Vážený návštevník, toto je strojovo preložený článok. Vo svojom pôvodnom znení (česky) je plne zrozumiteľný a je podložený nezávislou vedeckou literatúrou. Strojový preklad však má ďaleko k dokonalosti a jeho čítanie vyžaduje veľkú dávku trpezlivosti a fantázie.

Drobečková navigace

O politike farmaceutických firiem

Dobrý deň, po niekoľkých rokoch som sa pátrali po stránkach (www.ooo.cz/zen-sen), ktoré mi svojho času pomohli. A ony sú už historické :-). Ráno som si dal dve kávové lyžičky môjho vlastného extraktu z Eleutherokok, Brahe, Tulsa a horčiaky mnohokvetého. Odporúčam vám pozrieť sa po rastlinách Phylantum Amarus a Mitragyna speciosa. Tú prvýkrát menovanou do ČR nikto nedováža, tú druhú EÚ postupne zakazuje. Farmaceuti si potom vytvorí monopol a sme zase o niečo v poznaní chudobnejší. s pozdravom rm

Stránky ooo.cz/zen-sen sú dnes historické, pretože som sa na nich dopustil historického omylu - rovnako ako kedysi pán Brechman, aj ja predpokladal, že zloženie a účinky ženšenu a príbuzného eleuterokoku budú príbuzných. Kdeže! Obaja sú účinné, avšak úplne inak. Ja som vtedy k svojej hanbe svojvoľne vyvodzovali určité vedecké informácie o ženšen na eleuterokok. Sľubujem že sa mi to už nestane :) ženšen pravý (Panax ginseng)) a eleuterokok ostnatý (Eleutherococcus senticosus) , nesprávne označovaný ako " sibírsky ženšen " nemajú po chemickej stránke vôbec nič spoločné ( davydov2000es ), okrem toho že obaja sú podľa Brechmana adaptogénmi ( brekhman1969nsp ).

Ďalej mi dovoľte, aby som Vám poďakoval za upozornenie, a aby som pred Vami sňal za Váš globálne vhľad do farmaceutickej politiky. Dovolím si Váš komentár využiť ako prihrávku k tomu, aby som túto politiku trochu objasnil aj ostatným čitateľom. Farmaceutické spoločnosti, rovnako ako napríklad Coca Cola, sú historickým nástupcom drogových dílerov - Coca Cola bol pôvodne bylinný nápoj bez bubliniek, zato ale s obsahom kokaínu. Pôvodný majiteľ firmy bol sám obeťou ópia. Farmaceutické spoločnosti začínali podobne, väčšinou bohatla predajom ópiových tabletiek ako zázračného lieku, napríklad na bolesť zubov, alebo sirupu pre neposlušné dojčatá, alebo tak niečo, asi ako vo filme Rozpustený a vypustený.

Heroín od Friedricha Bayera, zakladateľa farmaceutické firmy Bayer Zubná pasta s kokaínom Ópiový sirup na tíšenie bolesti pre dojčatá

Nie je podstatné, k čomu boli tieto "lieky" oficiálne určené. Ľudia si ich kupovali ako drogu a ešte mali dobré svedomie, že robia niečo pre svoje zdravie. Je logické, že predajcovia tohto typu "liekov" bohatli najrýchlejšie. To ešte neexistovali žiadne regulačné zákony. Dnes tieto zákony síce máme, slúži ale už len ako strážny pes na potvrdenie toho pozície pôvodných ópiových dealerov.

Potom, čo bol v 20. storočí predaj niektorých návykových látok bežným smrteľníkom zakázaný, bol nápojový priemysel nútený sa preorientovať na kofeín ( Dr Kofeín ). Kofeín je menej návyková, menej škodlivá a menej výnosná náhrada kokaínu a nápojový priemysel sa ho dnes drží ako Káči čerta. Farmaceutické spoločnosti dopadli lepšie, predaj návykových látok majú v skrytej forme stále povolený. Žiarivým príkladom sú GABA agonisty, ktorým by sa malo hovoriť chlast v prášku. Predávajú sa ako "sedatíva", v skutočnosti potom vyvolávajú opojenie aktiváciou alkoholového receptoru. Diazepam, Rohypnol, Valium, Zolpidem, hovorí to niekomu niečo? Vyvolávajú fyzickú závislosť rovnako silnú ako alkoholizmus, prichádzajú ale s dobrým svedomím a menej poškodzujú pečeň v prepočtu na dolár tržby. Sú legálne, rovnako ako alkohol, ale na rozdiel od alkoholu je môže vyrábať len niekoľko málo výrobcov, tzv. Farmaceutických spoločností. Cieľom zlučovanie týchto spoločností do väčších a väčších celkov potom nie je výrobné optimalizácie, ako sa oficiálne prehlasuje, ale monopolizácie trhu so závislosťou.

Odhaduje sa že tajnou závislosťou na "sedatívam" trpí vo "vyspelých krajinách" až 10% populácie, najmä žien, ktoré inak majú voči alkoholizmu sociálne zábrany. V USA je na sedatívam závislých zhruba 30 miliónov žien. Inej triedy návykových "liekov" pôsobí na iné triedy receptorov, napríklad Alnagon a jeho klony pôsobí na opioidné receptory. Tak by sa dalo pokračovať. Nie je ale mojím cieľom tu napísať úplný zoznam liekov-neľaká. Pokojne by tam mohol sčasti patriť napríklad aj aspirín či paralen , ktorých mechanizmus pôsobenia je z technického hľadiska veľmi primitívne. Moderná farmaceutická veda získala dobrú povesť na antibiotikách , ale Alnagon nie salvarsan ani penicilín. Tieto lieky nič nelieči, iba parazitujú na slabinách ľudského nervového systému. Toto je vec, ktorú kľúčové osoby vo farmaceutických megaspolečnostech dobre vedia - pamätajú si ešte na čom zarobili svoje prvé peniaze. A teraz si predstavte že prídeme my a Vy a ponúkneme verejnosti zdravšiu alternatívu GABA agonistov vo forme tichomorskej rastliny Piper methysticum (tiež kava kava), alebo zdravšiu alternatívu Alnagon vo forme rastliny Mitragyna speciosa, na ktorú jse ma upozornil. A potom ešte príde Jim Duke ( Duke 's Phytochemical Database ) a vysvetlí ľuďom že u bylinnej liečby dochádza k smrteľným nešťastiam s pravdepodobnosťou 1 k miliónu, zatiaľ čo u "normálnych" liekov umiera treba v USA v dôsledku nesprávneho dávkovania približne 1 človek z 2000. To by nešlo. To sa nesmie dopustiť. Farmaceutické spoločnosti dnes nemajú záujem o to, aby sa na trh dostali nové lieky, ak si manažéri nie sú absolútne istí, že to bude "kasový trhák" exkluzívne len pre nich. Proces schvaľovania a klinického testovania liekov je hrozne drahý, pretože pritom s prepáčením všetci kradnú. Všetko je nastavené tak, aby sa nemohlo stať nič, čo by nebolo pod monopolné kontrolou.

Čo sa týka ďalších rastlín ktoré spomínate, rastliny Phyllanthus Amarus a Mitragyna speciosa som vôbec nepoznal, než ste ma na ne neupozornil. Ďakujem. O účinnosti horčiaky mnohokvetého, bazalky posvätnej (Ocimum sanctum) a rastliny Bacopa Monier (Brahmi) dobre viem, aj keď sám som ich ešte nikdy neskúšal. Napĺňajú definíciu adaptogénu a rozhodne by zaslúžili zmienku v mojom zozname zaujímavých bylín. Sám momentálne skúšam rastlinu Momordica cochinchinensis (sladká tekvica), ktorá obsahuje prírodné nekalorické sladidlo, podobne ako sladkého drievka alebo Stevia rebaudiana.

S pozdravom
-boris-

Ďalšie čítanie:

| 2009 - 30.1.2018