Vážený návštevník, toto je strojovo preložený článok. Vo svojom pôvodnom znení (česky) je plne zrozumiteľný a je podložený nezávislou vedeckou literatúrou. Strojový preklad však má ďaleko k dokonalosti a jeho čítanie vyžaduje veľkú dávku trpezlivosti a fantázie.

Drobečková navigace

Otázka na liečbu po odstránení zhubného nádoru hrubého čreva

Podstúpila som operáciu pri ktorej mi bol odstránený zhubný nádor hrubého čreva. Mam 4 štádium už metastázy. Je nutné podstúpiť chemoterapiu a bioléčbu alebo môže stačiť alternatívna liečba? Ďakujem Silvie.

Vážená pani Silvie, vzhľadom k Vašej situácii odpovedám na Vašu otázku urýchlene. Najskôr povinné vyhlásenie: Nie som lekár. Rozhodnutie o liečbe konkrétnych chorôb patrí do rúk lekára. Keď hovorím povinné vyhlásenie, nemyslím tým zo zákona. Ja ani neviem, či existuje zákon, ktorý by mi niečo také nariaďoval. Ale je vecou základnej slušnosti priznať, že ja ako biológ-fyziológ komunikujúce na diaľku a priori nie som v takej pozícii, ako ošetrujúci onkológ, ktorý vidí Vaše markery a má k dispozícii výsledky všetkých ďalších vyšetrení. Moja odpoveď je len informatívny a to, čo v nej poviem, platí aj o liečbe zhubných nádorov všeobecne , nie teda len o rakovine hrubého čreva .

Adaptogény nie sú alternatívne

Najskôr by som sa zastavil pri termíne " alternatívna liečba ", ktorý ste použila. Alternatívne metódy v bežnom slova zmysle sú metódy, ktoré sa nezakladajú na vedeckej (racionálne) medicíne. Onkologickí pacienti bývajú niekedy zúfalí a toho zase zneužívajú šarlatáni ponúkajúca falošné zázračné lieky, z ktorých u nás najznámejšej bude možno amygdalín . Adaptogény v tomto zmysle alternatívnej nie sú, ich účinky preukázali experimentálne aj klinické štúdie. Modelový adaptogén ženšen je čoby radix ginseng albumu súčasťou nášho zoznamu liečiv, rovnako tak niektoré drevokazné huby skupiny Polyporales . Je iba na lekári a lekárnici táto liečivá v pravú chvíľu využiť.

"Bioléčba" by sa mala nazývať skôr imunoléčba

Bioléčba, teda využitie monoklonálnych protilátok v liečbe rakoviny, patrí k novším spôsobom liečby. Je to terapia drahá, pretože protilátky je nutné umelo vytvárať. Správnejšie názov pre bioléčbu je podľa môjho názoru imunoléčba, a to konkrétne liečba protilátkami.

Konkrétne odpoveď na Vašu otázku

Už v úvode som hovoril, že sa musíte riadiť pokynmi lekára. Onkológ rozhodne o tom, či je nutná chemoterapia, bioléčba atď. K tomu možno pridať adaptogény v rámci podpornej terapie v nasledujúcom dávkovaní: 2-3g kvalitného plodnicového koncentrátu LESKLOKORKA lesklé denne a 5-10 g koreňa 6-ročného červeného ženšenu denne. Pre ďalšie zvýšenie Vašich šancí možno pridať navyše aj 2-3g plodnicového koncentrátu iné protirakovinové huby, napríklad trúdnikovec pestré .

Informujte lekára o svojom úmysle využiť adaptogény a protirakovinové huby. Všeobecné štúdie radí lesklokôrovka medzi najsilnejšie prírodné protirakovinové prostriedky a od r. 2004 započal aj výskum jej pôsobenia proti bunkám rakoviny hrubého čreva ( Hong2004egl ). Trúdnikovec pestrá je na tom podobne - proti rakovine hrubého čreva ju už v r. 1994 experimentálne skúmali Japonci ( Kanoh1994eae , Kobayashi1995aep ). Japonci tiež patrí k hlavným zákazníkom ktorí kvalitné trúdnikovec pestrú na liečebné účely najmä z Taiwanu používajú. Trúdnikovec sa vyskytuje aj u nás, ale napriek tomu je v EÚ plošne zakázaná vyhláškou o nových typoch potravín. To v tejto odpovedi nebudem komentovať . (Možno ju samostatne nazbierať alebo kúpiť ako nepotravinu.)

Vyššie uvedené referencie sú zatiaľ len štúdie in vitro. Klinické štúdie špecificky na rakovinu hrubého čreva u týchto húb zatiaľ neexistujú. V klinických štúdiách u iných typov rakoviny (ako konkrétne karcinóm hrubého čreva) tieto huby vykazujú značný potenciál. Pokiaľ ide o ženšen, tak je asi najlepším prostriedkom na posilnenie imunity po chemoterapii, ktorej negatívne účinky zmierňuje . Ženšen je odborníkmi považovaný za najsilnejší protiradiačné Farmakon vôbec .

S pozdravom,
-boris-

| 1.11.2018