Vážený návštevník, toto je strojovo preložený článok. Vo svojom pôvodnom znení (česky) je plne zrozumiteľný a je podložený nezávislou vedeckou literatúrou. Strojový preklad však má ďaleko k dokonalosti a jeho čítanie vyžaduje veľkú dávku trpezlivosti a fantázie.

Drobečková navigace

Ženšen americký (Panax quinquefolius)

Ženšen americký (Panax quinquefolius)
Ženšen americký (Panax quinquefolius)

Americký ženšen (Panax quinquefolius L.) obsahuje panaxosidy v takmer rovnakom celkovom množstve ako ženšen pravý (Panax ginseng) . Účinky ženšenu amerického sa veľmi podobajú ženšen pravému ( Yuan2010cps ). V TČM si ženšen americký našiel svoje vlastné miesto po boku ženšenu pravého. TČM považuje ženšen americký za viac jin ( "studenšie") ako ženšen pravý (vedecky sa tým zaoberala štúdia Park2014eck ), ale v bežnej praxi sú tieto dva ženšen do značnej miery zameniteľné. Relevantné otázka nie je to, ktorý z týchto dvoch ženšen je jednička a ktorý dvojka, ale v čom sú si podobné a v čom sa líšia.

Fytochemické špecifiká ženšenu amerického

Podľa Christensen2009gcb , panaxosidový profil P. quinquefolius možno od P. ginseng jasne odlíšiť ginsenozidu Rf a 24 (R) -pseudoginsenosidem F 11 , ktorého koncentrácia v P. ginseng je asi 1000 × nižšia ako u P. quinquefolius. Ďalej podľa hodnotiacej tabuľky Chen2008cpe , u P. quinquefolius sú majoritnými ginsenosidy Rb 1 a Re , zatiaľ čo u P. ginseng je to z protopanaxadiolů ginsenoid malonyl-Rb 1 az protopanaxatriol ginsenoid Rg 1 . P. ginseng má vysoký pomer ginsenoidov Rg 1 : Rb 1 , zatiaľ čo u P. quinquefolius je pomer Rg 1: Rb 1 nízky. Rovnako ako u P. ginseng, aj u P. quinquefolius môže celkový obsah panaxosidů kolísať ( Fournier2003ulr ), ale typická charakteristika panaxosidového profilu P. quinquefolius sa zachováva.

Účinky ženšenu amerického

Ženšen americký je menej preskúmaný ako ženšen pravý , ale v poslednej dobe sa mu tiež venuje veľká pozornosť ako lacnému a účinnému prírodnému liečive, ktoré samotní Američania stále ešte podceňujú.

| 2013 - 1.11.2018