Vážený návštevník, toto je strojovo preložený článok. Vo svojom pôvodnom znení (česky) je plne zrozumiteľný a je podložený nezávislou vedeckou literatúrou. Strojový preklad však má ďaleko k dokonalosti a jeho čítanie vyžaduje veľkú dávku trpezlivosti a fantázie.

Drobečková navigace

Bolesť (chronická bolesť)

Neblahú historickú nálepku všeliekom v minulosti často získali liečivé rastliny sa schopnosti tlmiť bolesť. Zápal a bolesť sú totiž sprievodným javom väčšiny chorôb. Asi najznámejšou bolo v tejto súvislosti ópium - návykové, ale veľmi silné analgetikum, ktoré sa aj dnes používa u smrteľne chorých. Ópium bolo súčasťou presláveného benátskeho Dryáka, ako aj všelieku zvaného Laudanum , ktoré nosil v rúčkou svojho meča Paracelsus. Mne zaujímajú hlavne prírodné analgetiká, ktoré sú komplexne zdraviu prospešná - analgetické adaptogény.

Veľmi zjednodušene, sú dva typy bolesti: akútna a chronická. Akútna bolesť sa objavuje okamžite po zranení. Chronická bolesť je dlhodobá a väčšinou spojená so zápalom postihnutej časti tela. Bolesť je jedným zo 4 atribútov zápalu . Okrem toho existuje aj bolesť od zápalu nezávislá, ale tieto prípady sú skôr zriedkavé. Chronickú bolesť možno teda tlmiť na dvoch úrovniach:

  1. potlačením zápalu
  2. Potlačením vnímanie bolesti v mozgu

Väčšina bežných analgetík, vrátane adaptogénov, tlmí bolesť potlačením zápalu. Vnímanie bolesti v mozgu naproti tomu tlmí analgetiká typu opioidov a kanabinoidov ( Walker2002can ).

Špecifické bolesti:

Účinok adaptogénov proti chronickej bolesti

Do tejto kategórie patria hlavne adaptogény protizápalové , ktorých je veľké množstvo. Prakticky všetky klasické adaptogény majú väčšie či menšie protizápalové účinky. Opioidy a kanabinoidy, ktoré tlmia bolesť na úrovni CNS, sú tiež prírodného pôvodu, ale nepatrí medzi adaptogény.

Analgetické účinky ženšenu

Ženšen tlmí hlavne chronickej bolesti v dôsledku zápalu (pozri aj jeho protizápalové účinky ). Zo 180 ženšenových saponínov najmenej 10 inhibuje transkripčný faktor NF-κB a znižuje expresiu cykloxygenázy (gén COX2) a zápalovej NO syntázy 2 (gén NOS2). Tento účinok majú ginsenosidy Rh 1 , Rh 2 , Rb 2 , Rd , Rg 1 , Re , Rg 3 a ich metabolity 20 (S) -PPT a zlúčenina K ( Christensen2009gcb , Park1996gri , Park2003aag , Oh2004sog , Park2005ieg i.) Možno špekulovať, že inhibičný účinok na úrovni génovej expresie je fyziologicky menej mätúce než alosterické vyradenia cykloxygenázy analgetikami typu aspirín . Cievne NO syntetázu 3 ženšen neinhibuje ( Ma2006pae ).

Priamy účinok proti vnímanie bolesti v mozgu má minoritné ginsenoid Rf ( Mogil1998grt ), ktorý blokuje vápnikové kanály v neurónoch zodpovedných za nocicepcia rovnako silno ako opioidy ( Nah1995tcg ). Analgetický účinok extraktu ženšenových saponínov (proti bolesti spôsobenej kapsaicínom u myší) mal ED 50 49mg / kg pri vnitrobřišní aplikácii, pri aplikácii extraktu do mozgových komôr bola ED 50 asi 1,5mg / kg ( Nah2000ega ). V súlade s tým je štúdia Yoon1998gid zmes panaxosidů podaná priamo do mozgu blokuje u myší bolesť vyvolanú substanciou P s ED 50 30 mikrogramov / zviera, tj. Asi 2 mg / kg.

Ďalšie adaptogény a rastliny s analgetickým účinkom.

Ospravedlňujeme sa, ale tento článok nie je zatiaľ dokončený. Súčasná, rozpracovaná verzia nevyjadruje jeho konečnú podobu.