Vážený návštevník, toto je strojovo preložený článok. Vo svojom pôvodnom znení (česky) je plne zrozumiteľný a je podložený nezávislou vedeckou literatúrou. Strojový preklad však má ďaleko k dokonalosti a jeho čítanie vyžaduje veľkú dávku trpezlivosti a fantázie.

Drobečková navigace

Život s hypertenziou

Dobrý deň, je mi 49 rokov a po týždennom užívaní čaju z ženšenu TaiwanTCM Liang zakúpenom na webe ariadne.cz nemôžem uveriť tomu, že sa mi stabilizoval krvný tlak a moje hodnoty sú od 120-135 / 70-80. Prestala som bez vedomia lekárky brať liek na tlak - keďže mi spôsoboval nežiaduce účinky - tlak mi kolísal, bolela ma hlava a kašľala som. Teraz mám len obavy aby to kúzlo neskončilo. Prosím Vás, to budem musieť popíjať tento čaj do konca svojich dní? Píšem Vám ale preto, že uvádzate, že ženšen môže mať interakcie s liekmi a že sa máme poradiť s lekárom. Táto informácia ma rozosmiala, moja milá a hodná obvodný lekárka, ktorá mi chcela pomôcť predpísaním liekov na vysoký krvný tlak o tomto nič nevie, pochopiteľne účinky ženšenu neuznáva a nepozná. Nemôžete mi prosím aspoň stručne naznačiť s ktorými liekmi by sa ženšen nemal kombinovať? Objednala som si ďalšiu dávku a budem s nádejou čakať, že sa môj stav nezhorší, je to asi príliš krátka doba na hodnotenie. Ale aj tak Vám veľmi ďakujem a ak budete mať záujem, rada Vám napíšu, ako sa môj stav vyvíja. S pozdravom as vďaka. JZ

Dobrý deň.

Ženšen má mnoho blahodarných účinkov. Jedným z nich je, že rozširuje cievy a znižuje krvný tlak . Relaxačný vplyv ženšenu na hladkú svalovinu ciev alosterické aktiváciou NO syntázy 3, zvýšením expresie jej génu a normalizáciou stresovej osi je známy už dosť dlho. Potvrdzujú ho aj recentné vedecké štúdie ( Chen1996cpg , Chow1976psc , Jeon2000ekr , Han1998erg , Sung2000erg ). Hneď skraja je však nutné poznamenať pár vecí.

Hypertenzia je len príznak

Po prvé, hypertenzia nie je ani tak choroba, ako skôr príznak, asi ako horúčka. Rovnako ako horúčka, aj hypertenzia existuje rôzne a každá vyžaduje inú liečbu. Ženšen exceluje u hypertenzie primárnej (esenciálna, idiopatickej) , ktorá je u našej populácie majoritný - tvoria až 95% všetkých hypertenziou. Minoritné (zvaná sekundárne) hypertenzia , ktorej príčina tkvie v iných chorobách, sa lieči inými liekmi a tiež ženšen u nej nemusí vždy zabrať, alebo dokonca v špecifických prípadoch nemusí byť prospešný. Preto, a tým sa dostávam k svojej druhej poznámke, odporúčam pri užívaní ženšenu stále (trikrát denne) merať tlak. Preto tiež odporúčam dohľad lekára. A nie je to len preto, že lekári ako jediní majú u nás právo na liečebný omyl.

Dr. House nie je len rozprávková postava

Aj keď listy čitateľov pozorne čítam a veľa si domyslíte, som v obrovskej nevýhode voči niekomu, kto Vás má pred sebou vo svojej ordinácii a môže Vás poslať na špecializované vyšetrenie. Som iba biológ, nie psychotronik. Všetka svoje odporúčania z tohto dôvodu poskytujem len ako radu na zváženie dobrému lekárovi. Skutočne dobrí lekári, rovnako dobrí ako bájny Dr House, avšak skutoční, u nás naozaj existujú. Viem to, pretože minimálne s dvoma som sa osobne poznal: Jeden z nich bol príbuzný môjho strýka, internista ktorý nosil všetky lekárske knihy v hlave. Druhý je môj bývalý spolužiak , ktorý vyštudoval medicínu a stal angiologem v Bratislave a neskôr v Brne. To je lekár, ktorý nielenže svoju prácu berie vážne, ale má aj eidetické znalosti medicíny, ľudských génov a chémie, ktorými ma kedykoľvek tromfne (ak tomu ešte doktorku fyziky za ženu :-). Tento človek, aj keby o ženšenu vôbec nič nevedel, by si v priebehu 3 hodín jeho účinky zhruba naštudoval a okamžite by si ho správne zaradil do penzie svojich vedomostí, a to aj napriek lživé negatívne propagandu, ktorú ženšen robia už od 90. rokov niektoré rádoby "lekárske" časopisy.

Každý lekár musí byť do značnej miery aj detektívom. Dobrý lekár sa nedá ľahko oklamať, či už to na neho skúšajú pacienti alebo propagandisti. Až Vám nejaký lekár povie, že ženšen neuznáva, nehovorte mu, že o ženšenu bolo napísané viac vedeckých publikácií, ako o akékoľvek iné liečivé rastline. Odpovedzte mu s úsmevom, že ženšen v jednom z dielov svojho seriálu odporúčal aj Dr House a sledujte jeho reakciu. (Konkrétne to bolo k regenerácii imunity po nechcenom ožiarení pacienta. Dr. House, ak si pamätám, odporúčal z čínskych bylín i kvasený červ (Cordyceps sinensis) , len už som zabudol, v akej indikácii.)

K ďalším Vašim otázkam

Ak kúzlo neskončí

Možno nie, ale tlak si musíte trikrát denne merať, ako ste to iste robila aj doteraz.

Vedľajšie účinky Vášho lieku na zvýšený krvný tlak

Podľa vedľajších príznakov, ktoré popisujete, Vám možno bol predpísaný amlodipín. Jeho svojvoľné vysadenie je ale niečo, čo tu nemôžem a ani nemám povolené predpisovať. Ešte raz, nájdite si lekára, ktorý bude nielen milý a hodný, ale bude okrem tisícok priemyselných liekov poznať i indikácie tisícov účinných sekundárnych metabolitov voľne dostupných v prírode.

Ako dlho budete musieť brať ženšen

Hypertenzia je choroba chronická a jej kauzálna liečba je až na výnimky mimo možnosti súčasnej medicíny. Pokiaľ máte záujem predchádzať obávaným komplikáciám hypertenzia - infarktu myokardu a mozgovej mŕtvici - musíte hypertenziu liečiť symptomaticky, teda umelým znižovaním krvného tlaku. Symptomatická liečba samozrejme neodstráni skutočnú príčinu hypertenzie. Inými slovami, presne ako hovoríte, budete musieť na hypertenziu až do konca Vašich dní niečo brať. Pokiaľ Vám zaberá ženšen, môžete hovoriť o šťastí. Ženšen má menej vedľajších príznakov, pretože krvný tlak znižuje otočením kľúča v zapaľovaní, nie vytrhnutím prívodnej hadice paliva, ako to robia blokátory Ca 2+ kanálov.

Užívanie ženšenu iných liekov

Ako ste sama spoznala, je ženšen sám liekom na zvýšený krvný tlak a ďalšie problémy. Jeho vzájomné pôsobenie (interakcie) s inými liekmi je ale slabší, než by sme čakali, pretože ženšen prijímaný dlhodobo v nízkych dávkach pôsobí len miernou zmenou expresie určitých génov. To nezmení fyziológiu organizmu natoľko, aby bol výraznejšie ovplyvnený účinok priemyselných liekov, pôsobiacich väčšinou alosterické na úrovni hotových bielkovín. Nenechajte sa preto strašiť falošnými "interakciami" ženšenu a ďalších bylín, ktoré sú tu a tam roztrubovány zhruba od 90. rokov v časopisoch určených pre lekárske publikum. Ženšen patrí k tým najbezpečnejším bylinám a možno ho užívať samoregulačne - keď niekomu ženšen nerobí dobre, tak ho jednoducho vysadia.

Kedy ženšen neužívať

Zaregistrovali sme prípad negatívneho pôsobenia ženšenu u renálnej hypertenzie. Dodržal by som tiež tradičné odporúčania neužívať ženšen u akútnych horúčkovitých ochorení, najmä bakteriálnych.

Ďalšie strašiaky (kadejaké kontraindikácie a interakcie) sú, ako som naznačil vyššie, väčšinou vymyslené tak, aby sa zhodovali s hlavnými indikáciami. Za príklad môže slúžiť napríklad široko roztrubovaná "interakcie" s warfarínom, ktorý sa užíva ako liek pri srdcových problémoch - tie však zároveň patrí k hlavným indikáciám ženšenu. Ďalším príkladom je interakcia s liekmi proti diabetu - v skutočnosti ženšen sám pôsobí mierne antidiabetickej alebo obmedzuje komplikácie diabetu . Lekári si tieto falošné kontraindikácie môžu ľahko vyvrátiť tým, že pri štúdiu vedeckej literatúry budú čítať publikácie písané odborníkmi na ženšen, nie nájomnými pisateľovi prehľadov o "rôznych bylinách v medicíne".

Tým sa s Vami zatiaľ lúčim. O Vaše skúsenosti záujem máme a radi od Vás opäť budeme počuť.

-boris-

| 1.11.2018