Vážený návštevník, toto je strojovo preložený článok. Vo svojom pôvodnom znení (česky) je plne zrozumiteľný a je podložený nezávislou vedeckou literatúrou. Strojový preklad však má ďaleko k dokonalosti a jeho čítanie vyžaduje veľkú dávku trpezlivosti a fantázie.

Drobečková navigace

Nepociťujem účinok ženšenu

Dobrý deň, som veľmi rád, že tvoríte tak zaujímavé webové stránky. Chcel by som sa opýtať, či nerobím niečo zle pri príprave ženšenového náleve. Kúpil som si plátky koreňa 6-ročného ženšenu TaiwanTCM Liang a začal som si pripravovať nálev podľa priloženého návodu. Tri dni som si robil nálev z 3 plátku koreňa. Plátky dám do hrnčeka a zalejeme ho vriacej vodou a nechám cca 50 minút lúhovať. Nemám pocit, že by som cítil nejakú zmenu alebo nejaké účinky pri používaní ženšenu - väčšiu aktivitu, menšiu únavu alebo tak niečo, preto by som sa chcel opýtať, či neprovádím prípravu zle? Ďakujem. JJ

Vážený JJ,

o ženšenu som pôvodne nechcel písať nijako obšírne. Nedá sa ale uspokojiť s jeho všeobecným chápaním ako životabudiče ktorý lieči všetko a nič. Ženšen a ďalšie adaptogény majú konkrétne, silné a dlhodobé účinky na cievne, nervový a imunitný systém . Tie nie sú bežne známe ani našim lekárom a výrobcovia syntetických liekov toho zneužívajú. V lekárskych časopisoch sa objavujú zjavne nájomné články (napríklad messina2006hsf ) o tom, že ženšen má "interakcie" s liekmi proti trombóze , diabetu , depresiiatď. Cieľom týchto článkov je zakryť fakt, že ženšen sám je liekom proti trombóze a diabetu. To je samozrejme porušenie vedecké a citačné etiky, na ktoré u nás nie sme zvyknutí. Snažím sa to napraviť tým, že poskytujem pohľad na príslušnú odbornú literatúru v plnej šírke.

A teraz k užívaniu ženšenu ...

Ženšen pripravujete správne. Buďte si istý, že keby sa merala hladina jednotlivých panaxosidů v krvi alebo CSF, namerala by sa pomaly stúpajúcou koncentrácie rádovo v jednotkách miligramov / liter. Buďte si istý, že sa tieto panaxosidy viažu na príslušné jadrové a nejadrové receptory buniek a účinkujú tak ako majú.

To, že účinok necítite, môže mať niekoľko dôvodov:

1. Ženšen užívate pomerne krátko - účinky prichádzajú vo troch fázach:

  • Krátkodobé účinky sa dostavujú v priebehu hodín a dní. Sú spôsobené priamou interakciou panaxosidů s nejadrovým receptory (receptory a enzýmy v membráne a cytoplazme). Tam patrí napríklad relaxačný účinok na cievy alosterickým posilnením NO syntázy 3 , účinok na nejadrové receptory v mozgu, alebo stabilizačný účinok na bunkovú membránu. Tieto účinky sú priamo úmerné momentálnej hladine panaxosidů v krvi.
  • Strednodobé účinky sa dostavujú v priebehu dní a týždňov. Tieto účinky sú spôsobené interakciou panaxosidů s jadrovými receptormi a následnou zmenou génovej expresie. Prichádzajú s oneskorením niekoľkých dní vzhľadom ku krivke koncentrácia panaxosidů v krvi, pretože génová expresia zahŕňa transkripciu mRNA a transláciu enzýmov, čo u človeka trvá mnoho hodín. Trvá potom niekoľko dní než sa ustanoví nová hladina bielkovín, ktoré sú danými jadrovými receptory ovplyvňované. Takto napríklad funguje protizápalový účinok ženšenu obmedzením expresie cykloxygenázy cez jadroví receptor NF-κB, účinok cez glukokortikoidný receptor, zvýšenie expresie NO syntázy 3 v cievach atď. (Pozn .: Zmes Zens. Panaxosidů u NO syntázy 3 účinkuje ako alosterické, tak i zvýšením expresie tohto enzýmu.)
  • Dlhodobé účinky sa dostavujú v priebehu týždňov a mesiacov. Ľudský organizmus je v neustálom procese prestavby a keď sa zmení nejaké parametre správanie buniek, môže trvať mnoho mesiacov než sa to premietne do prestavby tkanivových systémov. Ženšen treba začne zlepšovať rast kapilár už za niekoľko dní potom čo ho začnete užívať, trvá ale mesiace než sa to prejaví na zlepšenie cievneho riečiska orgánov. Aj keď ženšen utlmí zápal kĺbov , trvá dlho než sa poškodená tkanivo zreparuje. Aj keď ženšen upokojí mikroglie v mozgu a makrofágy na vnútorných stenách ciev, trvá veľmi dlho než sa to prejaví znížením odumieranie neurónov a signifikantným spomalením postupu aterosklerózy .

2. Dávka 3 plátkov denne stále ešte nemusí byť dostatočne vysoká k subjektívnemu pozorovanie

Spolu s účinkom na erekciupsychotropné účinky prakticky tie jediné, ktoré máte šancu si takto krátkodobo u ženšenu všimnúť. V prípade ženšenu sa dá vlastne hovoriť o šťastí - sú adaptogény, ako napríklad leskokôrka , u ktorých subjektívne nemožno spoznať vôbec nič.

Dávka 3 plátkov ale stále nemusí byť dosť vysoká na to, aby ste účinok ženšenu odlíšil od prirodzeného kolísania nálady a výkonnosti. Viete, mnohí ľudia pociťujú dávky viac ako 3 plátkov ako príliš vysoké, preto som väčšie dávky nechcel odporúčať. Aby som povedal pravdu, pokiaľ ide o mne, ja so svojimi 90kg živej váhy pri dávke 3 plátkov subjektívne tiež nič necítim. V dávke 15 plátkov sú účinky (pre mňa) neprehliadnuteľné, odporúčať tak vysokú dávku som si ale nedovolil.

3. Ženšen je adaptogén ...

Tretím dôvodom je to, že ženšen ako adaptogén by u ľudí mimo záťaž podľa definície vlastne pôsobiť ani nemal. Jeho účinok na hypotalamicko-hypofyzárnej (teda stresové) osi sa prejaví predovšetkým vtedy, keď ste pod záťažou. Koniec koncov ženšen nie je všeliek ani zázrak. Lekári TČM s obľubou hovoria, že ani ženšen nie je pre každého. Možno ste úplne zdravý, žijete vyrovnaným životom v relatívne čistom prostredí a ženšen nepotrebujete. Ak je to tak, udržujte zdravý životný štýl a tromfy si šetrite na obdobie záťaže.

S pozdravom,
-boris-

| 1.11.2018