Vážený návštevník, toto je strojovo preložený článok. Vo svojom pôvodnom znení (česky) je plne zrozumiteľný a je podložený nezávislou vedeckou literatúrou. Strojový preklad však má ďaleko k dokonalosti a jeho čítanie vyžaduje veľkú dávku trpezlivosti a fantázie.

Drobečková navigace

Dotaz na eleuterokok

Dobrý deň,

na webe som našiel k zakúpeniu sibírsky ženšen (1kg / 350Kč).

(Zdroj: http://www.salviaparadise.cz/eleuterokok-sibirsky-zensen-koren-p-250.html?cPath=128_204)

Môžete mi poradiť, či cena zodpovedá kvalite, alebo je to "pofidérnej"? Keby som ho kúpil, môžem ho miešať potrebné sa ženšenom napr. Na prípravu čaju? A ešte jeden dotaz, mám stály prísun 53% slivovica za menej peňazí než stojí lekársky lieh, môžem použiť slivovicu miesto liehu na prípravu tinktúry? A ako to je s miešaním s 6-ročným, popř.se striedavým užívaním?

Vďaka za odpovede. Alda.

Ďakujem Vám za informáciu, Aldo.

Produktovú fotografie tohto eleuterokoku páni zo Salvia paradise na prvý pohľad stiahli odniekiaľ z webu. Má zlé rozlíšenie a dokonca aj dolepené čínske znaky "c 'ú tia" vpravo dole (tak Číňania hovoria eleuterokoku). Aj napriek nízkej kvalite fotky sa ale zdá, že je to lúpaný drevný materiál pochádzajúci z malých vetvičiek (prípadne korienkov) drevnatého kríky, ktorým eleuterokok (úplne nesprávne nazývaný ako ženšen sibírsky ) je - teda eleuterokokové raždie. Inak ste už druhý, čo sa pýtate na práve tento eleuterokok (podľa fotky). Iný čitateľ - Martin - mi poslal aj vlastné fotky s už naplneným Soxhletovým extraktorom .

Všetka drevná droga eleuterokoku, ktorú sme tu na Taiwane našiel na použitie pre liečbu TČM, pochádzala z podstatne hrubších častí rastliny a vyzerala úplne inak. Jej cenová hladina zrejme nebude môcť kliesni konkurovať. Tým nechcem povedať, že by materiál malého priemeru bol nejako zlý. TČM síce uprednostňuje väčšie a lepšie vyzerajúce časti rastlín, ale podľa mňa ten materiál na Vami zaslanom obrázku môže byť pokojne aj OK, ak je však čistý a nemá žiadny iný problém.

Pokiaľ ide o miešanie, či striedavé užívanie so ženšenom , neviem o žiadnej správe, ktorá by naznačovala, že ženšen a eleuterokok majú spolu interakcie . Podľa môjho súčasného stavu vedomostí sa teda môžu voľne miešať a ich účinky sú vzájomne viac-menej nezávislé ...

Ad slivovice: palec hore!

-boris-

| 30.1.2018