Vážený návštevník, toto je strojovo preložený článok. Vo svojom pôvodnom znení (česky) je plne zrozumiteľný a je podložený nezávislou vedeckou literatúrou. Strojový preklad však má ďaleko k dokonalosti a jeho čítanie vyžaduje veľkú dávku trpezlivosti a fantázie.

Drobečková navigace

Zápal a chronický zápal

Praktické zhrnutie: Účinok proti zápalu a bolesti je silným faktorom komerčného úspechu adaptogénov aj bežných analgetík. Keď sa brodíme desaťtisíci publikácií o bylinách (a milióny o bežných liekoch), často čítame o účinkoch proti zápalu, účinkoch na transkripčný faktor NF-κB, COX a NOS2. Potreboval som tieto informácie niekam zhromaždiť, takže sú tu. Najskôr tu nájdete neznesiteľne ľahké vysvetlenie, o čo pri zápale a jeho tlmenie kráča, nasledované dlhším zoznamom účinných bylín.

Čo je zápal

Zápal vzniká pri poškodení tkaniva a podľa klasickej medicíny má štyri príznaky: calor (zvýšená teplota), dolor (bolestivosť), rubor (sčervenanie) a tumor (zdurenie). Spôsob je zápalové signalizačné molekuly, ktoré vznikajú v postihnutej tkanive - hlavne prostaglandíny a histamín. Tie spôsobia rozšírenie kapilár a zvýšenie ich priepustnosti pre miazgu (odtiaľ zdurenie) a biele krvinky. Procesom zvaným diapedeze biele krvinky húfne prenikajú cievnou stenou do zapáleného tkaniva, kde im zvýšená bolestivosť zabezpečuje pokojnú prácu v teple a bez otrasov. Je na vás tento text príliš jednoduchý? Preskočte priamo k bylinám. A vy, ktorí si radi čítate jednoduchý text na zložité témy, ráčte ďalej.

Prostriedky proti zápalu (antiflogistiká) sa čiastočne prekrývajú s prostriedkami proti bolesti.

Biele krvinky sa v tkanive pohybujú amébovitě a ich výbežky, pomocou ktorých upratujú a požierajú baktérie, sú veľmi krehké. Zapálenú tkanivo je preto potrebné chrániť pred mechanickým namáhaním. Ako? Zvýšenú bolestivosťou, ktorej sa hovorí hyperalgesie. Pri zápale ju sprevádza zmena vnímania, kedy normálne nebolestivé podnety (otrasy a dokonca i chlad) vnímame ako bolesť. Tejto zmene vnímania sa hovorí alodynia. Bielym krvinkám pomáha aj vyššia teplota, ktorá zvyšuje ich aktivitu, ale mikróbom príliš nesvedčí. Zápal a bolesť sú teda javy a priori užitočné, ktoré normálne nie je potrebné tlmiť. Sú však aj zápaly neužitočné - nielen alergie a autoimunita, ale napríklad aj zápal, ktorý vzniká v dôsledku ischémie pri mozgovej a srdcovej mŕtvici a ešte viac ničí postihnuté tkanivo. Iným príkladom je zápal mozgu a pečene v dôsledku alkoholovej intoxikácie . Vo všetkých týchto prípadoch imunitné bunky zbytočne panikári a bojovými látkami (NO, kyslíkové radikály) poškodzujú vlastné tkanivo. Tieto zápaly sa oplatí tlmiť a lieky, ktoré sa k tomu používajú, sa pozývajú antiflogistiká. Vzhľadom k vzťahu zápalu a bolesti neprekvapí, že proti zápalu pôsobí aj mnohé lieky proti bolesti - analgetiká.

typy zápalov

V súvislosti so zápalom nás môžu zaujímať aj byliny proti infekcii , autoimunitu a tie, ktoré sú imunomodulačné .

Z hľadiska fytoterapie je zásadne dôležité odlíšiť zápal infekčné a neinfekčné. Byliny proti infekcii (prírodné antiseptiká, antibiotiká, antivirotiká, antimykotiká ...) sa totiž úplne líšia od tých, ktoré iba tlmia zápal. U infekcií je nutné liečbu (vrátane fytoterapie) prispôsobiť konkrétnej baktériu, vírusu, či inému patogénu, čo vyžaduje laboratórium. Byliny (a lieky!), Ktoré zápal iba tlmia, tu môžu aj uškodiť. Antiflogistiká sa však výborne hodí pri autoimunitu a ďalších neužitočných zápaloch. Protizápalové adaptogény sú preslávené svojou účinnosťou pri fyzickej záťaži , kde bolesť a únava nie sú nič iné, než mierny zápal natiahnutých svalov. Z hľadiska trvania rozlišujeme zápal akútny a chronický. Opäť platí jednoduché pravidlo, že akútne zápaly môžu vyžadovať laboratórium a skalpel, zatiaľ čo tie chronické, pri ktorých bežné lieky nezabrali, sú príležitosťou pre fytoterapii.

Imunitný komunikácie pri zápale

Či už je zápal infekčné, alebo neinfekčné, jeho hlavnými účastníkmi sú biele krvinky. Tie vytvárajú signálne molekuly, ktorými sa dorozumievajú a signalizujú závažnosť zápalu do mozgu, lymfatických uzlín a celého tela. Keď je zápal závažný, spustí sa horúčka a malátnosť, ktorá zaistí pokoj na lôžku. Na účely fytoterapie možno zjednodušene povedať, že biele krvinky sa pri zápale venujú dvom podstatným činnostiam: (1) boji s domnelou či skutočnou infekcií a (2) imunitný komunikáciu.

Dve najdôležitejšie činnosti bielych krviniek pri zápale

Opäť zjednodušene, za boj s infekciou zodpovedá enzým NO syntázy 2 (NOS2) , ktorá vytvára dezinfekčné molekuly, hlavne oxid dusnatý (NO) a kyslíkové radikály. Za komunikáciu zase zodpovedá enzým cykloxygenázy (COX) , ktorá vytvára signálne molekuly prostaglandíny a leukotriény. Tieto dva enzýmy sú kľúčom k pochopeniu účinku veľkého množstva prírodných i syntetických protizápalových liekov. Gény oboch enzýmov, NOS2 i COX, sú ovládané spoločným génovým spínačom, ktorý sa označuje skratkou NF-κB. Je to transkripčný faktor, ktorý sa po aktivácii naváženej DNA a spustí výrobu NOS2 aj COX. Inými slovami, NF-κB uvedie biele krvinky do zápalovej pohotovosti. V skutočnosti je samozrejme zápal zložitejšie a podieľa sa na ňom viacero génov. Záujemcom inzeruje môj šarlatánsky kurz imunológie .

Typy liekov proti zápalu

Lieky tlmiace zápal možno rozdeliť na dva typy: alosterické a génovo-modulačné. Tie alosterické sa viažu na enzýmy a pôsobí rýchlo (minúty až hodiny). Sem patria inhibítory COX - aspirín , paracetamol, ibuprofen ... Tie génovo-modulačné sa viažu na DNA, zníži transkripciu zápalových enzýmov a pôsobí pomaly (hodiny až dni). Do tejto druhej skupiny patrí aj typické adaptogény, ktoré účinkom na NF-κB zníži hladinu NOS2 aj COX. Avšak génovo-modulačné vplyv majú aj protizápalové kortikosteroidy, glycyrrhizin sladkého drievka a mnohé imunosupresíva. Delenie protizápalových na steroidné a nesteroidné, obvyklé vo farmácii, pritom nie je tak podstatné. Nejde o to, akú má látka štruktúru, ale na ktorú dráhu pôsobí. V bylinkárskej literatúre sa zase stretneme s inou nevhodnou kategóriou zvanou febrifuga ( "lieky proti horúčke"). V tej sa miešajú lieky proti zápalu s liekmi proti infekcii. Je opodstatnená len vtedy, keď má droga dvojaký, paralelné účinok proti infekcii aj zápalu, ako kôra chinínovníka .

Ovládanie zápalu a Lieke proti zápalu

Protizápalové adaptogény, byliny a prírodniny

Lieky proti zápalu (a tým aj bolesti ) boli odjakživa v kurze. Veľký záujem bol aj o komerčný úspech, ktorý prinášali. Preto medzi bylinami a priemyselnými analgetikami existuje určitá nevraživosť. Priemyselné lieky nadávajú adaptogenům do všeliek, na čo zas tieto zodpovedajú ohováraním, že COX inhibítory leukocytom vypínajú vysielačky a ohlupují tak holistickú múdrosť ľudskej imunity. Používatelia (tzv. Pacouši) sa k veci stavajú inak - majú bôľ a ten bol ich bolí, prostriedok, ten všetky rany zahojí. Milujú ako byliny, tak i priemyselné analgetiká - biela, ružová, lisovaná, obalená, tuhá aj tekutá. Ešte inak sa k veci stavia výskumníci. Každý potrebuje dve publikácie na doktorát a potom v priebehu kariéry ďalšie dve ročne k udržaniu prestíže, takže hydra ázijského vedy chrlí peer reviewed texty nevalnej kvality jedna radosť. A nakoniec sú tu tí, ktorým lieky zničili život (alebo život ich blízkych) a tí potom zlomyseľne hovoria pravdu aj z osobných dôvodov.

Keď sa o liečivých rastlinách poúčame z vedeckých časopisov, patrí protizápalový účinok (anti-inflammatory effect) k najčastejšie spomínaným. Protizápalových bylín je toľko, že ich ani nechcem exhaustívnych menovať. Ťažiskom môjho záujmu sú adaptogény a starobylá antiflogistiká typu chinínovej a vŕbovej kôry (ktorej účinok uvádza Vlachojannis2009sre ), hoci stále účinná, ma zaujímajú menej. Preto začnem modelovým adaptogénom:

Predtým, než pristúpim k širšiemu zoznamu bylín, by som chcel úplne svojvoľne zdôrazniť tri protizápalové adaptogény, z ktorých ani jeden nie je zmieňovaný vo vedeckom článku Ghasemian2016rah sa smelým titulom "prehľad protizápalových bylinných liekov":

  • Pabodliak lopúchový (presnejšie jeho dehydrokostuslakton) inhibuje inducibilní NO syntázu a NF-κB ( Jin2000iln ). Ďalšou účinnou látkou pabodliak je laktón kyanopikrin ( Cho2000vae ) a protizápalová je celá seskviterpenová frakcie pabodliak ( Damre2003esl ). Ovšem nejexhaustivnější publikácií popisujúci tradičné i súčasné medicínske aplikácie tejto zázračnej himalájskej rastliny (zahŕňajúce astmu , artritídu , migrénu a ďalšie zápaly) zostáva Chopra1924pnp zo zlatých 20. rokov (plný text na 3 kliky).
  • Vítaním uspávajúca (ašvaganda, čiže indický ženšen ) má snáď ešte intenzívnejšie protizápalové účinky ako ženšen. A kde sú tie peer reviewed texty ktoré by toto odvážne tvrdenie podporovali? Tu ich máte: Minhas2012tew , Mishra2000sbt , Ojha2014wcf , Rasool2006inw , Singh2007wsi (NF-κΒ!), Grover2010ina (NF-κΒ!), Gupta2014eae . Keby som informácie z týchto článkov hoci len stručne rozpísal, vydali by na mnoho riadkov textu. Ale veď vy viete čítať aj googlit ... Každopádne, vítaním patrí k najznámejším protizápalovým liekom Ajurvédy.
  • Aloe pravá sa líši od dvoch vyššie spomínaných tým, že nepochádza z Indie, ale z našej (európske až starovekej) tradície.

Tento výpočet, ako som už povedal vyššie, je a zostane neúplný - nevidím totiž zmysel v tom tu menovať viac ako 1000 liečiviek, o ktorých kedy kto vo vedeckej publikácii povedal, že sú anti-inflammatory. Každý vedec má svoje preferencie a ja tiež. Tento článok je subjektívne a do zoznamu teda vyberám len tie, ktoré ja považujem za najzaujímavejšie:

súvisiace témy

Čo povedať na záver? Praktické dlhodobé užívanie adaptogénov k tlmeniu zápalovosť (nech už si obľúbime tú či onú bylinu) sa najmä u starších ľudí vypláca aj preto, že spomaľuje rozvoj celého radu civilizačných chorôb. Nie je ešte úplne všetkým známe, že zápalovým procesom je vlastne aj ateroskleróza a že protizápalový účinok znižuje aj nebezpečenstvo rakoviny . Nie každý vie, že aj obezita (a to zvlášť vnútrobrušné tuk) zvyšuje náchylnosť organizmu k zápalom. Ak to s bylinami myslíte vážne, môžete si všetky spriaznená témy ako je vám tu linkuje prečítať. Protizápalové adaptogény sú navyše často aj neuroprotektívne , hepatoprotektívne a všeobecne cytoprotektívny, s čím súvisí dokonca aj ich rádioprotektívny účinok ...

| 2016 - 27.11.2018