Vážený návštevník, toto je strojovo preložený článok. Vo svojom pôvodnom znení (česky) je plne zrozumiteľný a je podložený nezávislou vedeckou literatúrou. Strojový preklad však má ďaleko k dokonalosti a jeho čítanie vyžaduje veľkú dávku trpezlivosti a fantázie.

Drobečková navigace

Zápal a chronický zápal

Čo je zápal

Zápal je spôsobený poškodením tkaniva a podľa klasickej medicíny je charakterizovaný štyrmi atribúty:

  • calor - teplo, zvýšená teplota zapálené časti tela
  • dolor - bolesť
  • rubor - sčervenanie zapálené časti tela
  • tumor - zdurenie

Poškodené bunky uvoľní zápalovej signalizačné molekuly (histamín a prostaglandín), ktoré vedú k rozšíreniu kapilár zapálené časti tela. Histamín a prostaglandín tiež spôsobí zvýšenie teploty a prekrvenie (začervenanie) zapálené časti tela. Tieto signálne molekuly majú navyše dva ďalšie účinky:

  1. Privolajú imunitné bunky (leukocyty) do zapáleného časti tela.
  2. Spôsobí zvýšenú bolestivosť miesta zápalu.

Biochemická podstata zápalu

Hlavným účastníkom zápalu sú biele krvinky, a to hlavne makrofágy. Biele krvinky priľnú na stenu kapilár a preniknú do poškodeného tkaniva. V orgánoch, kam makrofágy nesmie (mozog) ich funkciu zastávajú bunky mikroglie. Zjednodušene možno povedať, že sú dve podstatné činnosti, ktorým sa pri zápale biele krvinky venujú: (1) boj s infekciou a (2) komunikácia s inými bielymi krvinkami.

Dve najdôležitejšie činnosti bielych krviniek pri zápale

Opäť zjednodušene, za boj s infekciou zodpovedá enzým NO syntázy 2 (NOS2) , ktorá vytvára dezinfekčné látky, hlavne oxid dusnatý (NO) a kyslíkové radikály. Za komunikáciu zase zodpovedá enzým cykloxygenázy (COX) , ktorá vytvára prostaglandíny a leukotriény - imunitný komunikačné molekuly. Gény NOS2 aj COX sú ovládané spoločným ovládačom nazývaným NF-κB (ide o transkripčný faktor). Makrofágy pri zápale samozrejme rieši aj ďalšie úlohy, napríklad upratovanie (fagocytóza poškodených buniek a častí tkaniva). V lymfatických uzlinách potom makrofágy prezentujú nájdené baktérie k ďalšej imunitnej reakcii.

Lieky proti zápalu

Lieky proti zápalu (antiflogistiká) delíme na dva hlavné typy: alosterické a génovo-modulačné. Medzi alosterické lieky patria aspirín , paracetamol, ibuprofen a podobné analgetiká , ktorá pôsobí priamo na cykloxygenázy a tým vypínajú zápalovú imunitnú komunikáciu. Génovo-modulačné lieky naproti tomu účinkujú priamo na ovládač NF-κB, ktorý riadi transkripciu ako NOS2, tak aj COX v bunke. Medzi génovo-modulačné protizápalové lieky patria kortikosteroidy, ženšen a mnohé ďalšie adaptogény.

Ovládanie zápalu a lieky proti zápalu

Kedy zápal škodí

Zápal je účelná reakcie pri úraze a infekcii. Niekedy však zápal škodí. Škodlivý zápal sa objavuje napríklad pri mozgovej a srdcovej mŕtvici , alebo pri alkoholovej intoxikácii mozgu a pečene . Tieto zápaly sú sterilné (neobsahujú infekcii) a makrofágy v nich zbytočne uvoľňujú reaktívne radikály (NO, superoxidy ...) určené na boj s infekciou. Tlmením zápalu môžeme výrazne obmedziť poškodenie tkaniva pri mŕtvici aj intoxikáciách.

chronický zápal

Ďalším typom škodlivého zápalu je chronický zápal. Chronický zápal je často sterilný (neinfekčné), napríklad reumatický zápal kĺbov (reumatoidná artritída) alebo autoimunitné zápaly ďalších orgánov . Chronický zápal však môže byť aj infekčné. Infekčné chronický zápal vírusového alebo bakteriálneho pôvodu vzniká vtedy, keď imunita pacienta nestačí k úplnej likvidácii infekcie. Kým autoimunitné zápaly je veľmi vhodné tlmiť adaptogény, chronické infekčné zápaly vyžadujú antibiotickú liečbu .

Bolesť pri zápale

Bolesť je jedným zo základných atribútov zápalu. Bolesť pri zápale slúži jednoducho na to, aby sme poškodené časti tela dopriali pokoj. Ústup bolesti väčšinou značí uzdravenie, takže potlačenie bolesti je všeobecne žiaduce. Majme ale na pamäti, že bolesť je obyčajný príznak. Bolesť má prirodzene zmiznúť vtedy, keď dôjde k vyriešeniu príčiny zápalu.

Účinok proti zápalom je pre adaptogény typický

Zápal a bolesť s ním spojená sprevádza väčšinu chorôb. Niet preto divu, že ohlas "všeliek" si získali tie adaptogény, ktoré majú schopnosť zápal tlmiť. K nim patrí aj ženšen , ktorému sa tu viac venujem. Jeho účinky sú vedecky preukázané a možno ich pripísať ženšenovým steroidným glykozidom - panaxosidům. Mnoho ďalších klasických adaptogénov však má väčšiu či menšiu účinok proti zápalu. Aby som dokázal, že nejde o povery ani výmysly (ako sa niekedy lekári domnievajú), uvediem pre ženšen detailné vedecké štúdie, ktoré u ďalších adaptogénov nespomínam.

Prečo ženšen tlmí zápal a bolesť

Ženšenový glykozidy (panaxosidy) pozostávajú zo steroidného jadra (aglykón), na ktorom je nadviazané niekoľko cukrových zvyškov. Ženšenový aglykón sa nazýva panaxatriol . Panaxatriol vzniká z panaxosidů v čreve tým, že maškrtné črevné baktérie z neho okusujú sladké cukrové zvyšky až ostane len horký aglykón, ktorý sa vďaka svojej nepolárne povahe ľahko vstrebe do krvného obehu. Panaxatriol patrí medzi triterpenoidy, čiže steroidy. Niektoré steroidy sú telu vlastné hormóny, avšak panaxatriol patrí medzi fytosteroidy (rastlinné steroidy) a v našom tele sa prirodzene nevyskytuje. Ženšen nám a ďalším stavovcom ponúka svoj fytosteroidy ako liek pôsobiaci na naše vlastné steroidné receptory. Ženšenový panaxatriol totiž tlmí bolesť podobne ako naše kortikosteroidy. Zviera, vták, jašterica či had, ktorého niečo dlho a veľa bolí sa v lese priplazí k ženšen a spapají niekoľko z jeho červených bobuliek aj so semienkom, pretože zvieratá a vtáčiky sú leniví semienka vypľúvať. Panaxatriol zo ženšenový bobuľky prenikne do krvného obehu pacienta a potom (podobne ako iné steroidy) prenikne bunkovou membránou priamo do jadra, kde pôsobením na transkripčný faktor NF-κΒ (pozri obrázok vyššie) zastaví zápal a bolesť. (Tento fakt preukázala vedecká štúdia Oh2004sog a mnohé ďalšie.) Vyliečený živočích si červené bobuľky dobre zapamätá a bude ich konzumovať aj keď nie sú príliš sladké. Semienka sa z neho prirodzenou cestou dostane von a na odľahlom mieste lesa vyrastú ďalšie ženšenový sadenice. (Tak to aspon bolo v minulosti. Dnes k ženšen príde prefíkaných zviera zvané človek a namiesto toho aby si zadarmo odtrhlo niekoľko bobuliek, vytiahne rýľ a milé ženšenový rastlinke vyrabuje celý sklad liečiv. Vykopanej koreň odnesie do mesta a tam ho vymení za veľa YUAN. za chvíľu v lese rastie veľké huby a choré zvieratá musia spoliehať na menej účinné adaptogény, napríklad lianu klanoprašky čínsku, ktorá kvitne a plodí vysoko vo stromovom poschodí a sklad liečiv v koreňoch nedrží.)

Účinok ženšenu je však trochu zložitejšia

Keď budem klásť menší dôraz na srandu a väčší na vedu, zoznam, že ženšen obsahuje oveľa viac liečivých látok než len panaxatriol. Ako už bolo povedané, týmto látkam hovoríme panaxosidy a sú to glykozidy odvodené sčasti od panaxatriolu a sčasti od panaxadiolu , čo je druhý základný ženšeňový fytosteroidy. Ďalej, panaxosidy sa vedia vstrebať do krvného obehu aj vtedy, keď z nich cukor ohryzené nie je alebo je ohryzené len čiastočne. Jedným z najčastejších panaxosidů v ženšenu je ginsenoid Rb 1 , ktorý je silne protizápalový. Jeho čiastočne ohryzené verzie sa nazýva zlúčenina K a tiež je silne protizápalová. Štúdia Park2005ieg preukázala, že obe tieto látky inhibujú NF-κΒ, čím znižujú produkciu NO a prostaglandínu E2 v aktivovaných makrofágoch. Účinok proti zápalu má aj ginsenoid Rc ( Yu2016grf ) a ďalšie panaxosidy ( Kim2009grg ). Ginsenosidy Rh 1 a Rh 2 zase podľa Park1996gri a Park2003aag blokujú rozvoj alergickej reakcie a ich účinok proti alergii je silnejší ako lepšie ako bežné antialergiká. Proti zápalu účinkuje nielen ženšen pravý, ale aj ženšen americký a ženšen notoginseng ( Li1999aet , Jin2007iep ). Štúdia Kim2010pfc , Yu2016grf , Shin2005egr a mnohé ďalšie potvrdzujú účinok ženšenu proti zápalu žalúdka (gastritída), zápalu pečene (hepatitída), zápalu kĺbov (artritída), zápalu kože (dermatitída) a ďalších orgánov. Štúdií o protizápalovom účinku ženšenu je veľké množstvo (viac ako 200) a nemožno ich všetky uvádzať.

Protizápalový účinok ženšenu je vedecky úplne preukázaný

Celkovo sa dá povedať, že je vedecky dokázané natoľko, ako je to len možné, že ženšen pôsobí proti zápalu a bolesti . Ženšen je vhodný na tlmenie bolesti svalov po námahe a športu , na tlmenie zápalu pečene pri akútnej či chronickej intoxikácii, k zvládanie zápalov u ľudí s diabetom , na tlmenie zápalu mozgu pri opici i mŕtvicu, na tlmenie zápalu myokardu pri infarkte toho istého, ako aj k tlmeniu orgánových zápalov pri autoimunitných chorobách (napr. reumatoidná artritída ). Je škoda, že tak všestranný liek sa u lekárov stretáva s nedôverou, nepochopením a predpotopnom pochybnosťami. Podobne sú na tom ostatné protizápalové adaptogény.

Ďalšie adaptogény s účinkom proti zápalom

Protizápalové adaptogény často získali taký ohlas, že sa im hovorí nejaký ženšen alebo sa stávajú súčasťou nášho jedálnička ako korenie. To prvé je prípadom vítaním uspávajúca , ktorej sa hovorí " indický ženšen ". To druhé je prípadom zázvoru pravého a kurkumovník dlhého , ktoré sa stali súčasťou nášho jedálnička ako korenie, a vďaka tomu je často ich konzumujú aj tí, ktorí si ich liečivé účinky vôbec neuvedomujú. Mechanizmus účinku ostatných protizápalových adaptogénov sa často podobá ženšen. Tak napríklad vítaním docieľuje svojho dlhodobého účinku pôsobením na NF-κB podobne ako mnohé ginsenosidy ( Rasool2006irw , Grover2010ina ). Účinky zázvoru a kurkumy proti zápalom diskutujú publikácia Grzanna2005ghm , Bright2007cad a Lakhan2015zep . Veľmi zaujímavým protizápalovým adaptogénom je tiež šišak bajkalský ( Yoon2009aes , Dong2015bil ), ktorého flavonoidy blokujú alergickú reakciu ( Jung2012aes , Bae2016bic , Shin2014ssb ), pôsobí proti astme ( Jang2012sii , Mabalirajan2013bra ) aa upokojujú mastocyty ( Hsieh2007bii , Shin2014pes ). Vzhľadom na koreláciu zápalových procesov a rakovinového bujnenia stojí za povšimnutie, že šišiak je jednou z najčastejšie predpisovaných TČM bylín proti rakovine.

Výpočet rastlín účinných proti zápalu tým zďaleka nekončí. Protizápalový je děhel čínsky , ktorému sa vďaka obsahu fytosteroidy hovorí " ženský ženšen ", pazvonek dangšen (tzv. " Ženšen pre chudobných "), ktorý ponúka protizápalové účinky za nižšiu cenu ( Xu2008tsw ), plod šípok ( Mobasheri2012iih ), Pycnogenol z borovice prímorskej ( Liu2016paa , Kolacek2013enp , Khan2013pmn , Fan2015par ), resveratrol z plodov viniča ( Mobasheri2012iih ), lotosový kľúčik, vlasokvět Kirilovův a mnohé ďalšie. Nie každá protizápalová rastlina je adaptogén - veď napríklad aj starý prostriedok proti zápalom, ktorým je vŕbová kôra ( Vlachojannis2009sre ) má značné vedľajšie účinky (dráždi žalúdok), ktoré viedli chemikov k jej spracovaniu na aspirín a následne k jeho syntetickej výrobe.

Protizápalový účinok LESKLOKORKA lesklé sumarizuje prehľad Bhardwaj2014sia , ktorý cituje mnohé experimentálne práce. Štúdia Choi2014aho ho pripisuje konkrétnom triterpenoidům tejto huby (butyl lucidenát E2, butyl lucidenát D2, butyl lucidenát P, butyl lucidenát Q, ganoderiol F, metyl ganodenát J and butyl lucidenát N). Podľa Wu2016glb leskokôrka pôsobí proti zápalu v dôsledku oxidačného vplyvu cholesterolu.

| 30.1.2018