Vážený návštevník, toto je strojovo preložený článok. Vo svojom pôvodnom znení (česky) je plne zrozumiteľný a je podložený nezávislou vedeckou literatúrou. Strojový preklad však má ďaleko k dokonalosti a jeho čítanie vyžaduje veľkú dávku trpezlivosti a fantázie.

Drobečková navigace

Zarážke púštne (Cistanche deserticola Ma)

Zarážke púštne je rastlina z čeľade zárazovitých (Orobanchaceae) parazitujúce na saxaulu stepným (Haloxylon ammodendron). Ako názov napovedá, rastlina rastie v suchých až púštnych oblastiach. Ako iné zarazí, aj zarážke púštne má podobu dužinatého nezeleného bezlistého stonky vyrastajúceho z pôdy a zakončeného súkvetiami. Ten sa zbiera a TČM mu pripisuje účinky proti únave , zápalu , bolestiam a celkové ochranné a adaptogénne účinky na hormonálnu sústavu ( Wang2012cdm ). Pre jej široké využitie sa jej hovorí " púštne ženšen ". Jej hlavnými účinnými látkami sú fenyletanoidové glykozidy. Jej glykozid akteosid má androgénny účinky ( Wang2012cdm ).

Ospravedlňujeme sa, ale tento článok nie je zatiaľ dokončený. Súčasná, rozpracovaná verzia nevyjadruje jeho konečnú podobu.