Vážený návštevník, toto je strojovo preložený článok. Vo svojom pôvodnom znení (česky) je plne zrozumiteľný a je podložený nezávislou vedeckou literatúrou. Strojový preklad však má ďaleko k dokonalosti a jeho čítanie vyžaduje veľkú dávku trpezlivosti a fantázie.

Drobečková navigace

Húsenica čínska (Cordyceps sinensis)

Husenica čínska (Cordyceps sinensis)
Húsenica čínska (Cordyceps sinensis) wiki

Húsenica čínska (Cordyceps sinensis (Berk.) Sacc.) Je vzácna huba, ktorá má bohaté tradičné využitie. Jedná sa vlastne o húsenicu hrotokrídlovca uhynul na infekciu hubou zvanú kvasený. Zo stvrdnutého tela húsenice prorostlého mycéliom (premeneného vo sklerócium) vyrastá šídlovitá plodnice kvasený na dlhé stopke. Podľa TČM sú jej liečivé účinky "výborné". Tiež vedecká literatúra (v počte niekoľkých desiatok kvalitných referencií) udáva účinok proti rakovine , pôsobenie na imunitu , účinok proti diabetu , únave a ochranný účinok na pečeň a obličky. Širšiemu využitiu bráni vysoká cena a relatívne menšie preskúmanosť tohto liečiva. Tiež ja sa ospravedlňujem, že nemám toto liečivo natoľko naštudované a tvrdenie tu uvedená nereferencuji tak dôkladne ako u ženšenu .

 

Obsahové látky kvasený

cordycepin
none

Hlavnou obsahovou látkou kvasený sa zdá byť 3'-deoxynukleozidov zvaný cordycepin . Cordycepin nie je nič iné, než 3'-deoxyadenosin, analóg prirodzeného nukleozidu adenozínu. Analógy nukleozidov sa používajú ako cytostatiká v liečbe rakoviny. Podobne aj cordycepin má cytostatickej účinky proti rýchlo sa deliacim bunkám, je však menej jedovatý ako obvykle používaná cytostatiká. Naviac má cordycepin výrazné antidepresívne účinky. Cordycepin môže vo vyšších dávkach škodiť, takže kvasený nemusí byť úplne dokonalý adaptogén.

Polysacharidom z kvasený literatúra pripisuje viacero účinkov: protinádorové, protivírusové (konkrétne proti chrípke ), zlepšenie imunity a tiež zníženie krvného cukru a cholesterolu. Tie bohužiaľ nie som schopný posúdiť. Ďalšie zlúčeniny (difenyl étery, cordyceps alkaloidy kordyformamid, kordypyridon A a B, militarinon A, B, C a D a ďalšie typy zlúčenín) mali účinok proti rakovine, malárii a na regeneráciu nervového systému. Kvasený ďalej obsahuje mierne protirakovinové zlúčeniny bežné aj v iných hubách, napríklad ergosterol. Uvedené informácie pochádzajú napospol z prehľadu Lin2011chd .

Liečebné použitie kvasený

Vidíme teda, že vedecké dôkazy účinnosti kvasený čínskej existujú. Za slávu kvasený však môže nie vedecká medicína, ale nevedecká TČM - systematické šarlatánstvo, ktoré dalo svetovej medicíne vysoko účinný ženšen a lesklokôrovka, ako aj neblaho preslávená liečivá ako tigrie kosť a roh nosorožca. Ak vás húsenica čínska zaujíma, zvlášť pri liečbe konkrétnych chorôb, dajte si poradiť od praktika TČM, podľa ktoré spojenie živočíšneho a "rastlinného" charakteru robí z kvasený liečivo s výborným vyvážením jin a jang. Húsenica čínska rozhodne nie je neúčinná, jej negatívny stránkou je len vysoká cena.

| 1.11.2018