Vážený návštevník, toto je strojovo preložený článok. Vo svojom pôvodnom znení (česky) je plne zrozumiteľný a je podložený nezávislou vedeckou literatúrou. Strojový preklad však má ďaleko k dokonalosti a jeho čítanie vyžaduje veľkú dávku trpezlivosti a fantázie.

Drobečková navigace

Echinacea purpurová (Echinacea purpurea (L.) Moench)

Echinacea purpurová (Echinacea purpurea) je typickým príkladom toho, ako sa lekárska veda 21. storočia vracia späť k tradícii. Táto severoamerická rastlina bola tradičným indiánskym prostriedkom proti nachladnutiu, infekcii a zápalom. Používať ju začali už prvý európski prisťahovalci a v 19. storočí sa už objavila aj v učebniciach vedeckej lekárskej botaniky. Veda druhej polovice 20. storočia ju ale úplne ignorovala. Prvá vedecká štúdia o třapatce podľa metodiky súčasnej biomedicíny sa objavuje až v r. 1996 ( Dorsch1996cae ), avšak za prvé desaťročie 21. storočia už bolo publikovaných viac ako 100 vedeckých publikácií o tejto výnimočnej rastline.

využitie

Echinacea sa používa hlavne na prevenciu a liečba prechladnutia (chrípky) a zápalov dýchacích ciest . Účinnými látkami nadzemné časti rastliny sú deriváty kyseliny kávovej a kyseliny ferulová (kyselina cichorová, echinacosid ...), ďalej potom špecifické proteoglykánmi a polysacharidy ( Percival2000uem ). Pletivá echinacea však navyše obsahujú endofytný huby a baktérie, ktoré môžu byť zdrojom antibiotických účinkov namierených proti baktériám iných kmeňov ( Carvalho2016mpd , Maida2016aib ). Relatívna dôležitosť jednotlivých obsahových zložiek echinacea mi nie je jasná, ale pragmatický význam rastliny možno vyčítať z prehľadov Block2003ise a Hudson2012ape , podľa ktorých echinacea zmierňuje priebeh chrípky a infekčných chorôb. Podľa Sullivan2008ema echinacea aktivuje makrofágy. Echinacea nepatrí na zoznam klasických adaptogénov, vzhľadom na jej neškodnosti a účinnosti je však možné ju radiť k adaptogenům v širšom zmysle slova.

Ospravedlňujeme sa, ale tento článok nie je zatiaľ dokončený. Súčasná, rozpracovaná verzia nevyjadruje jeho konečnú podobu.