Vážený návštevník, toto je strojovo preložený článok. Vo svojom pôvodnom znení (česky) je plne zrozumiteľný a je podložený nezávislou vedeckou literatúrou. Strojový preklad však má ďaleko k dokonalosti a jeho čítanie vyžaduje veľkú dávku trpezlivosti a fantázie.

Drobečková navigace

Kde môžem zohnať Phellinus linteus?

Vážený pane magister, prečítala som si v časopise British journal of cancer o účinkoch huby Phellinus linteus. Pretože sa liečim s ca prsníka, rada by som vedela, či mi môžete pomôcť ju zohnať. S pozdravom MUDr. Hana P.

Vážená pani Hano,

U ohňovce brázditého (Phellinus linteus) ešte donedávna nebola k dispozícii technológia pestovania. Dnes (2011) ho ponúkajú ázijskí výrobcovia v Kórei a Taiwanu, časom sa možno nejako dostanú aj do ČR. Ohňovec brázdiť inak patrí medzi protirakovinové huby skupiny Polyporales, z ktorých by som do Vašej pozornosti odporučil tiež známejšia lesklokôrovka lesklou (Ganoderma lucidum) a trúdnikovec pestrú (Coriolus versicolor, novšie Trametes versicolor ). Leskokôrka lesklá je z protirakovinových húb najznámejšie a najlepšie preskúmaná u mnohých druhov nádorových ochorení. Trúdnikovec pestrá má tiež preukázané protirakovinové účinky a je veľmi populárny v Japonsku. Bohužiaľ neškodná trúdnikovec pestrá (ktorá rastie aj v našich lesoch) v EÚ nezmyselne zakázaná .

K účinku drevokazných húb by som chcel dodať, že podľa doterajších poznatkov pôsobí hlavne aktiváciou cytotoxickej odpovede imunitného systému svojimi proteoglykánmi (polysacharidy). Prof. Horák (dlhoročný spolupracovník zosnulého MUDr. Fortýna, objaviteľa a propagátora tzv. Devitalizácia) mi v osobnej komunikácii pre pacientov trpiacich rakovinou tiež odporúčal prípravok Ovosan a protinádorovou vakcínu Resana . Spoločným menovateľom všetkých prístupov založených na aktiváciu imunitného systému je to, že ak je váš imunitný systém poškodený cytostatikami alebo ožarovaním, prístupy ktoré na neho spoliehajú budú účinkovať menej. Preto tá najsprávnejšia doba na užívanie liečiv aktivujúcich imunitný systém, ako sú napríklad liečivé huby, je vo fáze prevencie. Ak máte potomkov, ktoré by mohol rovnaký nádor ohroziť, mali by na to pamätať. Rozhodne to ale neznamená, že by protinádorové huby boli za simultánne cytostatickej liečby neúčinné. Do Vašej pozornosti by som tiež odporúčal ženšen pravý so svojimi liečivými triterpenoidy ( panaxosidy ). Triterpenoidy sa vyskytujú aj v lesklokorce lesklej (ganoderovej kyseliny atď.) Prajem Vám veľa šťastia, ktoré vo Vašom prípade budete určite potrebovať.

S úprimným pozdravom,
boris Štítnický

| 30.1.2018