Vážený návštevník, toto je strojovo preložený článok. Vo svojom pôvodnom znení (česky) je plne zrozumiteľný a je podložený nezávislou vedeckou literatúrou. Strojový preklad však má ďaleko k dokonalosti a jeho čítanie vyžaduje veľkú dávku trpezlivosti a fantázie.

Drobečková navigace

Zápal a chronický zápal

Čo je zápal

Zápal je spôsobený poškodením tkaniva a podľa klasickej medicíny je charakterizovaný štyrmi atribúty: calor (zvýšená teplota), dolor (bolestivosť), rubor (sčervenanie) a tumor (zdurenie). Spôsobujú je zápalové signalizačné molekuly (prostaglandín, histamín) tvoriace sa v postihnutej tkanive. Tie spôsobia rozšírenie kapilár, prenikanie (diapedesi) bielych krviniek a zvýšenú bolestivosť , ktoré bielym krvinkám zaisťujú pokojnú prácu v teple a bez otrasov.

Biochemická podstata zápalu

Hlavnými účastníkmi zápalu sú makrofágy a iné biele krvinky, ktoré do postihnutého tkaniva aktívne prenikajú z krvi. V mozgu, kam makrofágy nesmie, ich funkciu zastávajú bunky mikroglie. Zjednodušene, biele krvinky sú všade a pri zápale sa venujú dvom podstatným činnostiam: (1) boj s infekciou a (2) komunikácia s inými bielymi krvinkami.

Dve najdôležitejšie činnosti bielych krviniek pri zápale

Opäť zjednodušene, za boj s infekciou zodpovedá enzým NO syntázy 2 (NOS2) , ktorá vytvára dezinfekčné látky, hlavne oxid dusnatý (NO) a kyslíkové radikály. Za komunikáciu zase zodpovedá enzým cykloxygenázy (COX) , ktorá vytvára prostaglandíny a leukotriény - imunitný komunikačné molekuly. Gény NOS2 aj COX sú ovládané spoločným ovládačom nazývaným NF-κB. Ide o transkripčný faktor, ktorého aktivácia pôsobí na DNA, spustí prepis mRNA a následne výrobu NOS2 a COX. Inými slovami, NF-κB naladí vysielačky makrofágov na zápalovú frekvenciu. V skutočnosti je samozrejme všetko oveľa zložitejšie. Génov, ktoré sa podieľajú na zápalu sú tisíce a úlohy bielych krviniek pri zápale sú veľmi rôznorodé. Makrofágy napríklad nielenže upratujú, ale tiež prezentujú chytené lumpov v lymfatických uzlinách k ďalšej imunitnej reakcii.

Lieky proti zápalu

Lieky proti zápalu (antiflogistiká) delíme na dva hlavné typy: alosterické a génovo-modulačné. K tým prvým patrí aspirín , paracetamol, ibuprofen a pod. Pôsobí priamo na cykloxygenázy a tým makrofágom vypnú vysielačky. Génovo-modulačné lieky naproti tomu účinkujú na transkripčný ovládač NF-κB, ktorý riadi transkripciu ako NOS2, tak aj COX v bunke. Tým makrofágom stíši hlasitosť vysielačiek niekedy až na nulu. Sem patria kortikosteroidy, ženšen a mnohé ďalšie adaptogény.

Ovládanie zápalu a Lieke proti zápalu

Kedy zápal škodí

Zápal je za normálnych okolností síce bolestivá, ale účelná reakcia na úrazy a infekcie. Niekedy sa však vyskytuje zápal neúčinný, ktorý je potrebné tlmiť. Tak je to napríklad pri mozgovej a srdcovej mŕtvici , alebo pri alkoholovej intoxikácii mozgu a pečene . Pri mŕtvici makrofágy (a mikroglie) zbytočne panikári a reaktívnymi radikálmi (NO, superoxidy ...) určenými na boj s infekciou zbytočne poškodzujú vlastné bunky. Pri intoxikácii pečene treba alkoholom alebo liekmi tiež môže byť vhodné zápal tlmiť hepatoprotektivními bylinami , aby sa predišlo nekróze pečeňových lalôčikov, cirhóze a riziku r.

chronický zápal

Keď sa zápal dlho nehojí, je jasné, že je niečo v neporiadku. V týchto prípadoch hovoríme o chronickom zápale. Ten môže byť ako infekčné (u chronických infekčných chorôb), tak i neinfekčné (autoimunita, mechanické či iné preťaženie). Je málo známe, že u autoimunitných zápalov , napríklad pri reumatoidnej artritíde sa dobre uplatní tiež bylinné prostriedky. Naproti tomu chronické zápaly infekčného charakteru vyžadujú rázny zásah antibiotickou liečbou , a ani tá niekedy nestačí.

Bolesť pri zápale

Bolesť je atribútom zápalu, ale oplatí sa hovoriť o nej zvlášť, pretože je samozrejme veľmi nepríjemná a postihnutí majú eminentný záujem sa jej zbaviť. To je dôvodom nadmerného užívania analgetík , zatiaľ čo skutočná príčina chorobného stavu (napríklad obezita a preťaženie dolných končatín) často nemizne. Analgetické pôsobenie je žiadané, ale zápal a bolesť by mali zmiznúť vyliečením príčiny.

Protizápalové lieky a byliny

Lieky proti zápalu (a tým aj bolesti) boli odjakživa v kurze. Veľký záujem bol aj o komerčný úspech, ktorý prinášali. Preto medzi bylinami a priemyselnými analgetikami existuje určitá nevraživosť. Priemyselné lieky nadávajú adaptogenům do všeliek, na čo zas tieto zodpovedajú ohováraním, že COX inhibítory leukocytom vypínajú vysielačky a ohlupují tak holistickú múdrosť ľudskej imunity. Používatelia (tzv. Pacouši) sa k veci stavajú inak - majú bôľ a ten bol ich bolí, prostriedok, ten všetky rany zahojí. Milujú ako byliny, tak i priemyselné analgetiká - biela, ružová, lisovaná, obalená, tuhá aj tekutá. Ešte inak sa k veci stavia výskumníci. Každý potrebuje dve publikácie na doktorát a potom v priebehu kariéry ďalšie dve ročne k udržaniu prestíže, takže hydra ázijského vedy chrlí peer reviewed texty nevalnej kvality jedna radosť. A nakoniec sú tu tí, ktorým lieky zničili život (alebo život ich blízkych) a tí potom zlomyseľne hovoria pravdu aj z osobných dôvodov. Ale teraz už ku o konkrétnom prípadom.

Keď opomenieme kvasinku pivné , rudodřev koka a odvar z makovíc , medzi protizápalovými bylinami kraľujú adaptogény inšpirované praxou TČM - zázvor, kurkuma, pabodliak, pivonka, děhel ... A tiež ženšen, na ktorý sa zamerajme nielen preto, že je tak slávny, ale aj preto, že jeho rodové meno - Panax - znamená všeliek, panacea. Prečo mu len Karl Linné dal toto krásne meno, ktoré sa toľko hodia k nadávanie? Veď čínsky sa volá proste rený-šen, "človeka koreň". Inu, nemyslel to zle. Žil v dôverčivé dobe. Ženšen bol v Európe už vtedy obľúbený, len trochu drahý, pretože ho všetok vykúpili Číňania. A tým bol skutočne liekom na všetky bolesti.

 • Ženšen pravý tlmí zápal a bolesť . Ženšenový glykozidy (panaxosidy) pozostávajú zo steroidného jadra (aglykón), na ktorom je nadviazané niekoľko cukrových zvyškov. Ženšenový aglykón sa nazýva panaxatriol . Panaxatriol vzniká z panaxosidů v čreve tým, že maškrtné črevné baktérie z neho okusujú sladké cukrové zvyšky až ostane len horký aglykón, ktorý sa vďaka svojej nepolárne povahe ľahko vstrebe do krvného obehu. Panaxatriol patrí medzi triterpenoidy, čiže steroidy. Niektoré steroidy sú telu vlastné hormóny, avšak panaxatriol patrí medzi fytosteroidy (rastlinné steroidy) a v našom tele sa prirodzene nevyskytuje. Ženšen nám a ďalším stavovcom ponúka svoj fytosteroidy ako liek pôsobiaci na naše vlastné steroidné receptory. Ženšenový panaxatriol totiž tlmí bolesť podobne ako naše kortikosteroidy. Zviera, vták, jašterica či had, ktorého niečo dlho a veľa bolí sa v lese priplazí k ženšen a spapají niekoľko z jeho červených bobuliek aj so semienkom, pretože zvieratá a vtáčiky sú leniví semienka vypľúvať. Panaxatriol zo ženšenový bobuľky prenikne do krvného obehu pacienta a potom (podobne ako iné steroidy) prenikne bunkovou membránou priamo do jadra, kde pôsobením na transkripčný faktor NF-κΒ (pozri obrázok vyššie) zastaví zápal a bolesť. (Tento fakt preukázala vedecká štúdia Oh2004sog a mnohé ďalšie.) Vyliečený živočích si červené bobuľky dobre zapamätá a bude ich konzumovať aj keď nie sú príliš sladké. Semienka sa z neho prirodzenou cestou dostane von a na odľahlom mieste lesa vyrastú ďalšie ženšenový sadenice. (Tak to aspon bolo v minulosti. Dnes k ženšen príde prefíkaných zviera zvané človek a namiesto toho aby si zadarmo odtrhlo niekoľko bobuliek, vytiahne rýľ a milé ženšenový rastlinke vyrabuje celý sklad liečiv. Vykopanej koreň odnesie do mesta a tam ho vymení za veľa YUAN. za chvíľu v lese rastie veľké huby a choré zvieratá musia spoliehať na menej účinné adaptogény, napríklad lianu klanoprašky čínsku , ktorá kvitne a plodí vysoko vo stromovom poschodí a sklad liečiv v koreňoch nedrží.)

  Účinok ženšenu je však trochu zložitejšie: Keď budem klásť menší dôraz na srandu a väčší na vedu, zoznam, že ženšen obsahuje oveľa viac liečivých látok než len panaxatriol. Ako už bolo povedané, týmto látkam hovoríme panaxosidy a sú to glykozidy odvodené sčasti od panaxatriolu a sčasti od panaxadiolu , čo je druhý základný ženšeňový fytosteroidy. Ďalej, panaxosidy sa vedia vstrebať do krvného obehu aj vtedy, keď z nich cukor ohryzené nie je alebo je ohryzené len čiastočne. Jedným z najčastejších panaxosidů v ženšenu je ginsenoid Rb 1 , ktorý je silne protizápalový. Jeho čiastočne ohryzené verzie sa nazýva zlúčenina K a tiež je silne protizápalová. Štúdia Park2005ieg preukázala, že obe tieto látky inhibujú NF-κΒ, čím znižujú produkciu NO a prostaglandínu E2 v aktivovaných makrofágoch. Účinok proti zápalu má aj ginsenoid Rc ( Yu2016grf ) a ďalšie panaxosidy ( Kim2009grg ). Ginsenosidy Rh 1 a Rh 2 zase podľa Park1996gri a Park2003aag blokujú rozvoj alergickej reakcie a ich účinok proti alergii je silnejší ako lepšie ako bežné antialergiká. Štúdia Kim2010pfc , Yu2016grf , Shin2005egr a mnohé ďalšie potvrdzujú účinok ženšenu proti zápalu žalúdka (gastritída), zápalu pečene (hepatitída) , zápalu kĺbov (artritída) , zápalu kože (dermatitída) a ďalších orgánov. Štúdií o protizápalovom účinku ženšenu je veľké množstvo (viac ako 200) a nemožno ich všetky uvádzať. Ženšen je vhodný na tlmenie bolesti svalov po námahe a športu , na tlmenie zápalu pečene pri akútnej či chronickej intoxikácii, k zvládanie zápalov u ľudí s diabetom , na tlmenie zápalu mozgu pri opici i mŕtvicu , na tlmenie zápalu myokardu pri infarkte toho istého, ako aj k tlmeniu orgánových zápalov pri autoimunitných chorobách (napr. reumatoidná artritída ).

  Protizápalový účinok ženšenu je vedecky úplne preukázaný. Je škoda, že tak všestranný liek sa u lekárov stretáva s nedôverou, nepochopením a predpotopnom pochybnosťami. Podobne sú na tom ostatné protizápalové adaptogény. Proti zápalu účinkuje nielen ženšen pravý, ale aj ženšen americký , ženšen notoginseng ( Li1999aet , Jin2007iep ), ženšen japonský , ženšen vietnamský .

 • Vítaním uspávajúca - Adaptogény, ktoré sú protizápalové, a sú teda "liekom na všetky bolesti", často získali taký ohlas, že sa im hovorí nejaký ženšen. To je prípadom silne protizápalové vítaním uspávajúca, ktorej sa hovorí " indický ženšen ". A kde sú tie peer reviewed texty nevalnej kvality? Tu ich máte: Minhas2012tew , Mishra2000sbt , Ojha2014wcf , Rasool2006inw , Singh2007wsi (NF-κΒ!), Grover2010ina (NF-κΒ!), Gupta2014eae . A mnoho iných (You can google, too.)
 • Zázvor pravý a kurkumovník dlhý sa stali súčasťou nášho jedálnička najskôr ako korenie a dnes si začíname plne uvedomovať aj ich účinky. A celé zázračné čeľade zázvorovitých . Účinky zázvoru a kurkumy proti zápalom diskutujú publikácia Grzanna2005ghm , Bright2007cad a Lakhan2015zep . A mnoho iných (You can google, too.)
 • Veľmi zaujímavým protizápalovým adaptogénom je tiež šišak bajkalský ( Yoon2009aes , Dong2015bil ), ktorého flavonoidy blokujú alergickú reakciu ( Jung2012aes , Bae2016bic , Shin2014ssb ), pôsobí proti astme ( Jang2012sii , Mabalirajan2013bra ) aa upokojujú mastocyty ( Hsieh2007bii , Shin2014pes ). Vzhľadom na koreláciu zápalových procesov a rakovinového bujnenia stojí za povšimnutie, že šišiak je jednou z najčastejšie predpisovaných TČM bylín proti rakovine .
 • Celá seskviterpenová frakcia pabodliak je protizápalová ( Damre2003esl ). Pabodliak lopúchový (presnejšie jeho dehydrokostuslakton) inhibuje inducibilní NO syntázu a NF-κB ( Jin2000iln ). Ďalším laktónom pabodliak účinným proti zápalu je kyanopikrin ( Cho2000vae ). Podobné účinky má pabodliak jestřábníkový , pabodliak listenový , pabodliak strapatý , pabodliak švárny , pabodliak vlnatý a ďalšie druhy tohto zázračného rodu.
 • Protizápalový účinok LESKLOKORKA lesklé sumarizuje prehľad Bhardwaj2014sia , ktorý cituje mnohé experimentálne práce. Štúdia Choi2014aho ho pripisuje konkrétnom triterpenoidům tejto huby (butyl lucidenát E2, butyl lucidenát D2, butyl lucidenát P, butyl lucidenát Q, ganoderiol F, metyl ganodenát J and butyl lucidenát N). Podľa Wu2016glb leskokôrka pôsobí proti zápalu v dôsledku oxidačného vplyvu cholesterolu.
 • Protizápalový adaptogén děhel čínsky , ktorému sa vďaka obsahu fytosteroidy hovorí " ženský ženšen ", protizápalový adaptogén pazvonek dangšen ( Xu2008tsw ), častá náhrada ženšenu v TČM lektvaroch, Pycnogenol z borovice prímorskej ( Liu2016paa , Kolacek2013enp , Khan2013pmn , Fan2015par ), lotosový kľúčik , vlasokvět Kirilovův , resveratrol z plodov viniča ( Mobasheri2012iih ), ... a mnoho iných.
 • Avšak nie každá protizápalová rastlina je adaptogén - veď napríklad aj starý prostriedok proti zápalom, ktorým je vŕbová kôra ( Vlachojannis2009sre ) má značné vedľajšie účinky (dráždi žalúdok), ktoré viedli chemikov k jej spracovaniu na aspirín a následne k jeho syntetickej výrobe. Neadaptogenní protizápalové byliny a prírodné imunosupresíva tvorí samostatnú kapitolu, o ktoré nemám prehľad.

Ospravedlňujeme sa, ale tento článok nie je zatiaľ dokončený. Súčasná, rozpracovaná verzia nevyjadruje jeho konečnú podobu.