k opakovanému tehotenstva, ktoré bývalo v minulosti u 90% žien pravidlom. Pokiaľ k tehotenstva dlhé roky nedochádza, tkanivo zvlášť maternice a mliečnej žľazy funguje z evolučného hľadiska v nenormálnom režime - maternicu ohrozuje endometrióza a mliečnu žľazu rakovina. K rakovine prsníka však ale dochádza aj u matiek, a to zvlášť vo vyššom veku (30+), kedy sa v minulosti väčšina žien už stávala babičkama a väčšiu časť svojho biologického poslania mala teda za sebou.

Dojčenie dvoch detí

Proliferácia a funkcie epitelu mliečnej žľazy je riadená pohlavnými hormónmi - estrogén, progesterón, prolaktín, oxytocín a testosterón. Estrogén rast prsníkov v období dospievania podporuje, testosterón ho blokuje - preto prsia rastú len ženám. Z hľadiska rakoviny prsníka rozlišujeme podľa citlivosti na estrogén typ ER + a ER (ER + bunky majú estrogénové receptory a sú citlivé na estrogén, ER nie). Progesterón je hormón, ktorého hlavná funkcia je riadiť menštruačný cyklus a signalizovať ženskému organizmu tehotenstva. Progesterón vedie k ďalšiemu rozvoju mliečnej žľazy a príprave na dojčenie. V tomto procese sa uplatňuje tiež prolaktín. Oxytocín je peptid, ktorý má viacero funkcií v mozgu aj v tele, ale zaujímavé je na ňom to, že sa do krvi vylučuje pri dojčení saním bradavky a tak udržuje mliečnu žľazu funkčné kým dieťa mlieko potrebuje.

dojčenie

Kedysi nebývalo výnimkou, že mama dieťa kojila aj do 3-4 rokov - tak dlhé fungovanie mliečnej žľazy umožňuje práve oxytocín. Oxytocín sa tiež vyplavuje pri orgazme, hovorí sa mu hormón orgazmu. Nie je možné, aby som v tomto krátkom plne oslávil molekulárnej inteligenciu prsnej žľazy, ktorá sa vie v pravý čas zapnúť, vylučuje najskôr mledzivo plné obranných imunoglobulínov, ktorými mama chráni novorodenca než sa mu vyvinie jeho vlastné imunita voči všadeprítomným patogénom a potom sa prepne na produkciu mlieka , ktoré je ideálnou potravinou obsahujúce všetky živiny, vitamíny, minerály i stopové prvky, a to až na úkor matkinho tela - pri nedostatku vápnika má napríklad produkcie mlieka prednosť a je schopná si brať vápnik aj z kostí matky, čo môže viesť k rednutiu kostí dojčiacich samíc . Dá sa povedať, že na molekulárnej úrovni je prsník ešte krajší, než je jeho tvarová krása na úrovni makroskopické.

samovyšetrenie prsníka

Dnes už všadeprítomná je výzva, aby si ženy pravidelne (každý mesiac) vykonávali samovyšetrenie prsníkov. Rakovina prsníka sa prejaví ako tuhšie miesto nepohyblivé voči okolitej tkanive. Skôr než vydutím vedie rakovina zo začiatku k zatiahnutie tkaniva, čo môže mať za následok mierny jamku s "pomarančovú kožu" na povrchu prsníka. Objavenie takéhoto mierneho jamky nemusí byť jednoduché, ženy by mali venovať pozornosť vznikajúcim tvarovým nepravidelnostiam prsníkov. Ženy nad 45 rokov majú ďalej nárok na preventívne vyšetrenie mamografom, viac článok Preventívne samovyšetrenie prsníka z mamo.cz.

Liečba a prevencia rakoviny prsníka

Všeobecné zásady prevencie a liečby rakoviny prsníka sa v princípe nelíši od iných rakovín (pozri článok o rakovine všeobecne ). Navyše tu máme odporúčania samovyšetrenie prsníka každý mesiac a tiež odporúčania podstúpiť plánovaná tehotenstva v poradí skôr ako štúdium na vysokej škole, nie neskôr, ako je obvyklé dnes.Ak ide o partnerov, tak vyšportovaní frajírci, brýlatí programátori a zazobancov majú všetci svoje nevýhody, že je až ťažké povedať, ktorí sú najhoršie - je nutné počúvať hlas svojho srdca. Žiadna voľba nie je dosť nesprávna. Nevýhodou vysokých, 19letých blonďatých športovcov je napríklad to, že ich chcú všetky ... Môžete napríklad zavrieť oči a myslieť na svoj obľúbený román z červenej knižnice. Alebo sa stať 19-ročný sadistickú dominou a na vybranú skupinu mužov svojich snov sa zamerať. Ale to odbočujem. Toto je web o adptogenech a ak sa rakovina prsníka vyskytla vo vašej rodine (mala ju mamička alebo niektorá z babičiek), nebuďte lenivé si prečítať o protirakovinových účinkoch húb a rastlín a tieto do svojho jedálnička zaradiť. Neposkytujú úplnú ochranu, ale zníži pravdepodobnosť a celkovo zlepší zdravie. Pri už rozvinutej rakovine prsníka je prvý referencií TČM, ktorá má s prírodnou liečbou rozsiahle praktické skúsenosti.

Čo predpisujú pri rakovine prsníka lekári TČM na Taiwane

Taiwanskou TČM používam ako referenciu z dvoch dôvodov: jednak ide o jedinú krajinu, kde bolo toto lekárske umenie bez prerušenia zachované, a hlavne dnes máme k dispozícii štúdiu o štatistikách Yeh2014hdc , ktorá predpisy taiwanských TČM lekárov pri rakovine prsníka dokumentuje. Všeobecne v TČM existujú štandardné bylinné kombinácia na ta-ktorá ochorenia, ale lekári môžu tiež použiť jednotlivé byliny podľa vlastnej úvahy. Zo štandardných kombinácií a jednotlivých bylín vytvorí predpis, ktorý je (rovnako ako u nás) personalizovaný pre daného pacienta a berie do úvahy jeho vek, pohlavie a ďalšie špecifiká. Na Taiwane je pravidlom, že dobrí TČM lekári majú tiež MUDr. diplom a teda predpisujú všetky lieky, nie len byliny. Cieľom tohto odseku nie je suplovať návštevu takého praktika, ale orientačne informovať o štatistike využití TČM bylín a kombinácií pri rakovine prsníka. Liečba konkrétnych prípadov patrí do rúk lekára, samoliečba rakoviny prsníka nepripadá do úvahy!

Tri najčastejšie predpisované samostatné byliny proti rakovine prsníka v TČM ordináciách na Taiwane podľa Yeh2014hdc sú po rade oldenlandie roztažitá , šišiak fúzatý a smotánka mongolská . Tie je nutné užívať v dostatočnom dávkovaní, každú v množstve ~ 5g 3x denne, u smotánky i viac, možno tiež doplniť čerstvým alebo sušeným koreňom našej podceňované púpavy lekárskej . Yeh2014hdc uvádza i ďalšie byliny a frekvencie ich použitia, v prípade hlbšieho záujmu musíte čítať zdrojovú publikáciu samostatne. Šišiaka vousatému je príbuzný šišak bajkalský , ktorý je tiež súčasťou štandardných kombinácií často predpisovaných pri rakovine prsníka.

Dve najčastejšie predpisované štandardné kombinácie proti rakovine prsníka v TČM ordináciách Taiwane podľa Yeh2014hdc sú (1) ťia-wei-Siao-jao-san (pchin-jin jia-wei-xiao-Yao-san) a (2) san-čong -kuej-ťien-thang (pchin-jin san-zhong-kui-jian-tang). Yeh2014hdc uvádza 8 ďalších častých štandardných kombinácií a štatistiky ich použitia, v prípade hlbšieho záujmu musíte čítať zdrojovú publikáciu samostatne.

Zloženie kombinácie 1 ( Lu2013cpm ): koreň děhel čínskeho (radix angelicae sinensis) 4 diely, koreň pivonky čínskej (radix Paeoniae albumu) 4 diely, koreň prerastlík čínskeho (radix bupleuri) 4 diely, hľuza pornatka kokosovej (sclerotium poriae Cocos) 4 diely, podzemok Atraktylový velkoúborného (rhizoma Atractylodis macrocephalae) 4 diely, vňať mäty čínskej (herba menthae haplocalycis) 2 diely, koreň sladkého drievka čínskej (radix glycrrhizae uralensis) 2 diely, beľ koreňa pivonky krovité (cortex radicis moutan) 2,5 dielu, plod gardénie jazmínovité (fructus gardeniae jasminoides) 2,5 dielu, čerstvý podzemek zázvoru pravého (rhizoma zingiberis RECENS) 4 diely, práškovať, zmiešať. Užívanie: Ak neurčí lekár inak, užíva sa 5g prášku 2-3x denne. Prášok sa zapíja vlažnou vodou alebo sa pije rozmiešaný v pohári vlažnej vody. Kombináciu možno kúpiť tiež ako koncentrát v liekovej forme, v takom prípade bude dávkovanie nižšie úmerne stupni koncentrácie.

Zloženie kombinácia 2: šišak bajkalský , sasanka asfodelovitá , korkovník amurský , horec drsný , vlasokvět Kirilovova , bacuľka veľkokvetý , morská chaluha Ecklonia kúrou , prerastlík čínsky , ploštičník smradľavý , zlatovka previsnutá , sladkého drievka čínska , zevar výbežkatý , kurkumovník zedoárový (overiť, doplniť do zoznamu ), Pueraria laločnatá , děhel čínsky , pivonka čínska a koptis čínsky , práškovať, zmiešať. Užívanie: Túto zložitú kombináciu nebudete schopní samostatne pripraviť, takže sa musíte spoliehať na zakúpené prípravky. U 100% prášku sa, ak lekár neurčí inak, užíva 5g prášku 2-3x denne. Prášok sa zapíja vlažnou vodou alebo sa pije rozmiešaný v pohári vlažnej vody. Kombináciu možno kúpiť tiež ako koncentrát v liekovej forme, v takom prípade bude dávkovanie nižšie úmrně stupni koncentrácie.

Možno konštatovať, že v 10 štandardných TČM kombináciách najpoužívanejších pri rakovně prsníka sa z bylinných zložiek najčastejšie vyskytujú po rade děhel čínsky a ženšen pravý ( Lai2012ppc ), ktorými je možné liečbu tiež s výhodou doplniť - ide o adaptogény, takže nie je nutné sa báť predávkovania. Ale úplne najvýhodnejšie je navštíviť ordinácii lekára znalého lekárskej botaniky alebo lekára TČM a pri výbere a užívaní bylín sa riadiť jeho radami.

Pri rakovine prsníka sa v TČM uplatňuje i leskokôrka lesklá, ktorá je modelovým hubovým adaptogénom (22203880).

Ospravedlňujeme sa, ale tento článok nie je zatiaľ dokončený. Súčasná, rozpracovaná verzia nevyjadruje jeho konečnú podobu.