Vážený návštevník, toto je strojovo preložený článok. Vo svojom pôvodnom znení (česky) je plne zrozumiteľný a je podložený nezávislou vedeckou literatúrou. Strojový preklad však má ďaleko k dokonalosti a jeho čítanie vyžaduje veľkú dávku trpezlivosti a fantázie.

Drobečková navigace

Lupus erythematosus + totálna alopécia

Dobrý deň,

chcela by som sa opýtať, ktorý adaptogén by bol vhodný pre mňa. Už 8 rokov mám lupus erythematosus, niekedy mi je lepšie, inokedy horšie, často som veľmi unavená a trpím na rôzne infekcie, Aby toho nebolo málo v dobe keď mi bola diagnostikovaná táto choroba som začala postupne strácať vlasy, došlo to tak ďaleko, že som o vlasy prišla úplne a v podstate žiadna liečba mi nepomohla. Chcela by som sa opýtať či by bolo možné adoptogeny a akými môj problém aspoň čiastočne vyriešiť. Ďakujem za odpoveď a prajem pekný deň. Katka U.

Ďakujem Vám za ďalšie prakticky nezodpovedateľné dotaz. Bohužiaľ v situácii podobnej Vašej - teda v situácii chronického, liečbe vzdorujícího imunitného problému - je veľa ľudí. Je prakticky jasné, že Vaša totálna alopécia je autoimunitné a má rovnakú príčinu ako lupus erythematosus. Vaša rôzne infekcie s autoimunity súvisieť nemusia, alebo naopak môžu byť jej príčinou. Ak máte v úmysle na liečbu konkrétnych závažných ochorení použiť liečivé rastliny, je mojou povinnosťou Vás upozorniť, že jedine ošetrujúci lekár má právo rozhodovať o postupe liečby a môj hlas je len poradný. Na druhej strane je mi však jasné, že lekárska veda už na Vás niečo neúspešne skúšala.

Aké adaptogény pripadajú do úvahy u autoimunitných problémov

Je nepochybne, že nejaké adaptogény by ste skúsiť mala. Nie je ale jasné, aké. Budete je preto musieť postupne skúšať, a to s vedomím, že je celkom dobre možné, že vo Vašom prípade nezaberie vôbec nič. Adaptogény, ktoré by som Vám odporučil skúšať sú: húsenica čínska (Cordyceps sinensis) , leskokôrka lesklá (Ganoderma lucidum) , rozchodnica ružová (Rhodiola rosea) , schizandra čínska (Schisandra chinensis) , ženšen pravý (Panax ginseng) . Radenie je len abecedný, ale náhodou vyšlo tak, že pri skúšaní bude vhodné začať od konca postupnosti: Teda začať ženšenom, potom skúsiť pridať schizandru, potom rozchodnice a nakoniec lesklokôrovka. Kvasený je tak nejako navyše, pretože tá je naozaj drahá a pri skúšaní adaptogénov sa nesmie na dávkovanie klamať.

Vaše šance na zlepšenie stavu je malá, ale nie nulová. Ak by žiadna rastlina / huba z vyššie uvedeného krátkeho zoznamu nezabrala, nevzdávajte to a skúšajte byliny iné. Stále je ešte šanca, že aj mimo zoznam slávnych adaptogénov nájdete niečo, čo sa práve na Vašu chorobu presne hodí. Aby som bol konkrétny, zoznam ďalších bylín na skúšanie môže začínať nasledovne: brezová kôra, semienko rasce lúčnej, černuška siata ( "čierny rasca"), zeler, harmanček, rimbaba obyčajná, oregano, mäta pieporná, rozmarín lekársky, gaultéria Gaulteria procumbens (ak nezoženiete , nahraďte plodom brusnice), tymián, rebríček obyčajný, kurkuma, galangal (ak nezoženiete, nahraďte zázvorom ) a možno aj sladkého drievka čínska, ananás, šalát zo zelenej papáje. Tento druhý zoznam, v ktorom som sa z väčšej časti inšpiroval jedným z osobných receptov famózneho Dr. Dukea nie je vyčerpávajúci. Navštívte bylináře / bilinkárky alebo TČM centrum pre ďalšie bylinné tipy. Pokiaľ si budete čítať iné moje články, nebude pre Vás tajomstvom, že mojím favoritom u autoimunitných ochorení je ženšen pravý a leskokôrka lesklá, ktoré môžete skúsiť aj zároveň . To ale hovorím až teraz na konci, pretože nechcem, aby ostatné úžasné byliny kvôli adaptogénnym celebritám trpeli nedostatkom pozornosti :-)

S úprimným pozdravom,
-boris-

| 2012 - 30.1.2018