Vážený návštevník, toto je strojovo preložený článok. Vo svojom pôvodnom znení (česky) je plne zrozumiteľný a je podložený nezávislou vedeckou literatúrou. Strojový preklad však má ďaleko k dokonalosti a jeho čítanie vyžaduje veľkú dávku trpezlivosti a fantázie.

Drobečková navigace

Bolesti kĺbov

Akútna bolesť kĺbov pociťujeme prirodzene po záťaži. Túto bolesť dobre poznajú športovci a všeobecne ťažko fyzicky pracujúci ľudia. Chronická bolesť kĺbov je prítomná pri vážnejším zranení a následnom hojenie kĺbu. Neutíchajúci bolesťou tiež trpí mnohí seniori .

Zdravé kĺby neustále regenerujú

Ľudia trpiaci chronickou bolesťou kĺbov často hovoria že majú opotrebované kĺby. To je pravda len sčasti. V priebehu života sa totiž kĺby neustále opotrebovávajú a zase opravujú. Namáhaný kĺb často niekoľko dní bolí, ale potom u zdravých jedincov (i seniorov) sám zregeneruje. Problém nastáva až vtedy, keď sa táto prirodzená regeneračnú schopnosť zníži alebo úplne vymiznú.

Artritída a chronická bolesť kĺbov

Za chronickou bolesťou kĺbov väčšinou stojí zápal . Zápal je imunitný proces a bolesť je jeho atribútom. Zápalu kĺbov hovorí artritída alebo osteoartritída (ak zápal zasahuje kostné tkanivo). Základným mechanizmom vzniku artritídy je poškodenie kĺbovej výstelky, ktoré vedie k zápalu. Zápal sprevádza hyperalgesie (zvýšená bolestivosť) a allodynie (vnímanie nebolestivých vnemov ako bolestivé). V zanietenom kĺbu tak bolesť potom aj voľným pohybom alebo dotykom v blízkosti kĺbu. Bolesť kĺbu je za normálnych okolností účelným javom - hovorí nám ako dlho máme poškodenému kĺbu dopriať pokoj a umožniť jeho regeneráciu. Existuje ale neúčelné chronická artritída (reumatoidná artritída), ktorá nielenže nevedie k regenerácii kĺbu, ale dokonca kĺb dlhodobo ničí.

Reumatoidná artritída

Reumatoidná artritída (reuma) je komplikované autoimunitné ochorenie. Ide o to, že biele krvinky pacienta z nejakého dôvodu zblbnú a začnú vidieť problém tam, kde nie je - v zdravej kĺbovej chrupavke. Príčiny tohto procesu sú nejasné, ale v kĺbe sa vytvorí zápal, pri ktorom sa biele krvinky snažia zničiť neexistujúceho nepriateľa a pri tom demontujú spojivo chrupavky a trámce priľahlé kosti, vnútri ktorých sa podľa ich názoru skrývajú mikróby alebo rakovina. Všetky autoimunitné ochorenia sú nepríjemná, ale reumatoidná artritída je veľmi špecifická v tom, že môže postihovať aj iné chrupavky tela, špecificky srdcové a tepnovej chlopne. Reumatoidná artritída nie je len chorobou seniorov, môže sa objaviť aj v relatívne mladom veku. Lekári sú pri nej často bezradní, alebo ju rieši globálnymi imunosupresívnymi lieky, napríklad kortikoidy, ktoré vedú k zníženej imunite, infekciám a bludnému kruhu priberania ďalších a ďalších paracelsovských liekov do pacientovho denného jedálnička.

Klasické adaptogény proti bolesti kĺbov a artritíde

Kauzálne účinok adaptogénov proti zápalom a bolestiam je dôležitý u artritídy, kde máme záujem nielen o jednoduché odstránenie pocitu bolesti, ale hlavne o regeneráciu chorého kĺbu, prípadne o odstránenie autoimunitné poruchy, ak táto artritídu spôsobila. Okrem klasických adaptogénov vhodných pri bolestiach kĺbov by som chcel spomenúť aj ďalšie účinné rastliny.

Ženšen (Panax spp.)

Existujú desiatky prác potvrdzujúce účinok ženšenu pravého a dalšch druhov ženšenu ( americký ženšen , notoginseng ) proti artritíde a tým aj bolesti kĺbov. Zakladá sa hlavne na miernom pôsobenie panaxosidů proti akútnej bolesti a ich silnom pôsobení proti chronickým zápalom a bolesti. Jedná sa o gisenosid Rb 1 , Rb 2 , Rg 1 a ďalšie. Ich reprezentatívny prehľad je tu:

 • Extrakt ženšenových saponínov (hlavne gssd. Rg 3 , Rk 1 a Rg 5 ) pôsobil na myšiam modelu proti artritíde ( Kim2010rgs ). Podobný výsledok priniesla aj štúdia Endale2014krg .
 • Jhun2014rge objasňuje molekulárne mechanizmy ktorými ženšen lieči autoimunitné artritídu.
 • Ginsenosidy Rb 1 pôsobil na myšom modeli proti artritíde blokáciou dráhy TNF-α. ( Kim2007aeg )
 • Ginsenosidy Rg 1 na modeli artritídy chránil kĺby inhibíciou diferenciácie a dozrievania osteoklastov. ( Gu2014smp )
 • Gssd. Ro pôsobil proti experimentálny zápalu a artritíde u potkana. ( Matsuda1990aag )
 • V in vitro modeloch artritídy bol ochranný účinok na chondrocyty zistil u gssd. Rg 3 ( So2013peg ) aj zlúčeniny K ( Choi2013jec ).
 • Zlúčenina K tiež vykázala ochranný účinok pri artritíde na potkaním modelu. ( Chen2014gmc )
 • Podľa klinickej štúdie Zhang2007cse uskutočňované na 84 pacientoch trpiacich reumatickou artritídou notoginseng už po 4 týždňoch zlepšoval stav pacientov.
 • Extrakt notoginseng účinkoval proti reumatickej artritíde na myšiam modelu. ( Chang2007aeb )

eleuterokok ostnatý

Eleuterokok ostnatý , nesprávne sibírsky ženšen , je príkladom adaptogénu neobsahujúceho unikátne chemické látky ( Davydov2000es ), ale pôsobiaceho ako zmes fytochemikálií. Jeho účinok na myšom modeli artritídy popisuje Takahashi2014pte . Protizápalový účinok jednej z jeho zložiek bol v súvislosti s artritídou popísaný štúdií Yamazaki2007spc .

vítaním uspávajúca

Vítaním uspávajúca (ášvaganda, nesprávne indický ženšen ) mala účinok proti zápalom a artritíde ako na potkaním modelu ( Rasool2006sew , Rasool2007pew , Gupta2014eae , Khan2015ews ) tak u ľudských pacientov ( Sumantran2007cpr , Singh2007wsi ). Mechanizmus jej účinku vysvetľuje napr. Ichikawa2006wpa .

Ďalšie liečivé rastliny proti artritíde a bolesti kĺbov

Vedecké prehľady uvádzajú potenciálny účinok proti artritíde u mnohých ďalších rastlín. Zo systematických prehľadov ktoré som študoval by som osobitne uviedol Soeken2003hmt , Long2001hmt a Setty2005hmc . Relatívne povrchne som preštudoval veľké množstvo účinných rastlín. Na zozname nájdete adaptogény a liečivé rastliny, ktorých spoločným menovateľom je účinok pri artritíde / bolesti kĺbov:

 • Salidrosidov, ktorý je majoritný účinnou látkou rozchodnice ružovej vykázal na potkaním modelu ochranné účinky proti imunitným komplikáciám reumatickej artritídy. ( Zhu2016saa )
 • Pabodliak (Saussurea) patrí medzi klasické zázračné rastliny TČM a účinkuje proti zápalom a bolesti. Reumatoidná artritída je jeho tradičný indikáciou ( Chik2015sir , Long2001hmt ).
 • Zázvor pravý má rozsiahle protizápalové účinky a pôsobí tiež proti artritíde ( Grzanna2005ghm ). Jeho účinnosť proti bolesti v kolenách bola klinicky preukázaná ( Tapsell2006hbh ).
 • Zázvoru príbuzná kurkuma je tiež účinná proti chronickým zápalom ( Bright2007cad ).
 • Děhel čínsky patrí medzi tradičné prostriedky TČM proti artritíde. Jeho účinku proti artritíde sa venuje prehľad Magdalou2015aso .
 • Pivoňka čínska je TČM rastlina s tradičnou indikáciou na bolesť kĺbov ( Zhang2012mit ).

Prírodných liečiv s potenciálnym účinkom proti bolesti kĺbov je toľko že sa im ani všetkým nemôžem riadne venovať. Proti zápalu a autoimunitu pomáhajú aj polyfenoly z olív (tyrozol, oleuropein), citrusov (naringin, hesperidín), viniča (resveratrol, prokyanidíny) a čajovníka ( Kawaguchi2011eap ). Naringin proti reumatickej artritíde a ďalším autoimunitným ochoreniam zmieňuje aj Ahmad2014aaa . Účinky proti zápalu a bolesti má aj lotosové embryo , konope , kapsaicín, rybie a plazí tuky, cesnak, žerucha siata (Lepidium sativum, Raval2013aec ), ajurvédska samoduť hrozna (Symplocos racemosa, Acharya2016cas ) a kadidlovník (Boswellia, Hamidpour2013frx ), aloa pravá ( Cock2015gap ) a určite aj ďalšie rastliny, ktoré unikli mojej pozornosti.

Z rastlín ktoré nie sú adaptogény sa proti bolestiam kĺbov veľa zmieňuje jedovaté Tripterygium wilfordii ( Lipsky1997pnt , Ramgolam2000tcm , Bao2011cht ), jedovatá povízelka (Cissampelos, Semwal2014fap ). Tiež kostihoj lekársky (Symphytum officinale) obsahuje alkaloidy kvôli ktorým by som váhal ho zaradiť medzi adaptogény ( Stickel2000esc ), hoci je kostihoj u nás tradičné proti bolestiam svalov a kĺbov ( Staiger2012cco ). Farmaceutické Kostihojový prípravky vraj alkaloidy neobsahujú a sú bezpečné ( Staiger2013crf ). U bolesti kĺbov sa nesmie zabúdať tiež na účinok cvičenia a zdravého životného štýlu ( Cramp2013nif ).

| 30.1.2018