Vážený návštevník, toto je strojovo preložený článok. Vo svojom pôvodnom znení (česky) je plne zrozumiteľný a je podložený nezávislou vedeckou literatúrou. Strojový preklad však má ďaleko k dokonalosti a jeho čítanie vyžaduje veľkú dávku trpezlivosti a fantázie.

Drobečková navigace

Extrakcia soxhletem

Dobrý deň, chcel by som sa spýtať na informácie ohľadom extrakcie ženšenu.

Najprv uvediem fotografie na svoj extraxtor:

sohletův extraktorsohletův extraktor

  • Namiesto liehového kahanu mám už vykurovacej hniezdo.
  • Fritu plním prakticky až po dierky. Ako alkohol som pôvodne používal 60% lekárenský a teraz používam 40% Starorežná (má v sebe anízovú silicu).
  • Extraktor nechávam z pravidla bežať 4-5h. Používam 30g sibírskeho ženšenu a 250ml 40% alkoholu.

Otázky, na ktoré by som sa chcel opýtať:

  1. Ako veľmi mám vlastne koncentrovanú tinktúru? Nenapadá ma s čím to porovnať a ako je to porovnateľné s tým čo sa kupuje na trhu. Tin ktura má po extrakcii pomerne hutné žlté zafarbenie.
  2. Štiepi sa niektoré látky vplyvom dlhodobého zahrievanie, prípadne v akom časovom horizonte? Skúšal som už hotovú tinktúru použiť znovu na extrakciu ďalších 30g (vedel som že rozpúšťadlo sa recykluje) ženšenu. Výsledný produkt mal už farbu do hneda a prilepovali sa mi na steny banky pomerne dosť těžkosundatelné usadeniny. Známy subjektívne popisoval z takejto tinktúry pocit meněího účinku.
  3. Je reálne vytvoriť väčšiu koncentráciu tinktúry, respektíve má to zmysel? Videl som dispozícii na trhu sirupovitej koncentráty

Na záver by som chcel napísať, že plnohodnotnými vysoškolskými znalosťami chémie neoplývajú, len je to môj koníček od detstva. Nie je však problém sa niečomu priučiť. Pri 26-ročný mi to lezie do hlavy stále ľahko. Nikoho s potrebnými znalosťami okolo ženšenu vlastniaceho extraktor bohužiaľ nepoznám.

S pozdravom Martin R.

Dobrý deň, Martine,

Mám slabosť pre laboratórne sklo a Váš extraktor vyzerá priamo učebnicovo ... Keď som pred časom písal o extrakciu ženšenový drogy na Soxhletovom extraktore , nepredstavoval som, že sa nájde toľko naozajstných záujemcov o profesionálne metódy.

Extrakcie eleuterokoku na Soxhlet

Použitý rostinný materiál

Váš materiál sa inak podozrivo podobá tomu, na ktorý sa práve pýtal jeden stály čitateľ, ktorý ho zakúpil od Salvia paradise. Prosím nehovorte mu ženšen, ale eleuterokok, inak sa to bude pliesť so skutočným ženšenom. Keď v ďalšom texte použijem výraz ženšen, myslím tým vždy Panax , tzv. " Sibírsky ženšen " označujem zásadne ako eleuterokok (Eleutherococcus senticosus) .

vlastné extrakcie

Robíte správne, že ho plníte do extrakčnej nádoby až po okraj, pretože skôr než o vňať, herba, sa jedná o drevo, lignum (snáď) eleutherococcu senticosi, ktoré napučiava len o zlomok svojho objemu.

  1. Za žlté sfarbenie môžu zrejme karotenoidy. Tinktúru s ničím neporovnávajte, proste si zaznačte z koľkých gramov drogy pochádza 100ml tinktúry a máte to. Ak je Vaša droga v poriadku, potom svoje vlastné tinktúre môžete dôverovať viac než prípravkom na trhu.
  2. Chemicky relatívne jednoduchšie eleuterokok som študoval menej podrobne ktoré ženšen. Mám ale pocit, že 4-5hodinovou extrakciu jeho účinné látky bez vážnejšej ujmy znesú. Podľa citu by som si dovolil eleuterokok zahrievať na 100 ° C až 2 hodiny a na Vašich 90 ° C pokojne aj 4. Teplota sa dá ďalej znižovať treba zvýšením obsahu alkoholu alebo extrakciou za zníženého tlaku. Viem, že u ženšenu (pravého) sa pri zahrievaní treba z panaxosidů odštepujú malonyly, ale inak tie éterový väzby drží ako židovská viera. Aj keď nejaké hydrolyzujú, nie je to žiadna katastrofa, ony tie hydrolyzované formy bývajú tiež účinné. K hydrolytickému odštiepavaniu cukrové zvyškov zo saponínov napokon dochádza aj po požití v tráviacom trakte, kde je maškrtné baktérie často ožerú až na aglykón. U ženšenu (pravého) sú dva hlavné aglykóny Panaxosid PPT a zlúčenina K a tie sú tiež silne účinné, treba proti opici . (Eleuterokok bohužiaľ takhle spatří naštudovanie nemám.) To, čo sa Vám lepilo na steny by fytochemické názvoslovie zrejme bez dlhšieho otáľania zaradilo medzi "látky bitúmenové povahy" :-), čo presne to ale môže byť, neviem. Nemyslím, že je to dôsledkom dlhšieho zahrievania, skôr prekonanie hranice rozpustnosti niečoho v danej zmesi liehu a vody, čo sa potom spätne usadzuje na skle. Živicová usadenina nie je vítaná, pretože táto so sebou môže strhávať časť účinných látok. Skúste, či sa to nerozpustí vo vyššej koncentrácii liehu. 100% šanca to nie je, treba na kanadský balzam pri trvalej preparácii prvokov sa musí xylénom, ale môže sa to podariť. Možno kvôli tomu budete musieť tú koncentráciu liehu opäť zvýšiť. Pokiaľ ide o subjektívne hodnotenie účinku eleuterokoku, to možno podľa môjho názoru len ťažko, nechcem ale hovoriť že je to nemožné.
  3. Povedal by som že sirupovitej prípravky, na ktoré ste narazil, sú sirupovitej skôr vďaka pridaniu látok zvyšujúcich viskozitu (algináty, želatína alebo iné triky), než kvôli vysokej koncentrovanosti. Hydrofilné viskózne nosič však môže mať aj pozitívny vplyv zachytením molekúl obsahových látok v roztoku (než aby sa lepili na sklo). To len tak, aby som nehovoril príliš negatívne o niečom čo nepoznám.

Zhrnuté, z Vašej skúsenosti by sa zdalo, že koncentrácia alkoholu a rozumná sila tinktúry je u drevnatého eleuterokoku obmedzená prítomnosťou živíc, ktoré u ženšenu problémom nie sú.

K vysokoškolským vedomostiam chémie ...

Pokiaľ ide o štúdium chémie, vôbec sa tým netrápte. Skôr sa zamyslite nad tým, aby Vaše experimentovanie nebolo iba nákladnú zábavou, ale Vám tiež niečo pozitívne materiálne prinieslo, čo je pravda problém ťažšie ako chemicko-inžinierske výpočty. Pokiaľ Vám záujem o praktickú chémiu vydrží, teóriu si môžete doštudovať neskôr. Potom budete aj chápať, že neštudujete kvôli kusu úradného papiera, ale kvôli tomu, aby ste lepšie porozumel tomu, čo už poznáte z praxe.

-boris-

| 2011 - 30.1.2018