Vážený návštevník, toto je strojovo preložený článok. Vo svojom pôvodnom znení (česky) je plne zrozumiteľný a je podložený nezávislou vedeckou literatúrou. Strojový preklad však má ďaleko k dokonalosti a jeho čítanie vyžaduje veľkú dávku trpezlivosti a fantázie.

Drobečková navigace

Choroby srdca

srdce

Choroby srdca patrí medzi najčastejšie príčiny smrti. Niektoré bývajú vrodené, iné si vytvárame v priebehu života nezdravým životným štýlom a zlou stravou a návyky. Tie druhé tu označujem ako civilizačné choroby srdca , medzi ne patria najmä:

Najčastejšou príčinou srdcových chorôb sú imunitný problémy

Účelom tohto textu nie je suplovať učebnicu kardiológie, iba ponúkam nie celkom zrejmý vhľad, že kvantitatívne má väčšina civilizačných chorôb srdca imunitný dôvody . Najčastejší dôvod ischemickej choroby srdca - koronárna ateroskleróza - má totiž imunitný súvislosti. Biele krvinky (makrofágy) sa priamo podieľajú na raste aterómov v cievach. (Presnejšie, znižuje sa ich schopnosť vykonávať rutinné čistenie ciev.) Aj iné choroby srdca mávajú imunitný korene: Reumatoidná artritída, ako vieme, kĺby len líže, ale srdce hryzie. Lupus erythematosus , ako vieme, aterosklerózu zrýchľuje ( Stojan2013asl ). Obe tieto choroby sú autoimunitné . Tiež obezita (a hlavne brušný tuk) dráždi imunitný systém. Obezita zvyšuje náchylnosť k zápalom ( Delgado2008oas ), ateroskleróze a jej vyššie zmieneným následkom. Inými slovami, ak chcete mať zdravé srdce, nepriberá a chráňte si imunitný systém!

Koronárna ateroskleróza dlho postupuje, bez toho aby sa akokoľvek prejavovala. Až veľmi neskoro sa prejaví ako ischemická choroba srdca s bolesťou srdca ( angina pectoris ) pri relatívne malej námahe. Zhruba u 50% pacientov sa koronárnej ateroskleróza neprejaví vôbec nijako - jej prvým príznakom je infarkt myokardu . U týchto a ďalších chorôb srdca (arytmia, fibrilácia predsiení, srdcová hypertrofia v dôsledku vysokého krvného tlaku atď.) Možno demonštrovať ich súvislosť s metabolickým syndrómom, obezitou a ďalšími civilizačnými chorobami.

Prírodná liečba a prevencia srdcových chorôb

Rastlinné adaptogény sa tradične využívajú na liečbu chorôb srdca . Zatiaľ čo niektoré choroby srdca sú vrodené alebo majú anatomický charakter, ktorý byliny nemajú šancu ovplyvniť, veľkú šancu majú adaptogény a liečivé rastliny u chorôb súvisiacich so zlým životným štýlom. Týmto tu hovorím civilizačné choroby srdca - sú to hlavne ischemická choroba srdca a infarkt myokardu. K ich prevenciu je najdôležitejšie zamedziť vývoju koronárnej aterosklerózy. K inému typu civilizačných srdcových chorôb (srdcové hypertrofie atď.) Vedie hypertenzia . Celkovo si tradičné prostriedky v 21. storočí opäť získali záujem vedy a naše poznatky ohľadom rastlín účinných na srdce a cievy sa významne rozšírili. Liečivé rastliny sa dokonca uplatňujú aj akútne v liečbe infarktu myokardua ďalších akútnych ischemických stavov .

Prevencia srdcových chorôb

Každý normálne sa stravujúci človek užíva liečivé rastliny. Cibuľa, cesnak, petržlen, zeler, oregano, bazalka, zázvor, klinček, korenie - prakticky všetko, čo vnímame ako "korenie" alebo "polievkovú zeleninu", sú vlastne liečivé rastliny - naši predkovia si ich tak na základe tradície vyberali. To je dôvodom prečo sa má jesť "zelenina". Rastliny sú pre nás zdrojom polyfenolov, antioxidantov, vitamínov, karotenoidov (luteín, lykopén, zeaxantín, sláva β-karoténu zaobchádza), vlákniny ... Týmto sa pravidelne venujú výživové prehľady. Napríklad prehľad Ignarro2007npa , zameraný špecificky na prevenciu chorôb srdca rozoberá okrem vyššie spomenutých tiež ω-3 nenasýtené mastné kyseliny, PUFA ( polyunsaturated Fatty Acids= Nenasýtené mastné kyseliny s viacerými nenasýtenými väzbami), obsahové látky vína (resveratrol a pod.) A pod. K tým tu prikladám účinné rastliny z radov adaptogénov: ženšen ( Panax spp.) , Rozchodnica ( Rhodiola spp.) A sedoulek japonský ( Ophiopogon japonicus ). Ďalšie srdcu prospešné adaptogény a rastliny TČM poznám menej: leuzea saflorová ( Rhaponticum carthamoides , Maimeskulova2000aep ) , šalvia červenokořenná ( Salvia miltiorrhiza , Sieveking2005chd ), kudzu ( Pueraria lobata , Sieveking2005chd ), schisandra čínska (Schisandra chinensis , Li2011sic ) ... Ešte ďalší nepoznám vôbec, a vôbec najviac účinných rastlín a húb nepozná vôbec nikto, hoci rastú nepoznané v amazonských či indonézskych pralesoch. Všetkým nezmienenými sa ospravedlňujem a doplnenie vítam.

Preventívny a liečivý účinok ženšenu na civilizačné choroby srdca

Ženšen je u kardiakov tradičným liekom TČM ( Jia2012cgm ). Ženšen sa používa samostatne ( Gai2012egr , Li2012srg , Maslov2009ica ) aj v kombináciách, napríklad so svetlica ( Carthamus tinctorius , Han2013eai ) či sedoulkem japonským ( Ophiopogon japonicus , Li2011sic ).

V Číne a v Japonsku sa tradične sa užíva v prevencii aterosklerózy ( Morisaki1995mae ), ktorá býva príčinou srdcovej mŕtvice. Hlavný prúd výskumu kardiovaskulárne účinky ženšenu už od 80. rokov venuje nie prevencii, ale liečbe (ischemická choroba srdca, arytmia, srdcová mŕtvica, poškodenie myokardu pri mŕtvici, hojení srdcového infarktu a ďalším chorobám súvisiacim s hypertenziou, ako je srdcový hypertrofia a pod.)

Okrem preventívneho pôsobenia má ženšen aj liečivé účinky pri už dostavivší sa ischemickej choroby srdca , akútna srdcová mŕtvicu au rekonvalescentov tieto príhody překonavších. Liečebný účinok ženšenu tu spočíva hlavne vo zvýšení priechodnosti koronárnych ciev a zlepšenie krvného zásobenia myokardu ( Yi2010tgi , Lim2013gai ) a v antikoagulačný účinku (proti tvorbe krvných zrazenín). Okrem toho sa tiež uplatní všeobecnejší cytoprotektívny účinok ktorý chráni bunky v postihnutých oblastiach pred odumretím. O ochrannom účinku ženšenu a ďalších adaptogénov pri srdcovej a tiež mozgovej mŕtvici som napísal osobitný článok a tu ich ďalej rozoberať nebudem.

Nespomenuté zostávajú mnohé ďalšie choroby srdca, napríklad tie spôsobené hypertenziou (srdcové hypertrofie, pľúcne srdce atp.) Dokumentovaný účinok ženšenu pravého proti srdcovej hypertrofiu ( Karmazyn2011tpg , Moey2012gre a iné), ktorý sa z jednotlivých panaxosidů pripisuje konkrétne napríklad ginsenozidu Rg 1 ( Zhang2013grp ). Celkový extrakt panaxosidů bol tiež uznaný účinným proti hypertrofiu pravej komory ( Jiang2007ieg a iné). Ženšen môže pôsobiť pozitívne proti srdcovému zlyhaniu ( You2005pgr , potkan).

Ženšen ani príbuzný notoginseng nie je u kardiakov nijako kontraindikovaný . Niekedy spomínaná interakcie ženšenu s warfarínom patrí podľa dostupných experimentálnych údajov ( Zhu1999pig , Vaes2000iww , Lee2010ibw ) do ríše povier . Warfarín je paracelsovské Farmakon : Vo veľmi nízkych dávkach je to antikoagulačný liek, v dávkach vyšších potom antikoagulačný jed zvlášť vhodný na ničenie hlodavcov, anžto je kumulatívny a má ľahký protijed (vitamín K) pre prípad nechcené otravy. Ženšen nie je paracelsovské Farmakon, ale adaptogén. Rovnako ako warfarín má vlastné antiokoagulační účinok ( Jin2007aaa , Yu2006aaa, Yun2001ekr ), ale ani vo vysokých dávkach sa nestáva jedom.

Ženšen americký , ženšen notoginseng , ženšen japonský , ženšen vietnamský a ďalšie druhy rodu Panax majú podobné obsahové látky a účinkujú podobne.

Ďalšie adaptogény s účinkom na prevenciu a liečbu chorôb srdca

| 1.11.2018