Vážený návštevník, toto je strojovo preložený článok. Vo svojom pôvodnom znení (česky) je plne zrozumiteľný a je podložený nezávislou vedeckou literatúrou. Strojový preklad však má ďaleko k dokonalosti a jeho čítanie vyžaduje veľkú dávku trpezlivosti a fantázie.

Drobečková navigace

Užívam ženšen a necítim zmenu

Dobrý deň, užívam koreň šesťročného ženšenu . Začal som s tromi plátky na deň, po troch dňoch som necítil nič a tak som zvýšil na päť a stále necítim žiadnu zmenu, robím niečo zle? Ďakujem, S.

Vážený pane S.!

Ďakujem Vám za Váš ohlas. Keby som chcel byť stručný ako Karol Sidon, odpovedal by som na neho krátkym "nie". Rozhodol som sa ale, napriek krátkosti Vášho dotazu urobiť túto odpoveď trochu dlhšie, pretože ohlasy podobné Vášmu sem čas od času prichádzajú . Pre tých, ktorí sú tu prvýkrát, dodávam, že neriešime otázku účinnosti ženšenu ako takej - tá bola z hľadiska vedy vyriešená pred 50 rokmi (hľadajte treba "ginseng" v Medline ) a dnes sa iba spresňuje.

Ženšen pravdepodobne užívate správne

Nehovoríte, či ženšen užívate 5 dní, alebo 50 . Ak denne jete 5 plátkov 6-ročného červeného ženšenu , účinné látky v ňom obsiahnuté by po vyčistení a vykryštalizovanie mali hmotnosť rovnajúcu sa takmer 1 celému plátku. To je dávka dlhodobo bohato postačujúce, či už Vám ide o účinky srdcovo-cievne , imunitný , či nervové . Číselné vyjadrenie bude časom ponúkať kalkulačka dávkovanie ženšenu pre konkrétne účinky , tá je ale zatiaľ len vo fáze funkčného vzoru, pre prax nepoužiteľného.

Ak ženšen užívate iba kvôli pocitom, môžete byť sklamaný

Ja sám som kedysi k ženšen pristupoval s nulovým očakávaním a subjektívne som bol jeho duševne aktivačným účinkom prekvapený . Prirovnával som ho k amfetamínu alebo kokaínu, s ktorými som ale nemal osobnú skúsenosť. (Iba som si všimol, že sa moje zápisky o ženšenu podozrivo podobajú zápiskom Sigmunda Freuda o kokaínu, ktorému bol prepadol.) Naproti tomu, ľudia ktorí s omamnými látkami skúsenosti mali, boli ženšenom vo všetkých prípadoch sklamaní. Hovorili, že v porovnaní napríklad s amfetamínmi je ženšen "nič", že ho "nemožno vôbec porovnať". Asi by som mal preto zmeniť spôsob písania, aby som o psychotropných účinkoch ženšenu nevyvolával nerealistické predstavy.

Od ženšenu sa nedočkáte zmeny vnímania, akú ponúka alkohol, marihuana, nikotín, kokaín, amfetamíny, opiáty (napríklad Alnagon) atď. Ženšen tiež nepôsobí ako kofeín , ktorý krátkodobo vybudí k vyššej aktivite, ale dlhodobo iba berie. Ženšen má zložky budivé aj upokojujúce. Keď opomenieme dlhodobé zmeny génovej expresie v mozgu, tak dá sa povedať, že krátkodobý účinok panaxosidů na receptory mozgu je "mäkký" - s väzobným konštantami ~ 50μg / ml, čo zodpovedá jednorazovej dávke niekoľkých desiatok gramov ženšenu na osobu. V týchto dávkach ženšen konzumujú len Kórejci a ja sa to v odporúčaniach o dávkovaní neodvažujem spomenúť. Ženšen je síce teoreticky neškodný adaptogén, ale prakticky niektorí ľudia vnímajú už dávky 3-4g ako prílišné. Pre iné účinky takejto dávky ženšenu nie sú potrebné - napríklad neuroprotektívne účinok (proti opici, intoxikáciám, zápalom ...) má konštantu EC 50 menej ako 1μg / ml ( Hong2009aes ), takže sa dostavuje v potrebnej miere aj pri dávkovaní 1g červeného ženšenu na deň a osobu.

na záver

Z mnohých účinkov ženšenu dá subjektívne ľahko zistiť iba jeho účinok na psychiku a účinok na erekciu. Pokiaľ pri strednodobom (~ 10 dní) užívanie 10g ženšenu denne tieto účinky nijako nepozorujete, znamená to, že v hre je neznámy faktor, ktorý Vám tieto konkrétne účinky pozorovať znemožňuje a ktorý nie som s to na diaľku identifikovať. Môže to byť Vaše individuálne charakteristika, alebo nejaký faktor z Vášho prostredia. Je nepravdepodobné, že by sa táto "neúčinnosť" týkala všetkých aspektov pôsobenia ženšenu, chápem ale, že pri chýbanie subjektívne zjavných účinkov u Vás môžu vzniknúť pochybnosti. Tie ja bohužiaľ opäť na diaľku nevyvrátim. Sám sa musíte rozhodnúť, či budete ďalej zvyšovať dávkovanie, alebo ženšen užívať prestanete, alebo ho budete napriek absencii zjavných účinkov dlhodobo užívať v nízkych dávkach z titulu viery vo vedu a skúsenosti TČM. Ženšen nie je v žiadnom prípade životnej nutnosťou. Tí, ktorí ho neužívajú, ušetrí, ak sa predtým uistili, že neutrácajú za neprospešné alkoholické nápoje, kávu, energetické nápoje (= kyslý kofeín), sedatíva, antipyretiká / analgetiká mimo lekársky predpis, o ďalších látkach nehovoriac ...

-boris-

| 1.11.2018