Vážený návštevník, toto je strojovo preložený článok. Vo svojom pôvodnom znení (česky) je plne zrozumiteľný a je podložený nezávislou vedeckou literatúrou. Strojový preklad však má ďaleko k dokonalosti a jeho čítanie vyžaduje veľkú dávku trpezlivosti a fantázie.

Drobečková navigace

Nepýtajte sa ma na chlamydióze, pretože nič neviem

Ľudia sa ma pravidelne pýtajú na chlamýdie a ich liečbu. S ľútosťou musím priznať, že žiadne spoľahlivé prírodné riešenie pre nedoliečené alebo refraktórnou chlamydióze nepoznám.

Žijeme v takej dobe

Chlamydióza je jedna z najčastejších pohlavných chorôb, spolu s opäť sa šíriace kvapavkou. Tento trend opätovného šírenia infekčných chorôb - a to nielen pohlavných - bude pokračovať, pretože vývoj nových antibiotík v postmoderným farmaceutickom priemysle upadá. Namiesto toho sa prostriedky investujú do monopolizácie a potláčanie prírodných liečiv. Mikróby si zatiaľ vyvíjajú MDR proti existujúcim antibiotikám. Ľudia budú na infekčné choroby opäť masovo umierať, než sa tieto naučí nás zabíjať pomalšie alebo vôbec, pretože zdravý bacilonosič je lepšia, než bacilonosič chorý. Zámerne nehovorím o tom, že by si snáď Homo sapiens vyvinul odolnosť, pretože rýchlosť našej evolúcia je v porovnaní s mikróbmi nulová. Ale dosť bolo biológie.

Prírodné možnosti liečby chlamydiázy

Chlamydia trachomatis je vnútrobunkový parazit dobre prispôsobený našej fyziológiu aj imunite . Liečba chlamydiázy je preto obtiažna.Medzi miliónmi nepreskúmaných pralesných rastlín a húb by sa iste našiel prírodný prostriedok, ktorý by na ňu zaberal. Problém je v tom, že nevieme, ktorý to je. Ani z databázy slávneho Dr. Dukea nemožno ohľadom chlamýdie vyvodiť žiadne špecifické odporúčania. Čo teda vieme?

Dráč a voduľka kanadská

Keď sa ma takto niekto spýta na chlamydióze, tak prvá ma napadne obyčajný berberín z dráča obyčajného ( Berberis vulgaris ). Nie že by snáď bol najúčinnejší, je len najvykričanejšej. A skutočne, keď sa pozrieme na jeden z nových prehľadov, Vermani2002hms , tak v sekcii "genitálnej chlamýdie" nájdeme zmienky o možnej účinnosti orálne podaného dráča ( Berberis vulgaris L. a Berberis aquifolium Pursh) a goldensealu kanadskej ( Hydrastis canadensisL.). Tieto rastliny samozrejme nie sú adaptogény. Dráč aj voduľka obsahujú alkaloid berberín, čo je slabý jed, ktorý možno podľa Paracelsusovho maximami v patrične nízkej dávke využiť ako liek. Nepatrí do nepovolaných rúk, ale len do rúk prírodných liečiv znalého MUDr. lekára, alebo certifikovaného praktika tradičnej medicíny. Berberín bol predmetom rozsiahleho výskumu. Že je berberín je antibiotikum účinné okrem iného aj proti Chlamydia trachomatis , je známa vec ( Khosla1992bpd , Head2008nap ). Voduľka okrem Berberín navyše obsahuje alkaloid hydrastin a viac než 20 ďalších alkaloidov, ktoré vraj majú antibakteriálny účinok synergický s Berberín ( Ettefagh2011ghc). V pozitívnych správach o Berberín by sa dalo pokračovať, ale ja namiesto toho vyslovím svoj osobný názor a varovanie: Nečakajte od Berberín ani goldensealu kanadskej zázraky. Aj s Berberín má chlamýdie navrch. A ešte poznámka: Plody dráča, ktoré možno zakúpiť u bylinárov , sú jedlé a berberín neobsahujú. Berberín obsahujúce drogou je kôra koreňa dráča ( berberidis radicis cortex ).

Ďalšie prírodné možnosti

Okrem dráča a goldensealu indický prehľad Vermani2002hms zmieňuje proti chlamýdie kombináciu zederachu indického a mýdelníku čínskeho . Podľa Hao2010ebc tiež bajkalin zo šišiaka bajkalského zabezpečil proti infekcii HeLa buniek chlamýdií.

Sú ďalšie liečivé rastliny, ktoré majú dezinfekčné a antibiotické účinky , hoci neboli skúmané konkrétne proti chlamýdie. Sú to: levanduľa , kardamom obyčajný ( Elettaria cardamomum ), cesnakmi ( alium spp.), Zázvor , čučoriedka , brusnica , petržlen ( Petroselinum crispum ), medvedica lekárska ( Arctostaphylos uva-ursi ), breza ( Betula pendula ), pýr plazivý ( Elymus repens) ... Odporučiť možno tiež jogurty (volalo by sa viacero druhov / kmeňov baktérií), na ktoré sa už nanovo na základe bruselských nariadenia nesmie písať fakt, že zlepšujú imunitu. Nie je tiež vylúčené, že liečbu chlamýdie antibiotikami (napr. Azitromycínom) možno uľahčiť systémová enzymoterapia (Wobenzym atď., Forstl2000zer ).

| 1.11.2018