Vážený návštevník, toto je strojovo preložený článok. Vo svojom pôvodnom znení (česky) je plne zrozumiteľný a je podložený nezávislou vedeckou literatúrou. Strojový preklad však má ďaleko k dokonalosti a jeho čítanie vyžaduje veľkú dávku trpezlivosti a fantázie.

Drobečková navigace

Trúdnikovec pestrá (Trametes versicolor, drive Coriolus versicolor)

Trúdnikovec pestrá (Trametes versicolor)
Trúdnikovec pestrá (Trametes versicolor) wiki

Trúdnikovec pestrá je liečivá huba, ktorej glykoproteíny majú imunomodulačné a protirakovinové účinky ( Sekhon2016esi ). V tejto indikácii je trúdnikovec pestrá populárny hlavne v Japonsku. Trúdnikovec pestrá rastie dosť hojne aj u nás, ale kvôli tuhé konzistencii je nekonzumovateľná a pred užitím sa musí práškovať alebo pripravovať ako extrakt.

Z trúdnikovec pestré sa získava proteoglykánov (PSK) účinný proti viacerým druhom rakoviny ( Jimenezmedina2008ipi , Fisher2002aem , Eliza2012eyz ), vrátane rakoviny prsníka ( Standish2008tvm ), kolorektálneho karcinómu ( Kanoh1994eae , Kobayashi1995aep ) a leukémia ( Wan2010pdc ).

Glykoproteinový obsah pestované trúdnikovec možno analyzovať chromatografiou a ďalšími metódami biochémie ( Rau2009psa ), špecifické protirakovinové pôsobenie ale tieto metódy nezmeria. Pri využití voľne rastúce trúdnikovec je nutné dbať na čistotu zdroje, pretože huby v prírode majú veľkú schopnosť koncentrovať ťažké kovy ( Dogan2006cms ).

Iné využitie trúdnikovec

Trúdnikovec pestrá je schopná rozkladať rad odpadových látok drevného (papiernického) aj syntetického pôvodu. Jej podhubie sa využíva na rozkladanie dreveného odpadu, slamy, lignínu, papierenských výluhov, kalov z ČOV, fenolu, fenantrén, triterpenoidov, syntetických farbív, farmák, mykotoxínov atď. ( Martinkova2016bpc ).

Ospravedlňujeme sa, ale tento článok nie je zatiaľ dokončený. Súčasná, rozpracovaná verzia nevyjadruje jeho konečnú podobu.