Vážený návštevník, toto je strojovo preložený článok. Vo svojom pôvodnom znení (česky) je plne zrozumiteľný a je podložený nezávislou vedeckou literatúrou. Strojový preklad však má ďaleko k dokonalosti a jeho čítanie vyžaduje veľkú dávku trpezlivosti a fantázie.

Drobečková navigace

Chcem skúsiť ženšen na prípravu organizmu na operáciu kŕčových žíl

Dobrý deň, ďakujem za Vaše články. Mám na Vás nasledujúce prosbu. Mám veľké kŕčové žily. Idem v polovici novembra na operáciu. Chcem skúsiť ženšen TaiwanTCM Liang na prípravu organizmu na operáciu, zmiernenie pooperačných ťažkostí, a prevenciu. Moc Vás prosím pre odporúčania dávkovania. Alebo myslíte, že je lepšie ísť do centra TČM a liečiť sa zmesou bylín? Z príspevkov o účinkoch ženšenu mám dobrý pocit. Prosím o bližšie informácie, ďakujem. David

Ďakujem za pochvalu článkov. Snažím sa písať o veciach, ktoré naozaj fungujú ao ktorých sa málo vie. Je moja osobná skúsenosť (resp. Mojich blízkych), že im boli predpísané neúčinné alebo dokonca škodlivé prípravky s bombastickou reklamou, takže mám pri písaní aj svoje osobné dôvody.

Vaša otázka sa dotýka dvoch tém:

1. Účinnosť ženšenu proti žilovom ochoreniam a varixům

Pokiaľ ide o dávkovaní na úpravu kŕčových žíl , alebo varixov všeobecne, tak tu je nutné užívať ženšen dlhodobo. Nerád Vám hovorím to čo sám asi viete, ale účinok nie je zaručený. Varixy mávajú rôzne príčiny a ženšen nemusí na všetky zaberať. Skúsenosti pacientov, ktoré som poznal, sú však veľmi pozitívne. O dávkovanie ženšenu si môžete prečítať na zvlášení stránke. U kŕčových žíl dávky nemusia byť vysoké - títo ľudia užívajú väčšinou 2g kvalitného 6-ročného ženšenu vo forme ginseng radix rubra . Ale pozor: Aj keď úľavu možno pocítite skoro, trvá niekoľko mesiacov než dôjde k reparáciu žilového riečišťa.

Ako muži by som Vám možno odporučil väčšiu dávku okolo 3g denne. Muži sú jednak ťažšie, jednak mužské kŕčové žily naznačujú relatívne väčšie zdravotné odchýlku ako bežnejšie kŕčové žily žien. Inak kompletný prehľad referencií relevantných k pacientov pozorovanému účinku ženšenu na kŕčové žily možno nájsť na stránke o jeho účinku na kŕčové žily .

2. Užívanie ženšenu v predoperačnej príprave

Pokiaľ ide o predoperačnú prípravu, operácia predstavuje pre organizmus záťaž a stres , ku ktorého zmiernenie sa ženšen ako adaptogén nesporne hodí. Má rozsiahle účinky na imunitný systém a spĺňa všetky predpoklady na to, aby znižoval pravdepodobnosť pooperačných komplikácií . Ázijskí MUDr. lekári podávajú panaxosidy pri operáciách aj injekčne a v klinických správach hlásia veľmi dobré výsledky ( Xia2005gcs ). MUDr.lekári u nás o prospešnosti ženšenu vedia relatívne menej, avšak je ženšen súčasťou nášho liekopisu. Zo strany výrobcov syntetických medikamentov dokonca existuje určitá snaha účinky prírodných liekov v predoperačnej príprave zľahčovať, ale to teraz nechcem rozoberať.

Vo Vašom prípade by som (bez znalosti Vašej váhy) v období asi 7 dní pred operáciou odporučil užívať 5g ženšenu denne s vynechaním v deň operácie (panaxosidy účinkujú mnoho desiatok hodín).

Ohľadom návštevy TČM centra ...

Na Taiwane alebo v Japonsku by odpoveď bola jednoznačne navštíviť. Vo slobodnej časti Ázie je TČM lekárstva úplne štandardizovaným odborom . V Číne a tiež v Čechách je prevádzkovanie TČM stále vo fáze vývoja, aj keď sa zdá, že poslednou dobou naberá na popularite. V súčasnej dobe kvalita konkrétneho TČM centra závisí hlavne na jeho prevádzkovateľovi. Možno len dúfať, že verejnosť čo najskôr pochopí, že TČM (ako aj znalství našich domácich bylín) sú disciplíny, ktoré majú praktické liečebná úspechy a ktoré možno študovať paralelne s Paracelsovskou farmakoterapiou.

| 1.11.2018