Vážený návštevník, toto je strojovo preložený článok. Vo svojom pôvodnom znení (česky) je plne zrozumiteľný a je podložený nezávislou vedeckou literatúrou. Strojový preklad však má ďaleko k dokonalosti a jeho čítanie vyžaduje veľkú dávku trpezlivosti a fantázie.

Drobečková navigace

Děhel čínsky (Angelica sinensis)

Angelika čínska (Angelica sinensis)
Angelika čínska (Angelica sinensis)

Děhel čínsky, čiže angelika čínska (Angelica sinensis (Oliv.) Diels), čínsky dan-Kuej (當前, pchin-jin dong-quai), patrí do zázračnej čeľade miříkovitých. Je jednou z najdôležitejších rastlín TČM. Koreň má silnú vôňu danú vysokým obsahom ligustilidu. TČM už po tisícročia uznáva archangeliku ako prostriedok proti chudokrvnosti, krvácavé a bolestivej menštruácii, menštruačným kŕčom a ďalším chorobám. TČM jej hovorí " ženský ženšen " a Dr. Duke dokonca šíria neoverené správy, že pomáha proti frigidite . Tak či onak, ženám silne prospieva a pomôže aj mužom.

príbuzné rastliny

A vy sa už iste pýtate: A čo naše archangelika lekárska? Áno, samozrejme. Rod děhel (Angelica) má desiatky druhov a náš děhel lekársky (angelika lekárska, A. archangelica L.) medzi nimi samozrejme vyniká. Ďalej tu máme děhel lesný (A. sylvestris L.) a ázijské druhy: děhel japonský (A. acutiloba (Siebold & Zucc.) Kitag.), Děhel statný (A. gigas Nakai) a děhel dahurský (A. dahurica Fisch. Ex Hoff.), ktoré TČM tiež využíva, hoci obsahom ligustilidu a kyseliny ferulová zaostávajú za A. sinensis ( Zhao2003mgc ). Náš děhel lekársky však rozhodne patrí v rodu Angelica k špičke a nezaslúži si o nič menšie polievkovú slávu ako děhel čínsky.

obsahové látky

ligustilid
kyselina ferulová
angelicid
beta-kadinén
butylftalid
karvakrol
cis-beta-ocimen
umbeliferon

Ku koreňu angeliky nemusíme čuchať. Stačí keď ho položíme v kuchyni na stôl a za chvíľu bude celá miestnosť voňať ako fytochemické laboratórium. Hlavným nositeľom vône angeliky je ligustilid - koreň ho obsahuje až 5%. Ligustilid je prchavý, aromatický derivát kyseliny ftalovej. Meno má po ligurčeka, Ligusticum, ale angelika ho má zvlášť veľa. Ďalšie charakteristické ftalidy angeliky sú (Z) -6,7-epoxyligustilid, butylftalid , angelicid a (Z) -butylidenftalid. Z terpenoidov obsahuje angelika β-kadinén , karvakrol a cis-β-ocimen . Ďalšie dôležité obsahové látky sú kyselina ferulová , kyselina vanilová a kumaríny - angelol G, angelikon a umbeliferon . Záujem vzbudzujú aj proteoglykanové polysacharidy angeliky, ktoré chránia nervové bunky ( Lei2014pfa ) a imunitu ( Zhao2012scr ).

účinky děhel

O děhel čínskom existujú stovky optimistických publikácií preukazujúcich jeho liečivosť u gynekologických, srdcovo-cievnych a nervových problémov, vrátane mozgovej ischémie a nefrotického syndrómu ( Chen2013pps ). Významné je použitie angeliky proti zápalu a proti bolesti - hlavne pri osteoartritíde a bolestiach kĺbov , ako sumarizuje prehľad Magdalou2015aso .

Štúdia in vivo

Klinická štúdia Xu2000ose na 60 pacientoch zistila približne 20% zníženie pľúcnej hypertenzie a zodpovedajúce zníženie hormonálnych korelátu hypertenzie (angiotenzín II, endotelín-1 atď.). Klinická štúdia Kupfersztain2003ien (55 žien v klimaktériu) zistila účinnosť zmesi angeliky a harmančeka proti návalom tepla v menopauze. Účinok koreňu angeliky proti anémii (chudokrvnosti) bol preukázaný u potkanov ( Liu2012pif ).

Hlavné zložky angeliky sú antioxidačné a majú ochranné účinky na bunky. Ochranné účinky hlavné zložky angeliky - ligustilidu - pri mozgovej ischémii zistila štúdia Feng2012lab a klinická štúdia na 70 pacientoch Zhao1994cee . Ochranné účinky na nervový ( Lei2014pfa ) a imunitný ( Zhao2012scr ) systém majú aj polysacharidy archangeliky. Imunomodulačné účinok angeliky preukazujú aj ďalšie klinické štúdie, napr. Dong2004afp .

Účinky děhel proti rakovine

Začnime rozuzlením: Vedecké dôkazy účinnosti děhel pri rakovine sú rozsiahle, ale rýpalové v nich vždy nájdu nejaké ale. A zatiaľ čo sa vedci sporia (pozri napr. Lau2005udq ), nevedecká TČM pacientov s rakovinou děhel veselo lieči ( Lai2012ppc ). Podľa Lai2012ppc je děhel čínsky najčastejšou zložkou 10 najpoužívanejších štandardných bylinných zmesí predpisovaných pri rakovine prsníka v TČM ordináciách na Taiwane. Táto veta nepotrebuje ďalší komentár. Najpoužívanejšie samostatnú liečivkou pri rakovine prsníka je oldenlandie roztažitá . (Pozri aj rakovina prsníka .) Protirakovinové účinky děhel sa zrejme týkajú aj mozgových ( Cheng2004aea , Tsai2006ncn ) a iných ( Kan2008sae ) nádorov. Ftalidy a kumaríny děhel účinkovali proti rakovine hrubého čreva a konečníka ( Kan2008sae , Zheng2016iea ). Polysacharidy děhel účinkovali in vivo proti trom rôznym druhom rakoviny ( Shang2003esa ) u myší. Podobných štúdií existuje niekoľko stoviek.

Ďalšie spomínané účinky děhel

Je děhel adaptogén?

Děhel čínsky je určite rastlina liečivá a neškodná. Na rozdiel od ženšenu neobsahuje unikátne látky, ktoré by nebolo možné nájsť v iných druhoch miříkovité zeleniny. Má preto predpoklady napĺňať definíciu adaptogénu. Konečný verdikt ale prenechávam profesionálnym nezaujatým farmakológom, ktorí zatiaľ dnes už neexistujú. Bežným používateľom stačí vedieť, že negatívnych účinkov sa u tejto v Ázii hojne používané polievkovej zeleniny nemusia obávať.

| 30.1.2018