Vážený návštevník, toto je strojovo preložený článok. Vo svojom pôvodnom znení (česky) je plne zrozumiteľný a je podložený nezávislou vedeckou literatúrou. Strojový preklad však má ďaleko k dokonalosti a jeho čítanie vyžaduje veľkú dávku trpezlivosti a fantázie.

Drobečková navigace

Bolesti hlavy, migréna

Bolesti hlavy a migréna

bolestí hlavy
Bolesť hlavy (George Cruikshank, Metropolitné múzeum, NY)

Bolesť hlavy je klinický príznak ktorý môže mať širokú etiológiu. Bolesť hlavy je bolesť, ktorú nie sme schopní pripísať konkrétnej štruktúre (treba zub, nos atď.), Ale ktorú cítime difúzne v celej hlavovej časti. Samotná mozgové tkanivo bolieť nemôže pretože nemá receptory bolesti. Vo vnútri lebky sa ale nachádzajú mnohé štruktúry ktoré nociceptory majú - mozgové cievy, dura mater a väčšina tkanív obklopujúcich CNS. Zápalový proces v mozgu môže zvýšiť tlak mozgovomiechového moku alebo iným spôsobom dráždiť štruktúry citlivé na bolesť.

O migréne existujú rôzne teórie, najnovšie sa ale vedci prikláňajú k názoru že to môže byť podráždenie trojklaného nervu ktoré sa prenáša z mozgových obalov.

Bolesť hlavy môže tiež sídliť v konkrétnych štruktúrach na hlave alebo dokonca mimo nej (krk, ramená, hruď), pričom náš senzorická systém ju mylne premieta dovnútra hlavy. Býva to bolesť krčných svalu, ramenných svalov atď. Ďalšou častou príčinou bolestí hlavy bývajú zápaly dutín (sinusitídy) a zubov. Pri zápale stredného ucha obyčajne najviac bolí postihnuté ucho, ale intenzívna bolesť sa premieta do celej hlavy. Ďalšími příčinamy bolestí hlavy bývajú zápaly slinných žliaz, zápal spojiviek, zápal slzné žľazy. Úplne iný typ bolesti hlavy zase vzniká úrazom (tj. Keď hlavou o niečo tvrdého buchnete). Vidíme teda že príčina bolesti hlavy môže byť veľmi závažná ( o rakovine nehovoriac), Pri dlhšie trvajúcej bolesti hlavy by sme preto nemali váhať s návštevou lekára. Až na druhom mieste je samoliečba adaptogény, ktorá by mala tiež prebiehať pod dohľadom lekára znalého lekárskej botaniky.

Adaptogény pri bolestiach hlavy

Dôvodov kvôli ktorým bolesť hlavy vzniká je teda veľa. Medzi rôznymi typmi bolesti hlavy sa nájde niekoľko takých, u ktorých adaptogény zaberajú:

  • Ženšen pôsobí v těchnto prípadoch ::

    U ďalších konkrétnych zápalov štruktúr čeľuste, tváre a očných štruktúr nemožno dať všeobecné odporúčania. Rozhodnutie o použití ženšenu by mal na základe individuálnych špecifík prípadu urobiť lekár TČM alebo ženšenu znalý MUDr. Imunomodulačná pôsobenie ženšenu u akútnych najmä bakteriálnych zápalov je nejasné (TČM radí sa mu v týchto prípadoch vyhnúť) a postup liečby musí sledovať lekár. To už sme sa však dostali ďaleko za rámec "bolesti hlavy".

  • Bylinné zmesi proti migréne často obsahujú zázvor . Celá čeľaď zázvorovitých má účinky proti zápalom a bolestiam ( Lakhan2015zep ), spoločne so zázvorom by som osobitne zdôraznil kurkumu ( Curcuma longa ) .

Ospravedlňujeme sa, ale tento článok nie je zatiaľ dokončený. Súčasná, rozpracovaná verzia nevyjadruje jeho konečnú podobu.