Vážený návštevník, toto je strojovo preložený článok. Vo svojom pôvodnom znení (česky) je plne zrozumiteľný a je podložený nezávislou vedeckou literatúrou. Strojový preklad však má ďaleko k dokonalosti a jeho čítanie vyžaduje veľkú dávku trpezlivosti a fantázie.

Drobečková navigace

Alkohol (kocovina) a iné intoxikácie

Intoxikácia, kocovina, alkoholizmus

Alkoholové a iné intoxikácie majú dva aspekty: chemickú záťaž organizmu (hlavne mozgu a pečene, mnohokrát tiež obličiek) a závislosť, pokiaľ ide o látky návykové. Pri ochrane pred intoxikáciou sa uplatní neuroprotektívne účinky adaptogénov . Naviac ale majú niektoré adaptogény špecifický účinok blokujúci vplyv drogy na dopamínové signalizáciu do nucleus accumbens, ktorá je princípom drogovej závislosti .

Účinky adaptogénov pri intoxikácii organizmu

Zoznam klasických adaptogénov číta desiatky rastlín a mnohé z nich majú paralelný neuroprotektívne a protizápalové účinky , ktoré tvoria jadro účinku modelového adaptogénu ženšenu proti otravám. Iné adaptogény než ženšen som zatiaľ bohužial tejto súvislosti nenastudoval, takže sa v tomto texte zatiaľ viac-menej obmedzujem na ženšen, ktorý sa považuje medzi adaptogény za jednotku. Inak podobné neuroprotektívne účinky má napríklad aj rozchodnica ružová a ďalšie adaptogény.

Ochrana neurónov a kognitívnych funkcií

Vplyv adaptogénov na pamäť sa zvyčajne skúma v súvislosti s účinkami na centrálny acetylcholínové dráhy . Ženšen chránil pamäť na modeli cholinergného narušenie učenia skopolamin ( Nitta1995pge , Sloley1999age ). Podľa Alhazmi2013peg sú ochranné účinky ženšenu na pamäť rovnaké ako pri mementinu (štandardného paliatívnej lieku na Alzheimerovu chorobu ). Účinným Panaxosidy sa zdá byť ginsenoid Rb 1 , ktorý zvyšuje výlev acetylcholínu z hipokampe ( Benishin1991egr ). To je v čiastočnom rozpore so závermi štúdií Yamaguchi1995egi a Yamaguchi1996egi , podľa ktorých pamäť chráni gssd. Rg 1 a gssd. Re , nie však gssd. Rb 1 , Rd , F 2 , Rf , Rh 1 ani 20-O-Glu-PPD .

Ochranný účinok na pamäť sa zistil aj u hlavnej účinnej látky Rozchodnice salidrosidov ( Zhang2013sab , Palmeri2016sbc , Vasileva2016bec ).

Ochrana pred opicou

Ženšen upokojuje podráždenia mikroglie zodpovedné za opicu. Najlepšie je ženšen užiť pred konzumáciou alkoholu alebo spoločne s ním. Účinok pri užití deň potom je menšia. Ženšen tiež chráni pred předrážděním neuróny pamäťového centra hipokampe ( Kim2007neg ).

Proti závislosti samotnej

Hneď skraja: nemožno čakať zázraky. Ten, kto si raz vyvinul silnú drogovú závislosť, bude pri každej vhodnej príležitosti opäť v pokušení. Adaptogény s príslušným dopaminergným účinkom pomáhajú tým, že robí abstinenciu menej stresujúce. Toto tvrdenie podporuje viacero publikácií, ktoré však stále nerozptýlili moje osobné pochybnosti o tomto konkrétnom účinku ženšenu a klasických adaptogénov.

  • Kim1995bbg (potkan), Tokuyama1996ege , Kim1999ibg (myš) - účinok celkového saponinového extraktu ženšenu alebo jednotlivých panaxosidů proti dopamínergické senzibilizácia v dôsledku kokaínovej závislosti.
  • Kim1995ibg (myš) - normalizujúci vplyv na nervovú signalizáciu u morfinismu.
  • Shim2000meg (potkan) - normalizujúci vplyv na nervovú signalizáciu a zmeny génovej expresie neurónov po podaní nikotínu.
  • Takahashi1998ppe , Kim2005pap - normalizujúci pôsobenie ženšenu na CNS a pôsobenie proti závislosti od opioidov, kokaínu a amfetamínov.
  • Oh1997gts - ženšenový celkový saponín inhibuje dopamínové vyčerpania v c. Striatum po metamfetamínu.
  • Blum2007mcc - rozchodnica ružová (Rhodiola rosea) ovplyvňuje dopamínové signalizáciu a má potenciál proti drogovým závislostiam (alkoholizmus atď.) Táto štúdia identifikuje dopaminergné systém (konkrétne inhibícia katechol-O-metyl transferázy) ako potenciálny mechanizmus všeobecného účinku Rozchodnice proti drogovým závislostiam (napr. Alkoholizmu ). Pôsobením na centrálny serotonínový systém Rozchodnice zmierňovala príznaky experimentálneho (potkan) nikotínového abstinenčného syndrómu ( Mannucci2012sir ).

Ospravedlňujeme sa, ale tento článok nie je zatiaľ dokončený. Súčasná, rozpracovaná verzia nevyjadruje jeho konečnú podobu.