Vážený návštevník, toto je strojovo preložený článok. Vo svojom pôvodnom znení (česky) je plne zrozumiteľný a je podložený nezávislou vedeckou literatúrou. Strojový preklad však má ďaleko k dokonalosti a jeho čítanie vyžaduje veľkú dávku trpezlivosti a fantázie.

Drobečková navigace

Sedoulek japonský (Ophiopogon japonicus)

(Mai men ton)

Sedoulek japonský (Ophiopogon japonicus)
Sedoulek japonský (Ophiopogon japonicus)

Sedoulek japonský (Ophiopogon japonicus (Thunb.) Ker Gawl.) Je v Ázii vysoko cenenou liečivou rastlinou, ktorá sa asi najviac preslávila svojím použitím u srdcovo-cievnych chorôb. Recentným prehľadom jeho tradičného využitia a farmakologických vlastností je Chen2016ojp . Hľuza sedoulku, ophiopogonis japonica tuber, sa v TČM používa na "uvoľnenie hlienu, úľavu od kašľa, latentného horúčavy v prsiach a na vyčistenie mysle" ( Chen2016ojp ). Sedoulek je spoločne so ženšenom a Schizandra súčasťou trojzložkové TČM kombinácia生脈散(SEN-MAI-san, doslova "k navodeniu pulzu"), ktorá sa podáva hlavne u srdcovo-cievnych problémov, vrátane stavov po mŕtvici. U srdcové a mozgové mŕtvice sa táto zmes v čistenej forme dokonca podáva injekčne ( Li2011sic ). Používa sa aj dvojzložková kombinácia sedoulku so ženšenom.

Vedecká medicína v 20. storočí túto rastlinu v zásade ignorovala. Výnimkou bolo Japonsko, odkiaľ pochádzajú pionierske štúdie o sedoulku ( Kato1968sco , Arisawa1969sur , Kaneda1983sco , Ishikura1984acb ). Širšia vedecká verejnosť sa o túto rastlinu začal zaujímať v podstate až v 90. rokoch 20. storočia - väčšina z približne 20 vedeckých štúdií publikovaných v 20. storočí pochádza z doby po r. 1990. V 21. storočí je situácia úplne iná - len za prvé desaťročie bolo vedeckých publikácií o sedoulku japonskom takmer 100!

Výskum farmakologických vlastností sedoulku sa sústreďuje na jeho tradičné indikácie - choroby srdca . Sedoulek má tiež účinky proti cukrovke . Symbiotické huby v koreňoch sedoulku mu zasa prepožičiavajú miernej antimikrobiálne vlastnosti ( Liang2012aae ).

Sedoulek v našej medicíne

Sedoulek je dnes (r. 2013) stredoeurópskej verejnosti (vrátane lekárov) známy iba ako akvarijné rastlina. Ale nebolo to tak vždy - veď už Český herbár z r. 1899 ( online ) o ňom uvádza: "Sedoulek (Ophiopogon), a síce hroznatý, rastie na Japan. Koreň sa pričiňuje sa do cukru, načo užíva sa za Salep. Tiež sa dáva proti úplavici, proti prsným neduhom, proti chorobám zažívacieho ústrojenstva aj. " Český herbár už ale nevysvetľuje, že pod "prsnými neduhy" sa mieni tiež srdcové choroby a angína pectoris.

Tá medicína, ktorá sedoulek v 20. storočí ignorovala, dnes samozrejme pribehne povedať, že všetky doterajšie výskumy klinickú potrebnosť sedoulku nijako nepreukazujú a niektoré jeho účinky (napr. Antioxidačný účinok ophiopogoninu) možno ľahko nahradiť inými látkami. A mne ako vedci nezostáva než súhlasiť. Takže ak sa rozhodnete sedoulek použiť, nerobte to z vedeckých dôvodov, ale z nejakých iných: napríklad z úcty k mágii TČM, alebo z obyčajné iracionálne náklonnosti k prírodnej a exotičnu.

obsahové látky

Ofiopogonin, Ruskogenin, β-sitosterol, stigmasterol a ďalšie špecifické triterpenoidy a proteoglykánmi.

Ospravedlňujeme sa, ale tento článok nie je zatiaľ dokončený. Súčasná, rozpracovaná verzia nevyjadruje jeho konečnú podobu.