Vážený návštevník, toto je strojovo preložený článok. Vo svojom pôvodnom znení (česky) je plne zrozumiteľný a je podložený nezávislou vedeckou literatúrou. Strojový preklad však má ďaleko k dokonalosti a jeho čítanie vyžaduje veľkú dávku trpezlivosti a fantázie.

Drobečková navigace

Bolesti kĺbov, artritída a reumatizmus

Praktické zhrnutie: Kĺbová zápal (artritída) je vysoko bolestivý stav, ktorý môže mať rôzne príčiny. Článok vám ponúka trochu iný pohľad na kĺby, ich hojenie a bylinnú liečbu artritídy. Z adaptogénov sa uplatňujú pivonka, pabodliak, ženšen, vítaním, zázvor a ďalšie. Tradičná čínska medicína navyše ponúka vysoko účinné bylinné zmesi proti reume, ktoré možno po odbornej konzultácii vyskúšať.

Kĺby sú konštrukčne najzložitejšie súčasťou svalovej sústavy. Každý, kto kedy konštruoval kĺb vie, aké dôležité je mazanie a trvanlivosť. V ľudskom tele je mazanie vyriešené bez oleja: mazadlom je viskózny, klzký vodný roztok - synoviálna tekutina. Tá je nasiaknutá v porézny kĺbovej chrupavke. Bez mazanie by kĺb nevydržal ani deň. Sa synoviálnej tekutinou však drží lepšie, než olejom napustená sintrovaná trecie ložiská známa zo strojárstva. Akonáhle stúpne sila, chrupavkovitá výstelka vytlačí kvapôčku mazadlá, ktoré zabránia trenie i opotrebeniu. Aby synoviálna tekutina z kĺbu nevytiekla, sú kĺby uzavreté v kĺbovom puzdre - synoviálnej pošve, ktorá tiež kĺb chráni.

Zápal a bolesť kĺbov ako sprievodné javy kĺbovej regenerácie

Kĺby sa vďaka dobre vyřešenému mazanie ani pri námahe príliš neopotrebovávajú. Po cvičení nás bolia svaly a všetko možné, ale kĺby hnevá len vtedy, keď si ich naozaj zraníme. Každý technik vie, že kým tvarovo dokonalé ložisko vydrží veľmi dlho, keď je hoci len jedna gulička naštrbená, čoskoro zlyhať. Rovnako tak kĺb sa musí opravovať, kým je poškodenie malé. Oprava si vyžaduje zásah imunitného systému, ktorého bunky vyčistí kĺbovej priestor a opraví poškodené miesto. Kĺbová priestor, kde normálne žiadne bunky nie sú, je pri oprave plný robotníkov, ktoré by aj jediný pohyb rozmliaždil na kašu. Preto pri oprave platí zákaz kĺbom pohybovať. Počas opravy je vyhlásený zápal kĺbu a aj najmenší pohyb nás bolí tak, že si nutnosť kĺbom pohnúť sakramentsky dobre rozmyslíme (odborne sa tomu hovorí alodynia).

U ľahkého poškodenia trvá oprava kĺbov a bolesť s tým spojená len niekoľko dní. Kĺb má však schopnosť opraviť aj relatívne ťažké zranenia. Tieto opravy však trvajú veľmi dlho, zvyčajne dlhšie ako rok. Hovorím zo skúsenosti: mal som prelomené koleno a úplné zahojenie potrhaných väzov vrátane remodelácie mi trvalo niekoľko rokov. Po normálnom cvičení naopak kĺby nebolia vôbec, pretože občasné pohybovanie im prospieva. Opäť možno použiť strojárske prirovnanie: ložiská sa pri chode na voľnobeh skôr záchod, než opotrebujú. Navyše synoviálna tekutina pri pohybe do kĺbu privádza kyslík a živiny, pretože krvné zásobenie kĺbovej výstelky kvôli mechanickým tlakom nie je možné. Preto pri relaxácii komíháme nohami a aj v spánku niekoľkokrát za noc meníme polohu.

Reumatoidná artritída, čiže reuma

Reumatoidná artritída je choroba autoimunitné . Kĺby, za normálnych okolností nebolestivé a dobre skryté pred infekciou, pri reume trpia útokom vlastného imunitného systému . A zatiaľ čo treba autoimunitné diabetes si postihnutý ani hneď nevšimne, zápal kĺbu na seba upozorní okamžite. Stuhnutosť a bolesť kĺbov sa dostavuje hlavne po ranu, pretože v noci majú biele krvinky čas nájsť do kĺbového priestoru vyhlásiť tam mimoriadny stav. Keďže reumu vlastne nevieme vyliečiť, skôr alebo neskôr dôjde aj na skutočné poškodenie, keď biele krvinky začnú z kĺbov vykuchávat domnelej votrelca. Poškodené kĺby sa snaží zahojiť (ďalšie bolesť), ale hojivý proces nemôže dospieť k zdarnému cieľu. Kĺbová plocha stráca geometrickú dokonalosť a pri pohybe pod analgetikami sa môže rozedřít až na kosť - vzniká osteoartritída. Kostné výrastky potom môžu pohyblivosť úplne zničiť. Aj vtedy, keď reuma k takto závažnému postihnutiu kĺbov nevedie, je nebezpečné postihnutím iných chrupavkových a väzivových orgánov, ktoré menej bolí, ale o to sú dôležitejšie - hovorím o reumatickom poškodení srdcových a cievnych chlopní.

Ďalšie typy kĺbové bolesti

Každý skúsený bylinkár vie, že u vážnejšie kĺbovej bolesti je vždy nutná odborná diagnóza. Je to tak nielen preto, že u reume môžu byť potrebné štandardné imunosupresíva au vážnejšieho zranenia tiež chirurgický zákrok, ale aj preto, že tu môžu byť zriedkavé, ale závažné prípady kĺbovej infekcie a nádorového postihnutia, zvlášť osteosarkómu, ktorý sa môže prejavovať úpornou, zdanlivo kĺbovej bolesťou. Tieto a ďalšie zriedkavé chorobné stavy patrí výhradne do rúk lekára a tento článok sa nimi nezaoberá. Je lepšie, keď bezradný lekár vyhľadá experta TČM kvôli reumy, ako keď neskúsený praktík TČM konzultuje lekára kvôli zle diagnostikovanému osteosarkómu.

Prírodná liečba zápalu a bolesti kĺbov

Bolesť kĺbov možno tlmiť. Bodka. A to ako štandardnými analgetikami , tak i špecifickými bylinami. Ale nám nejde len o to nepociťovať bolesť , ale mať kĺby skutočne zdravé. Z toho dôvodu štandardné analgetiká, ktorá väčšinou proti bolesti per sa zaberajú lepšie, nemajú prednosť pred adaptogény, ktoré v rámci toho, čo je možné, zlepšujú i regeneráciu. Prehnané užívanie priemyselných analgetík môže dokonca dobu hojenia drobných kĺbových zranenia u zdravých jedincov aj predĺžiť, pretože telo vie, kedy a prečo bolesť v hojacich sa kĺboch ​​zapína.

Úplne iná je však situácia u reumatickej artritídy. U reume telo zapína kĺbovej bolesť úplne zbytočne a pri liečbe preto nie je na mieste šetriť imunosupresívami a analgetikami. Na rozdiel od normálneho kĺbového zranenia, ktoré sa hoja, sa totiž autoimunitné postihnutie nehojí a bez imunosupresívnej liečby sa zhoršuje rýchlejšie ako s ňou. Aj tu máme k dispozícii navyše k štandardnej liečbe tiež osvedčený receptár TČM a navyše aj adaptogény, ktorých účinok proti autoimunitu tiež nie je vymyslený. Reumatický stav však bohužiaľ zatiaľ nedá príčinne vyliečiť a použitie pravidelné dávky analgetík môže byť k zachovaniu akejsi-také kvality života postihnutého nevyhnutnosťou. Keď sme si teda vyjasnili, že prostá a reumatické bolesti kĺbov sú cez určité podobnosti dva odlišné prípady, môžeme pristúpiť ku každému zvlášť.

Bylinné prostriedky pri prosté bolesti kĺbov a pri reume

Za podmienky, že boli lekárom vylúčené všetky iné chorobné stavy, prostá (tj. Traumatická) bolesť kĺbov je vhodným cieľom na liečbu adaptogény. A to aj samoliečbe, pretože adaptogény majú vlastnosti, ktoré samoliečbu a kompatibilitu s drvivou väčšinou liekov umožňujú. Je mojím osobným názorom (ktorý som zdôvodnil vyššie), že pri prosté bolesti kĺbov majú známe prírodné adaptogény prednosť pred bežnými analgetikami. Adaptogény síce tlmí bolesť menej rýchlo, ale ich ozdravujúce účinok môže byť pri správnom dávkovaní značný. Pomôžu tiež šlachám a svalom, ktoré tiež bývajú pri traume kĺbov poranené.

  • Pivoňka čínska a ďalšie druhy rodu Paeonia - Pod slovným spojením "známe prírodné adaptogény" si každý hneď predstaví ženšen . Ja by som ale na prvom mieste uviedol koreň pivonky, ktorý nielenže je oveľa lacnejšie, ale aj autoritatívne publikácia Zhao2013ect ho uvádza na prvom mieste ako účinný u prosté aj reumatické bolesti kĺbov. Jej účinok potvrdzuje aj Zhang2012mit a ďalšie vedecké práce. Pivoňka nepatrí ku klasickým adaptogenům (tým z polovice minulého storočia), ale dobre sa vie, že je absolútne nejedovatá a že ani 100g dávka denne nikomu neublíži. Aby som bol úplne presný, Zhao2013ect odporúča zmesné glykozidy pivonky (total Paeonia glycosides), teda účinné látky tejto rastliny. Ale pri požití koreňa pivonky napríklad v polievke sa jej glykozidy dobre vstrebávajú a nie je teda nutné ich čistiť. Stačí nám zakúpiť relatívne dobre dostupný koreň pivonky čínskej, ktorý má peknú bielu farbu, chutí lepšie ako zemiaky a je aj výživný. Pivoňkáři (či už bylinkári či záhradníci) však vedia, že unikátny rod Paeonia má liečivých druhov viacero. A to nielen pivonku krovitá , ďalšie drogu TČM (cortex moutan), ale aj pivonku korálovou (Paeonia mascula), pivonku Veitchovu (Paeonia veitchii), pivonku Clusiovu (Paeonia clusii), pivonku úzkolistý (Paeonia tenuifolia), pivonku úchylnú (Paeonia anomala) a mnohé ďalšie druhy, medzi ktorými samozrejme nechýba ani naše pivonka lekárska (Paeonia officinalis).
  • Pabodliak lopúchový , tzv. Snežný lotos, či po kresťansky nebeská hostie, je tradičný prostriedok TČM a Ajurvédy proti zápalom, hlavne astmy ( Chopra1924pnp ). Tu ho uvádzam kvôli jeho vysokej účinnosti pri reume a kĺbové bolesti. Táto himalájska rastlina môže slúžiť ako príklad toho, akými míľovými krokmi speje vedecký výskum bylín k žiarivým zajtrajškom. Vedecká správa Chopra1924pnp , ktorej autorom je indický profesor medicíny, už v r. 1924 prezentuje asi 50 lekárskych pokusov, ktoré prehľadne určujú, na čo sa bylina hodia a na čo nie. Až do 60. rokov potom nič. Žiadne publikácie. Ticho. Áno, bola vojna a vôbec. Ale vedecké správy za toto obdobie chýba nielen z Indie, ale odvšadiaľ, vrátane USA. Dobrá. Povedzme že v atómových 50. rokoch (elektrická boli roky 40., kozmická potom leta 60.) byliny upadli v nezáujem. Ale ani od roku 2000, kedy sa s výskumom bylín roztrhlo vrece a vyšlo vyše 300 publikácií o pabodliak, sa situácia nezlepšila. Najlepší obraz aj dnes ponúka Chopra1924pnp . Zvyšné články sú informačné smeti, ktoré túto rastlinu sekvencují, chemicky profilujú a všelijako pitvú, bez z toho plynuli akejkoľvek klinickej závery okrem doktorátov a naplnených publikačných kvót postmoderných akademikov. Tradičnému účinku pabodliak proti bolesti kĺbov sa z 300 publikácií venujú len tri. Pardon, jedna: Tag2016eap . Tá druhá, Han2016ies , skúma príbuzný pabodliak listenový . A tá tretia, Yi2010caa , potvrdzuje účinnosť ch. listenového proti zápalu a bolesti iné ako kĺbové. Článok Chopra1924pnp aj dnes ponúka desaťkrát toľko vedy, ako tri spomínané postmodernej publikácia dohromady. A potom sa ľuďom divte, že chodia za majstrami TČM. Som samozrejme ďaleko vzdialený toho, aby som tento problém chcel riešiť. Ako hovorila moja stará mama, "Čo boh robí, stretnúť dobre robí." Či ako hovorila mama, "Ty si hľaď svojho ao politiku sa nestaraj." Či ako hovorí dobrý nemecký filozof, "jedzte a buďte šťastní". K účinným druhom proti bolesti kĺbov a reumatizmu patrí nielen ch. lopúchový a ch. listenový (o ktorom pekne píše prehľad Chik2015sir ), ale aj pabodliak vlnatý ( Law2005hdh ), pabodliak jestřábníkový ( Tan2014dss ), pabodliak strapatý ( Duan2002ics ), pabodliak švárny ( Lee2013paa ) ai.
  • Ženšen pravý v indikáciách bolesti kĺbov a reumy - protizápalové a regeneračné pôsobenie predurčuje ženšen nielen k podpore prípadov kĺbových bolestí, ale aj k zvýšeniu schopnosti znášať fyzickú záťaž všeobecne. Je azda zbytočné uvádzať, že ani u ženšenu nie sú jeho účinky vymyslené, ale dostavujú sa vďaka pôsobeniu jeho steroidných glykozidov - panaxosidů. Na rozdiel od kortikosteroidov bežne používaných u reumy panaxosidy pôsobí menej imunosupresívne , napriek tomu sú však výrazne protizápalové é. Ide hlavne o majoritný ginsenosidy Rb 1 , Rb 2 , Rg 1 a pod. Mechanizmus, pôsobí u reume objasňuje Jhun2014rge . Rovnako dobre sa však uplatní aj u prosté artritídy. Podľa Kim2007aeg ginsenoid Rb 1 lieči bolesť pri artritíde blokáciou dráhy TNF-α. Podľa Gu2014smp ginsenoid Rg 1 chráni kĺby inhibíciou osteoklastov (buniek, ktoré rozpúšťajú kosť u postihnutých kĺbov). Ginsenosidy, Rg 3 , Rk 1 a Rg 5 sú proti artritíde účinné podľa Kim2010rgs , Endale2014krg , So2013peg ai. Ženšenový metabolit zlúčenina K je účinná podľa Choi2013jec a Chen2014gmc . Proti artritíde pôsobí aj minoritný ginsenosidy, napríklad Ro ( Matsuda1990aag ), tie však nemožno pre nedostatok priestoru vymenovať a referencovat. Je azda zbytočné uvádzať, že z týchto teoretických štúdií podľa vedeckých pravidiel pre klinickú prax nič neplynie, takže v liečbe skutočných pacientov si stále drží prím nevedecká TČM. Šarlatánstvo zdar. Pokiaľ ide o rôzne druhy ženšenu ( rod Panax ), svojim protizápalovým a regeneračným pôsobením sú ž. pravému podobné aj ženšen americký , notoginseng ( Chang2007aeb , Zhang2007cse ), ženšen japonský , ženšen vietnamský a všetky ďalšie druhy .

K protizápalovým adaptogenům sa všeobecne radí ženšen, vítaním, zázvor a mnohé ďalšie. Tu je problémom to, že napriek veľkému množstvu sezbíraných vedomostí veda nevie lekárom poradiť rovnako autoritatívne ako nevedecká TČM) bolo zistené viacero mechanizmov, ktorými pôsobí ako proti zápalu, tak aj proti samotnému vnímanie bolesti .

Ďalšie byliny proti bolestiam kĺbov prezentujú prehľady Soeken2003hmt , Long2001hmt a Setty2005hmc , z ktorých vyberám

Z ďalších prírodných možno spomenúť polyfenoly z olív (tyrozol, oleuropein), citrusov (naringin, hesperidín), viniča (resveratrol, prokyanidíny) a čajovníka ( Kawaguchi2011eap ). Naringin proti reumatickej artritíde a autoimunitu zmieňuje aj Ahmad2014aaa . Účinky proti zápalu a bolesti s implikácií pri artritíde má podľa vedeckých prehľadov aj lotosové embryo , konope , kapsaicín, rybie a plazí tuky, cesnak , žerucha siata (Lepidium sativum, Raval2013aec ), ajurvédska samoduť hrozna (Symplocos racemosa, Acharya2016cas ), kadidlovník pravý a kadidlovní pílovitý (Boswellia, Hamidpour2013frx ), aloa pravá ( Cock2015gap ) a ďalšie rastliny. U bolesti kĺbov sa nesmie zabúdať tiež na účinok cvičenia a zdravého životného štýlu ( Cramp2013nif ).

Bylinné prostriedky Tradičné čínskej medicíny

Skutočne účinné byliny a kombinácie rýchlo získame od TČM. Štúdia Zhao2013ect prezentuje konsenzus TČM expertov, podľa ktorého sú tri najviac odporúčané kombinácie na prostú bolesť kĺbov:

  1. lektvar děhel chlpatého a ochmetu
  2. obličková pilulka k uvoľneniu bolestivé obštrukcie
  3. tzv. Dryák proti ochromenie (Wang-be, 尪 痹), ktorého presné zloženie ale nepoznám, pretože nemám k dispozícii plné znenie publikácia

Tri najviac odporúčané kombinácie podľa Zhao2013ect na reumatickú artritídu sú:

  • LEI-gong-Teng-Duo-gan (雷公藤多苷) - zmes, ktorej hlavnou zložkou je trojkřídlec
  • dve ďalšie kombinácie, ktorých presné zloženie nepoznám, pretože nemám k dispozícii plné znenie publikácia

Štúdia Li2015hna (25983850) formou vedeckého článku uvádza názory jediného odborníka: Jedného z guru súčasnej TČM, Dr. Ji-Ren Liho. Subjektívne (!) Predpisy Ji-Ren Liho boli spracované bioinformatickým spôsobom v 871rozměrné matici 343 bylín vo všetkých zmesiach, ktorú Li2015hna dáva k dispozícii. 15 najpoužívanejších bylín bolo: Millettia reticulata, Sargentodoxa Cuneo, Astragalus membranaceus, Dang Gui, Quan Xie, Qing Feng Teng, Ku Shen, Wu Tou, Wu Gong, Huang Bai, Bi Xie, Ren Dong Teng, Qin Jiao, Wu Shao She, Pu Gong Ying. Publikácia 28763759 uvádza ako štandardne užívanou pri artritíde TČM kombinácii Dang Gui Si Ni Tang. Publikácia 27656238 uvádza ako štandardne užívanou ďalší kombinácii proti autoimunitným ochoreniam vrátane reumatickej artritídy Xian Fang Huo Ming Yin. Trubačka cesnaková (Mansoa alliacea) je tradičný proti reumatizmu v Južnej Amerike.

Je však nutné si uvedomiť, že na liečbu reumatickej artritídy sa používajú aj relatívne účinná rastlinná imunosupresíva , ktorá nemusí byť neškodná ani patriť medzi adaptogény. Napríklad účinný trojkřídlec Wilfordův ( Lipsky1997pnt , Ramgolam2000tcm , Bao2011cht ) je nepríjemne jedovatý, účinná povízelka (Cissampelos, Semwal2014fap ) tiež. (Podozrivý je vlastne aj náš kostihoj , Stickel2000esc , hoci je kostihoj u nás tradičné proti bolestiam svalov a kĺbov, Staiger2012cco . Farmaceutické KOSTIHOJOVÝ prípravky vraj alkaloidy neobsahujú a sú bezpečné, Staiger2013crf ). Pri reumatizme viac než pri iných indikáciách je skutočne nutná predbežná osobné konzultácie s odborníkom TČM.

| 1.11.2018