Vážený návštevník, toto je strojovo preložený článok. Vo svojom pôvodnom znení (česky) je plne zrozumiteľný a je podložený nezávislou vedeckou literatúrou. Strojový preklad však má ďaleko k dokonalosti a jeho čítanie vyžaduje veľkú dávku trpezlivosti a fantázie.

Drobečková navigace

Hypertenzná encefalopatia - môžem očakávať zlepšenie tlaku a zníženie medikácie lieku?

Dobrý deň, prosím o radu. Mám hypertenziou, niekoľkokrát som bola hospitalizovaná. V roku 2008 hypertenzná encefalopatia, teraz 23.9.2010 s TK 215/120 po vynechaní liekov na tlak. Užívam: na lačno 3 x denne Tanakan, potom MONOPRIL 20, pol Betaxa 20, Agen 5, 2x denne Apotic a večer pul Torwacardu. Podľa oznámenia oš. lekárky je to u mňa cievne záležitosť. Pri užívaní Ženšenu zlepší sa mi stav ciev a môžem očakávať zlepšenie tlaku a zníženie medikácie lieku? Pociťujem už vedľajšie účinky liekov. Nie som obézny, mám 163 cm a vážim 64 kg, Ďakujem veľmi za odpoveď Blanka

Vážená Blanko,

hypertenzia spôsobená artériosklerózou alebo upchatím ciev sa niekedy prenáša do mozgu ako hypertenzná encefalopatia. Hypertenzná encefalopatia je nebezpečná choroba, ktorá často ukazuje na tzv. Malígny hypertenziu . Hypertenzná encefalopatia sa vyznačuje bolesťami hlavy a ďalšími neurologickými príznakmi. Ľudové označenie "skleróza" asociované s výpadkami pamäte avšak označuje "sklerózu mozgu" a zo slova arterioskleróza nepochádza. Hlavnou hrozbou u hypertenznej encefalopatie a malígny hypertenzia je infarkt myokardu a mozgová mŕtvica . Váš mail našťastie dosvedčuje, že Vašom prípade duševné funkcie zatiaľ neutrpeli žiadnu ujmu. Ženšen je pre Vás nádejným, nie však zázračným liekom.

Podľa Vášho popisu je u Vás upchatia ciev natoľko pokročilé, že liečebné ciele je nutné si stanovovať veľmi skromne. Avšak najmä u ťažkých prípadov ako je ten Váš má ženšen najväčší priestor na zmiernenie príznakov a predĺženie života. Závažnosť Vášho prípadu je taká, že by som Vám odporučil piť čaj s 5g ženšenu denne okolo poludnia. To je pri Vašej váhe dosť vysoká dávka. Vyššie dávkovanie ženšenu čiastočne ochráni Váš mozog aj vtedy, keby si tá náhla cievna príhoda na Vás naozaj stúpil. K ženšenovému čaji pridajte aj asi 20 plodov kvalitný kustovnice a 2-3 plody cicimku datlového . Lacné kustovnicu zo supermarketov sa radšej vyhnite.

Lieky ktoré beriete sú štandardnou batériou proti hypertenzii

Hľadaním na Internete som si zistil účinné látky liekov, ktoré beriete:

Tanakan = Ginkgo biloba extrakt, čínska bylina, adaptogén

MONOPRIL = fosinopril, ACE inhibítor, blokuje hormón zvyšujúci krvný tlak

Betaxa = betaxolol, beta blokátor, účinok proti prejavom stresu

Agen = amlodipín, blokátor Ca 2+ kanálov v hladkých svaloch ciev

Apo tic = tiklopidín (tiklopidín), blokátor ADP receptorov, antitrombotický

Torwacard = atorvastatín, inhibítor syntézy cholesterolu

Ako by povedal policajný rada Vacátko, máme tu samé známe tváre. A ku všetkému pri takomto stupni poškodenia ciev aký zrejme máte ešte ani nie ste obézny. To musíte mať naozaj nejaký problém. Trebárs imunitný . Alebo iné vrodené sklony. Alebo znečistené prostredie. Každopádne, ženšen u srdcovo-cievnych chorôb a artériosklerózy pomáha, a to lepšie ako Torwacard . Namiesto Torwacardu skúste huby , treba Monascus purpureus , ktorý obsahuje lovastatín. Dá sa povedať že atorvastatín je len komerčné, patentovateľné verzií prírodného lovastatínu.

O tiklopidínu (Apo tic) toho nič moc naspamäť neviem, neberie Vás z neho na spanie? Mohol by to byť taký kofeín naruby. Každopádne jeho dávkovanie meňte pomaly, ty ADP receptory majú tendenciu sa adaptovať.

Fosinopril (MONOPRIL) , betaxolol (Betaxa) , amlodipín (Agen) sú hardcore chemikálie proti vysokému krvnému tlaku. Vynucujú si uvoľnenie cievnych svalov a zoslabenie srdcovej aktivity, čím priamo zrazí krvný tlak dole. Majú nežiaduce vedľajšie účinky, nemožno ich ale len tak vysadiť. Zmeny v dávkovaní vykonávajte len za neustálej kontroly krvného tlaku pod dohľadom lekára. Vo Vašom prípade je možno nebudete môcť vysadiť nikdy.

Ginkgo biloba (ginko dvojlaločné)je bylinaTČMa podľa niektorých štúdií pozitívne pôsobí prinajmenšom na pamäť. Či už kupujete ginko ako Tanakan alebo pod iným komerčným názvom, dbajte hlavne na to aby tá bylina pochádzala z kvalitného zdroja.

Na Vašom zozname nie sú žiadne analgetiká, tak dúfam že je neužívate. Žiadne Paralen , aspiríny , Brufen . Užívajte opak analgetík - rybí tuk. Viete že analgetiká v zásade blokujú účinok ω-3 nenasýtených mastných kyselín z rybieho tuku? Viete že rybí tuk tiež obmedzuje bolesť a zlepšuje fungovanie imunitného systému? V TČM sa odporúča aj tuk hadej, ktorý tých "hodných" mastných kyselín obsahuje ešte viac. Ja ho z ohľadu k hadom odporúčať nebudem.

Okrem ginka a ženšenu existujú určite aj ďalšie byliny s potenciálom Vám pomôcť. Je mi ľúto že mi moje súčasné poznatky neumožňujú podať ich konkrétny zoznam.

-boris-

| 1.11.2018