Vážený návštevník, toto je strojovo preložený článok. Vo svojom pôvodnom znení (česky) je plne zrozumiteľný a je podložený nezávislou vedeckou literatúrou. Strojový preklad však má ďaleko k dokonalosti a jeho čítanie vyžaduje veľkú dávku trpezlivosti a fantázie.

Drobečková navigace

Měkyna metlinatá (Andrographis paniculata)

Právenka (Andrographis lobelioides)
Měkyna (Andrographis lobelioides)

Měkyna metlinatá je najdôležitejšie hepatoprotektívne rastlinou TČM. Široko sa využíva pri pečeňových chorobách ( Lam2016hec ). Pochádza z Indie a pripisujú sa jej antibiotické , protivírusové , žlčopudné a antidiabetickej účinky.

Obsahuje diterpény a laktóny (andrografiolid, deoxyandrografiolid, neoandrografiolid a chuanxinlian D), ktoré jej prepožičiavajú veľmi horkú chuť ( Akbar2011apr ). Andrografisid a neoandrografiolid sú rovnako účinné ako silymarín z silyba , účinnosť andrografiolidu je o niečo nižšia ( Kapil1993aem ). Vňať Měkyna však tieto laktóny obsahuje vo veľkom množstve, takže jeho hepatoprotektívne účinky sa považujú za ešte silnejší než u pestreca. Obe rastliny sa výhodne dopĺňajú a sú ideálnym materiálom na výrobu horkých likérov.

Ospravedlňujeme sa, ale tento článok nie je zatiaľ dokončený. Súčasná, rozpracovaná verzia nevyjadruje jeho konečnú podobu.