Vážený návštevník, toto je strojovo preložený článok. Vo svojom pôvodnom znení (česky) je plne zrozumiteľný a je podložený nezávislou vedeckou literatúrou. Strojový preklad však má ďaleko k dokonalosti a jeho čítanie vyžaduje veľkú dávku trpezlivosti a fantázie.

Drobečková navigace

Možnosť užívanie ženšenu po operácii srdca

Dobrý deň,

posielam tento mail pánovi Mgr. Štítnickému a prosím o radu. Mám dlhoročné problémy s vysokým tlakom, liečim sa ale napriek tomu mávam často veľa ten tlak vysoký. Predvlani som bola operovaná, mám dvojitý bypass, ešte predtým som mala zavedené stenty, po tej operácii to bolo celkom v pokoji, ale mala som za pár dní fibriláciu srdcových predsiení, tak mi urobili kardioverziu, tá sa podarila a bolo to viac ako rok dobré , ale vlani pred Vianocami som zas mala fibriláciu predsiení, a nedalo sa to nijako lieky ovplyvniť, tak mi zasa tento rok robili v februári kardioverziu, zas je to dobré mám tep okolo 50 je to celkom dobré, ale ten horný tlak mávam dosť často vysoký, spodná je dobrý. Keď treba ráno vstanem a zmeriam sa tak mám ten systolický tlak aj 180 a neviem čím to je, preto by som sa chcela pokúsiť znovu nejakú prírodnú liečbu a zaujal ma veľmi ten ženšen, chcela by som Vás poprosiť, či by ste mi mohli poradiť a či by som to mohla nejako užívať. Ja teraz užívam lusopress, Concor, oltár a pichám si nízkomolekulový heparín Clexane 0,6 na riedenie krvi, prosím, teda či môžete poraďte mi čo byh mohla z toho ženšenu užívať. Vopred ďakujem a som s pozdravom. Vlasta U.

Dobrý deň.

Ženšen Vás zaujal veľmi správne, mali by ste ho skúsiť čo najskôr. V srdcových aplikáciách ženšenu bývalo zvykom strašiť ošetrujúcich lekárov interakciami ženšenu (napr. S warfarínom atď.). Ukazuje sa ale, že interakcie ženšenu s obvyklými liekmi srdcovo-cievnych pacientov nie sú nijako závažné. Je otázkou, nakoľko je ich rozmazávaniu obyčajnou antireklamou, aby sa ženšen nestal pre kardiakov jedným z hlavných prostriedkov , ako je tomu v Ázii. Tam sa štandardizovaná zmes ginsenoidov dokonca podáva aj injekčne. My sa však uspokojíme s konzumáciou ženšenu ústnej cestou.

Ženšen budete skúšať pod vedením a dohľadom dobrého lekára netrpícího predsudky voči liečivým rastlinám. Začnite minimálnou dávkou, napr. 0.5g, ktorú po 3 dňoch budete pomaly za stáleho meranie krvného tlaku zvyšovať. Dozor konajúce lekár sa nesmie u ženšenu nežiaducich účinkov zbytočne báť , ale váš prípad je natoľko závažný, že pri skúšaní vyžaduje veľkú opatrnosť. V ideálnom prípade dôjde k zlepšeniu všetkých parametrov a po určitej dobe užívania možno aj k zníženiu tlaku . V takom prípade môžete dennú dávku pomaličky zvyšovať až na 3-5g a na tejto dávke naďalej zotrvať. V srdcové aplikácii by som tiež odporučil ženšen kombinovať so sedoulkem japonským , ktorý môžete na liečbu opatrne pribrať neskôr.

S úprimným pozdravom,
-boris-

| 30.1.2018