Vážený návštevník, toto je strojovo preložený článok. Vo svojom pôvodnom znení (česky) je plne zrozumiteľný a je podložený nezávislou vedeckou literatúrou. Strojový preklad však má ďaleko k dokonalosti a jeho čítanie vyžaduje veľkú dávku trpezlivosti a fantázie.

Drobečková navigace

Centrálny sérotonínergný systém

Serotonín, Serotonergický (serotonínový) systém

Serotonín a mozgové receptory serotonínu

Adaptogény pôsobiace na centrálny sérotonínergný systém

Serotoninergné pôsobenie ženšenu

Ženšen pravý - prehľad:

Ďalšie rastliny s účinkom na serotonínový systém

  • Rozchodnica ružová (Rhodiola rosea) pôsobením na serotonínový systém zmierňuje príznaky nikotínového abstinenčného syndrómu u potkana. ( Mannucci2012sir )
  • Ľubovník bodkovaný (Hypericum perforatum) nepatrí medzi adaptogény v úzkom zmysle slova, ale v súvislosti so so serotonínom zasluhuje zmienku - zvyšuje hladinu serotonínu v mozgu ( Bhattcharyya1999epg ).
  • Taiwanská štúdie Lin2003imo systematicky skúmali účinky bylín TČM na monoaminoxidázu (MAO) a inhibičný účinok zistila u Arisaema amurense (Ki = 0.59mg / ml), Lilium brownii (Ki = 0.58mg / ml), Lycium chinense (5.01mg / ml), and Uncaria rhynchophylla (0.02mg / ml). Inými slovami to znamená, že unkárie je mimoriadne účinná, A. amurense a L. brownii sú 30 × menej účinné a kustovnice je 250 × menej účinná ako unkárie.
  • TČM rastlina Pueraria lobata (v USA známa ako obávaný burinu kudzu) je pôsobí na serotonergný systém (inhibítor monoaminooxidázy) a je účinná proti alkoholizmu ( Keung2001bad ).
  • Ulbricht2006aes identifikuje Valeriana officinalis, Melissa officinalis, Passiflora edulis, Oenothera biennis, Ginkgo biloba , Trigonella foenum-graecum a Marrubium vulgare ako byliny s potenciálnym zosilňujúcim účinkom na serotonínový prenos (podobným SSRI).
  • Glykozidy pivonky čínskej (Paonia lactiflora) majú inhibičný účinok na monoaminoxidázu a antidepresívny účinok u myší. ( Mao2008aep )

| 1.11.2018